ثبت نام خودرو فرسوده

icon

لطفا مشکلات زیر را برطرف نمایید

قوانین و مقررات خدمات دورهاتو را خوانده و قبول دارم

برای تایید و ثبت سفارش خود، کد ارسالی را وارد نمایید

یک پیامک حاوی کد تایید سفارش، به شماره 09183501820 ارسال شده است. لطفا برای ثبت نهایی درخواست خود، کد ارسالی را در کادر زیر وارد بفرمایید

ارسال مجدد کد - 25:00

شماره خود را اشتباه وارد کردید ؟

check
icon

درخواست اسقاط خودرو با شماره پیگیری 12345 با موفقیت به نام شما ثبت گردید.

کارشناسان دورهاتو در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

نظر مشتریان

محراب صالحی

من تو قرعه کشی جایگزینی برنده شده بودم و همش نگران این بودم که اگر تا دو ماه نتونم کارهای اسقاطش رو انجام بدم سهمیه من باطل بشه و اصلا فکر نمیکردم شما بتونید 20 روزه این کار رو برام انجام بدید و گواهی اسقاطم رو صادر کنید ممنون از تمام پرسنل مرکز اسقاط 1721

- میلاد امینی

من یه پیکان مدل 75 داشتم بردم کاراشو انجام دادن و یه برگه ای هم بهم دادن که تونستم بیمه ماشینم رو برای ماشین بعدیم انتقال بدم.

- مهراب آخوندی

من تا حالا تجربه اسقاط نداشتم، فک میکردم سخت و پیچیده باشه اما اینجوری نبود.اصلا اذیت نکردن و راحت کارم رو انجام دادن.

بیشتر درباره اسقاط خودرو و ثبت نام خودرو فرسوده

اسقاط خودرو

اسقاط خودرو به فرآیندی اطلاق می شود که طی آن خودرو فرسوده از چرخه حمل و نقل درون و برون شهری خارج شده و تحویل مراکز اسقاط خودرو می شود. خودروهای فرسوده یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا کلان شهرها و شهرهای بزرگ به شمار می روند. همچنین مصرف سوخت این خودروها نیز بسیار بالاست. طبق قوانین موجود از جمله ماده هشت قانون هوای پاک، صاحبان خودروهای فرسوده مکلفند پس از رسیدن خودروی خود به سن فرسودگی، اقدامات لازم را برای اسقاط وسیله نقلیه خود انجام دهند. با توجه به این مسئله، در این نوشته قصد داریم تا به بررسی موضوع اسقاط خودرو، انواع طرح اسقاط خودرو، شرایط و مراحل فرآیند آن بپردازیم.

 

خودرو فرسوده

سن فرسودگی طبق تصویب نامه شماره 92308/ت40587ک مورخ 7/6/87 بر اساس جدول زیر اعلام می باشد

کاربری

سواری شخصی

سواری تاکسی

ونM1

ونM2

مینی بوس

اتوبوس شهری کلان شهرها

اتوبوس درون و برون شهری

وانت ها

کامیونت 2 تا 6تن

کامیون 6تن به بالا و کشنده

سن فرسودگی

20

10

25

10

15

10

15

15

25

25

 

لذا مالکین خودروهای فرسوده می بایست جهت از رده خارج کردن خودرو خود به مراکز اسقاط خودروهای فرسوده مراجعه نمایند. برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده،مراکز اسقاط خودرو در نقاط مختلف کشور ایجاد شده اند. این مراکز طبق مقررات مربوطه پس از طی مراحل معین، خودروی فرسوده را از مالک آن تحویل می گیرند. پس از تحویل گرفتن خودروی فرسوده و طی فرآیند اسقاط، به مالک وسیله نقلیه گواهی اسقاط خودرو فرسوده ارائه می دهند. این گواهی به منزله اتمام فرآیند اسقاط خودرو محسوب می شود.

در صفحه مراکز اسقاط خودرو در همین سایت، لیست این مراکز درج شده است. در لیست مراکز اسقاط خودرو آدرس و تلفن مراکز اسقاط را مشاهده کرده و در موقع انتقال خودرو فرسوده به راحتی به مرکز مورد نظر دسترسی پیدا کنید. با پیدا کردن نزدیک ترین مرکز مجاز اسقاط خودرو به محل سکونت خود می توانید خودرو خورد را در سریعترین زمان به آن مرکز منتقل کنید.

                             

شرایط اسقاط خودرو

در سال های گذشته خودروهای دارای پلاک قدیمی هم در طرح های مختلف، اسقاط می شدند. این خودروها می بایست قبل از اسقاط خودرو، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و برگه تسجیل یا برگه پلاک مجازی دریافت می کردند تا بتوانند در مراکز اسقاط ثبت نام و اسقاط نمایند. ولی در حال حاضر تنها خودروهای دارای پلاک منطقه ای(پلاک ایران) می توانند در طرح های اسقاط شرکت کنند.
به طور کلی خودروهایی که می توانند شرایط اسقاط را داشته باشند به دو دسته تقسیم می‌شوند. اولین دسته خودروهایی است که طبق جدول فوق شرایط فرسودگی را داشته باشند. دسته دوم، مربوط به خودروهایی است که در اثر تصادف دچار آسیب های زیادی شده اند. در این مورد استفاده از این خودروها، ممکن است خطرناک بوده و آلایندگی زیادی داشته باشد. بنابراین ضروری است پس از طی مراحل اسقاط خودرو، در مراکز مربوطه از چرخه حمل ونقل خارج شوند. هر یک از این دسته خودروها باید از شرایط خاص و جزئی تری برخوردار بوده که امکان اسقاط آن ها وجود داشته باشد.

 

کدام طرح اسقاط خودرو مناسب است؟

در سال‌های اخیر توجه دولت‌ها به مساله هوای آلوده و از رده خارج کردن خودرو‌های با عمر بالا افزایش یافته است. در همین راستا دو طرح نقدی و جایگزینی خودروهای فرسوده مطرح و تصویب شده است. در ادامه به معرفی و بیان شرایط هر کدام می پردازیم. لازم به ذکر است اجرای هر کدام از طرح‌های اسقاط با ابلاغ بخشنامه ها و اطلاعیه ها در طول زمان دچار تغییراتی شده است. مالکین خودروهای فرسوده لازم است با بررسی آخرین اخبار خودروهای فرسوده از جدیدترین بخشنامه ها و اطلاعیه ها مطلع شده سپس اقدام به مراجعه به مراکز اسقاط نمایند.

 

خرید خودرو فرسوده در طرح نقدی

در سال‌های گذشته در طرح نقدی اسقاط خودروهای فرسوده، مالکین این خودروها به مراکز اسقاط مراجعه نموده و با ارائه مدارک خودرو و مدارک هویتی در سامانه ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ثبت نام می کردند. پس از تحویل خودرو و اتمام مراحل اسقاط و بازیافت آن و دریافت برگه اسقاط از مرکز اسقاط، ارزش خودرو توسط دولت به حساب بانک ملت مالک خودرو فرسوده واریز می شد.
در حال حاضر در طرح نقدی، مالکین خودروفرسوده پس از مراجعه به مراکز اسقاط و ارائه مدارک و تایید مدارک توسط مرکز اسقاط، به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نموده و وکالت اسقاط و تعویض پلاک را به نام مرکز اسقاط تنظیم نموده و به همراه خودرو تحویل مرکز اسقاط می دهند و در قبال آن وجه نقد را از مرکز اسقاط دریافت می نمایند. پس از اتمام روند اسقاط و بازیافت خودرو و صدور گواهی اسقاط به نام مرکز اسقاط، این گواهی اسقاط جهت پلاک نمودن خودروهای وارداتی یا خودروهای داخلی استفاده می گردد.

 

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

در گذشته در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، مالکین خودروهای فرسوده در ابتدا با مدارک خودرو فرسوده به یکی از نمایندگی های ایران خودرو و سایپا مراجعه نموده و اقدام به ثبت نام می کردند. پس از مشخص شدن مرکز اسقاط توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، به همراه کلیه مدارک و خودرو به مرکز اسقاط مراجعه می کرند. بعد از اتمام فرآیند اسقاط و دریافت برگه اسقاط به بانک عامل مراجعه نموده و پس از تکمیل روند اعتبارسنجی و ارائه ضامنین و تایید دریافت تسهیلات توسط بانک مربوطه، مجدداً به نمایندگی خودروساز رفته و با پرداخت مابه التفاوت مبلغ خودرو درخواستی روند تحویل خودرو را کامل می نماید.

طبق قانون بودجه سال1401 کل کشور، خودروسازان مکلف هستند 20 درصد از کل تولیدات خود را به جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص دهند. در طرح جایگزینی، تسهیلاتی توسط بانک ها به مالکین خودروهای فرسوده پرداخت نمی شود. مالکین خودروهای فرسوده می بایست در زمان مشخص شده به سایت خودروسازان (ایران خودرو، سایپا، گروه بهمن، آرین پارس موتور) مراجعه کنند.

متقاضیان می بایست نسبت به ثبت اطلاعات هویتی و اطلاعات خودرو فرسوده و خودرو درخواستی با توجه به بخش نامه های خودروساز مربوطه اقدام نموده و کد رهگیری دریافت نمایند. پس از اعلام نتایج قرعه کشی، برای مالکینی که برنده شده اند یک پیامک ارسال می شود که ظرف مدت حداکثر دو ماه نسبت به اسقاط خودرو خود اقدام کنند.

در این مرحله مالکین خودرو فرسوده با مراجعه به مراکز اسقاط ضمن تحویل خودرو و مدارک آن به مرکز اسقاط، وکالت اسقاط و تعویض پلاک را به نام خودروساز تنظیم نموده و به همراه مدارک تحویل مرکز اسقاط می دهند. پس از پایان فرآیند اسقاط و بازیافت خودرو و دریافت برگه اسقاط ممهور به مهر راهور و مرکز اسقاط به یکی از نمایندگی های خودروساز مربوطه مراجعه کرده و پس از دریافت ردیف قرارداد خودرو درخواستی اقدام به واریز وجه طبق بخشنامه خودروساز می نمایند.

 

گواهی اسقاط خودرو فرسوده

همان طور که گفته شد، متقاضیان اسقاط خودرو پس از ثبت نام اسقاط خودرو و تحویل آن به مراکز اسقاط، چنانچه در طرح جایگزینی خودرو فرسوده شرکت کرده باشد، می توانند گواهی اسقاط خودرو فرسوده دریافت نمایند. این گواهی پس از طی فرآیند اسقاط، به صورت سیستمی صادر می شود.

خودروسازان برای شماره‌گذاری هر خودرو نیاز به تعداد مشخصی گواهی اسقاط دارد که باید بر اساس گروه خودرویی خود این تعداد گواهی را دریافت و برای آماده کردن آن اقدام کنند. وارد گنندگان خودرو برای واردات خودروی خارجی نیازمند تعداد مشخصی گواهی اسقاط هستند. به عنوان مثال برای واردات یک دستگاه خودروی کارکرده باید گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده را دریافت کند. 

ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروی فرسوده قیمت گواهی اسقاط خودرو را درسال 1402 معادل 30 تا 35 میلیون تومان اعلام کرده است. گواهی اسقاط برای متقاضیانی که در طرح نقدی اسقاط خودرو فرسوده شرکت می کنند صادر نمی شود و تنها مبلغ تعیین شده را دریافت خواهند کرد.

 

شرایط اسقاط خودروهای تصادفی

خودروهای تصادفی در شرایطی فرسوده تلقی خواهند شد که بالای 60 درصد آسیب دیدگی داشته باشند. در این حالت مالک خودرو می بایست به واحد شماره گذاری راهنمائی و رانندگی منطقه خود مراجعه نماید. پس از آن که میزان آسیب دیدگی مورد تایید  افسر کارشناس راهور قرارگرفت، مدارک خودرو را تحویل راهور دهد. همپنین با دریافت معرفی نامه از راهور به مرکز اسقاط مشخص شده از سوی راهور مراجعه کند.

پس از اتمام روند فیزیکی اسقاط، برگه اوراق شخصی ممهور به مهر راهور را دریافت می نماید. در این طرح فقط ارزش لاشه خودرو فرسوده پس از کسر هزینه های اسقاط به مالک خودرو پرداخت می‌گردد و خودرو فک پلاک می گردد. به این طرح اوراق شخصی نیز گفته می شود.

 

سایت اسقاط خودرو

متقاضیانی که قصد دارند خودروی فرسوده خود را اسقاط کنند، لازم است ابتدا از طریق اینترنتی ثبت نام کنند. به همین منظور می توان از طریق وب سایت دورهاتو، پیش ثبت نام خودروهای فرسوده را انجام داد. مالکین خودروهای فرسوده و مشمولان طرح جایگزینی و نقدی خودروهای فرسوده، هم چنین می توانند از طریق پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده از آخرین وضعیت ثبت نام خودرو خود مطلع شوند. 

 

شرایط اسقاط خودرو فرسوده

شرایط اسقاط خودروی فرسوده را در بندهای بالاتر توضیح دادیم. از جمله این که خودرو به مرز سن فرسودگی رسیده باشد و نتواند گواهی معاینه فنی را دریافت کند. البته این شرایط برای خودروهای سواری شخصی است. برای سایر خودروها سن مرز فرسودگی و تعداد دفعات رد شدن در گواهی معاینه فنی تفاوت دارد. 

 

ثبت نام در طرح اسقاط خودرو در سال 1402

از ابتدای نیمه دوم سال 1401 طرح جایگزینی خودرو فرسوده با روش قرعه کشی انجام می شود. در این طرح خودروسازان باید 20 درصد از محصولات خود را در قرعه کشی به جایگزینی خودرو های فرسوده اختصاص دهند. در طرح قرعه کشی جایگزینی فرسوده، متقاضی اطلاعات خودروی خود را در وب سایت اختصاصی خودرو ساز خودرو ثبت می کند. پس از ثبت نام تمام متقاضیان در طرح اسقاط خودرو، قرعه کشی انجام می شود. برندگان هم حداکثر 60 روز فرصت دارند تا خودروی خود را به یکی از مراکز اسقاط خودرو منتقل کنند تا فرآیند از رده خارج کردن وسیله نقلیه آن ها انجام شود.

پس از تحویل خودرو به مرکز اسقاط و دریافت گواهی آن، متقاضی می‌تواند در موعد مقرر به نمایندگی شرکت خودرو ساز مراجعه کرده و پس از واریز وجه خودرو در انتظار تحویل خودروی نو قرار بگیرند. این طرح اسقاط خودرو در سال 1402 هم اجرای می شود و متقاضیان می توانند علاوه بر طرح نقدی در طرح جایگزینی نیز شرکت نمایید. 

 

طرح جایگزینی ایران خودرو و سایپا، گروه بهمن و لاماری

طرح جایگزینی خودرو های فرسوده توسط شرکت های بزرگ خودرو ساز در حال انجام است. هریک از این شرکت های خودرو ساز شرایط مشابهی را برای تحویل خودرو های نو به متقاضیان دارند. از جمله این که باید متقاضی در سایت رسمی خودرو ساز ثبت نام کند. پس از برنده شدن هم حداکثر تا دو ماه باید خودروی خود را به یک مرکز اسقاط تحویل داده تا فرآیند اسقاط خودرو را طی کند و برگه اسقاط را از مراکز دریافت و تحویل نمایندگی های مجاز نماید.

 

ثبت نام اسقاط خودرو فرسوده در دورهاتو

مالکین خودروهای فرسوده می توانند با استفاده از امکانات پیشرفته در سایت ثبت نام اسقاط خودروهای فرسوده و تکمیل فرم مخصوص اسقاط به سریع‌ترین و مطمئن ترین روش مراحل اسقاط خودرو خود را پیش ببرند.

 

نحوه اسقاط خودرو فرسوده

پس از تحویل مدارک و خودرو به مراکز اسقاط، خودرو توسط کارشناسان راهور بازدید و اصالت خودرو تایید می‌شود. شماره موتور و شاسی خودرو امحاء و موتور خودرو سوراخ می شود. علاوه بر آن پس از دمونتاژ خودرو در مرکز اسقاط، بدنه خودرو پرس می شود. همچنین پلاک خودرو تحویل مراکز تعویض پلاک شده و در زمان ثبت اسقاط خودرو در سیستم راهنمائی و رانندگی، پلاک خودرو نیز در سیستم فک شده و پلاک مجازی صادر و روند اسقاط تکمیل می گردد.

 

مدارک مورد نیاز اسقاط خودرو در طرح های مختلف

مدارک مورد نیاز برای اسقاط خودرو فرسوده شامل موارد زیر می شود:

1-سند سبز (سند مالکیت خودرو)
2-کارت خودرو
3-بنچاق ها (تسلسل اسناد)
4-خلافی
5-مفاصا حساب شهرداری
6-مالیات نقل و انتقال خودرو
7-پرینت ابطال کارت سوخت خودرو
8-مالیات مشاغل برای خودروهای وانت
9-شناسنامه و کارت ملی مالک خودرو

 

جمع بندی

اسقاط خودروهای فرسوده به پاکیزه تر شدن هوای کلان شهرها و شهرهای بزرگ کمک می‌کند و در مصرف سوخت هم صرفه جویی می‌شود. علاوه بر این ایمنی سرنشینان وسایل نقلیه با ورود خودروهای نو به ناوگان حمل و نقل افزایش می یابد. دولت با تسهیلاتی که برای اسقاط خودروهای فرسوده به متقاضیان ارائه می کند، به این افراد کمک می‌کند تا سریعتر نسبت به از رده خارج کردن وسایل نقلیه خود اقدام کنند. طرح هایی از جمله طرح نقدی و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده که اجرامی شود، می تواند در تسریع این فرآیند کمک کند.

سوالات متداول

۱. چرا اسقاط خودروی فرسوده خود را به مرکز رسمی اسقاط خودرو فرسوده کد 1721 زیر نظر ستاد حمل و نقل و سوخت کشور بسپاریم؟

انجام سریع و به موقع اسقاط خودرو فرسوده در مرکز دارای مجوز رسمی از ستاد حمل و نقل و سوخت کشور با کد 1721 که فک پلاک و صدور گواهی اسقاط ظرف مدت 20 روز صادر و تحویل مالک خودرو فرسوده جهت دریافت خودروی طرح جایگزینی میگردد.

۲. مراحل اسقاط خودرو در مرکز رسمی اسقاط خودرو دارای مجوز از ستاد حمل و نقل و سوخت کشور چگونه است؟

پس از ثبت درخواست اسقاط در سامانه دورهاتو، خودروی فرسوده خود را به همراه مدارک، تحویل مرکز رسمی اسقاط 1721 که زیر نظر ستاد حمل و نقل و سوخت کشور است داده و پس از 20 روز کاری پلاک خودرو، فک و تحویل انبار پلاک مراکز تعویض پلاک خودرو می شود و گواهی اسقاط خودرو جهت دریافت خودروی جایگزین صادر و به همراه برگه ی انتقال بیمه ماشین تحویل متقاضی میگردد.

۳. چطور میتونیم در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده شرکت کنیم ؟

در حال حاضر معمولا خودرو سازها در هر ماه اقدام به ثبت نام طرح جایگزینی خودروهای فرسوده می نمایند که از طریق همین سایت و در قسمت اخبار و دانستی ها اطلاع رسانی می گردد و شما میتوانید در موعد مقرر اقدام به ثبت نام نمائید، همچنین در صورت تمایل میتوانید شماره تماس خود را به کارشناسان ما اعلام نمائید تا در صورت شروع طرح از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 41956-021 داخلی 401 و 405 تماس حاصل فرمائید.

۴. بعد از برنده شدن در قرعه کشی طرح جایگزینی خودروهای فرسوده باید چه مراحلی را طی کنیم؟

بعد از شرکت در طرح جایگزینی خودروسازها و انتخاب شدن در طرح جایگزینی باید به مرکز اسقاط مراجعه و خودروی فرسوده و اسناد مربوطه را تحویل مرکز داده و بعد از طی شدن مراحل اسقاط خودرو، گواهی اسقاط خودرو را دریافت و به نمایندگی مربوطه ارائه دهید (ظرف مهلت حداکثر دو ماه) و سایر شرایط تحویل خودرو بر اساس شرایط و ضوابط اعلام شده در بخشنامه های فروش خودروساز می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 41956-021 داخلی 401 و 405 تماس حاصل فرمائید.

۵. چه مدت زمان نیاز هست تا خودرو اسقاط و گواهی صادر بشه ؟

در صورتیکه تمامی مدارک خودرو کامل باشد و بعد از تحویل خودروی فرسوده به مرکز اسقاط در نهایت پس از 20 روز کاری پلاک خودرو، فک و تحویل انبار پلاک مراکز تعویض پلاک خودرو می شود و گواهی اسقاط خودرو صادر میگردد.

۶. آدرس مرکز اسقاط کجاست؟

کارخانه :تهران ،شهریار، جاده رباط کریم بعد از شهرک وحیدیه، روبه‌روی مجموعه تالارهای موج آبی، مرکز رسمی اسقاط خودرو فرسوده کد 1721

دفترمرکزي:تهران،خیابان شریعتی،نرسیده به سه راه طالقانی،خیابان نقدي پلاک29 تلفن تماس 41956-021 داخلی 401 و 405

۷. کدام خودروها فرسوده محسوب میشوند؟

خودروهای سبک از سال 1385 و ماقبل و خودروهای سنگین از سال 1375 و ماقبل، شامل فرسودگی می شوند. خودرو باید دارای اصالت و قابلیت تردد داشته باشد.

۸. مدارک مورد نیاز جهت اسقاط خودرو چیست؟

اسناد مالکیت خودرو اعم از برگه سبز خودرو و بنچاق ها ، کارت ماشین، کارت سوخت ، مفاصا حساب عوارض شهرداری و عوارض آزادراهی ، صورت وضیعت عدم خلافی ، گواهی پرداخت مالیات نقل و انتقال ، اصل و کپی مدارک هویتی مالک خودرو.

۹. قیمت هر دستگاه خودروی فرسوده چگونه محاسبه می گردد؟

قیمت ثابت و مصوبی برای خرید هر دستگاه خودروی فرسوده در طرح نقدی وجود ندارد و قیمت خودروی فرسوده با توجه به شرایط بازار مشخص می گردد. در طرح جایگزینی نیز فقط قسمتی از ارزش لاشه (ضایعات) به مالک خودرو پرداخت می گردد.

۱۰. آیا امکان معاوضه خودروی فرسوده با خودروی صفر و کارکرده وجود دارد؟

بله - شما می توانید خودروی فرسوده خود را با خودروی صفر و کارکرده به صورت نقدی و اقساطی معاوضه نمایید. برای معاوضه اقساطی لازم است در قسمت خرید اقساطی مشخصات خودرو فعلی، میزان بودجه و خودروی درخواستی خود را ثبت نموده تا کارشناسان ما شرایط آن را با جزئیات بیشتر به اطلاع شما برسانند.

سایر خدمات دورهاتو

حذف آگهی

قوانین

تایید