همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

15 اكتبر سال 1950برابر با 23 مهر ماه، توسط یونسکو به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و عصای سفید، نامگذاری شده است.

در حال حاضر جامعه نابینایان ، 38 میلیون نفر از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و سالانه حدود 2 میلیون نفر به این جمعیت اضافه می شود که 80 درصد آن را افراد مسن تشکیل می دهند. در جوامع متمدن امروزی، نابینایان نیز مانند سایر افراد جامعه می بایست حق استفاده از پیاده روها، خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و وسایل حمل و نقل همگانی مانند هواپیما، قطار، اتوبوس، اتومبیل، کشتی، هتل، اماکن عمومی، مراکز تفریحی و مذهبی را داشته باشند. این بخش از جامعه نباید محدودیتی برای استفاده از تسهیلات و امکانات جامعه داشته باشند و فراهم کردن این شرایط بر عهده تمامی اعضای جامعه می باشد.

وسایل نقلیه عمومی

استفاده از وسایل نقلیه عمومی یکی از رایج ترین و به صرفه ترین راه هایی است که نابینایان برای رفت و آمد استفاده می کنند. بطور کلی در همه جای دنیا وسایل نقلیه عمومی باید دارای برخی استاندارها باشند تا همه مردم با انواع شرایط خاصی که دارند، بتوانند از آن استفاده کنند. اگر سیستم حمل و نقل عمومی طبق استاندارها و اصولی طراحی شده باشد، بالای ۹۰ درصد افراد نابینا و معلول امکان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را خواهند داشت. به عنوان مثال کف اتوبوس ها و قطارهای درون شهری باید با لبه ایستگاه در یک سطح قرار بگیرند تا افراد نابینا و یا افرادی که از صندلی چرخ دار استفاده می کنند، بتوانند ایمن و راحت سوار شوند.

 

در کشورهای اروپایی، در خط کشی خطوط عابر پیاده و مسیرهای رفت و آمد به ایستگاه های اتوبوس و مترو، از بافت برجسته استفاده شده است تا نابینایان با دنبال کردن این مسیر به مقصد خود برسند. یکی دیگر از استانداردهای جهانی حمل و نقل عمومی این است که تمامی وسایل نقلیه عمومی باید بصورت گویا مسیرها را اعلام نمایند، تا افراد نابینا متوجه مسیر باشند. درکشورهای پیشرفته، تغییر رنگ چراغ راهنمایی بصورت پیام های صوتی اعلام می شود. جالب است بدانید در بعضی از کشورها از سیستم مدرنی استفاده میشود که دکمه ای مخصوص افراد نابینا در ایستگاه های اتوبوس قرار داده شده که با زدن این دکمه راننده اتوبوس قبل از رسیدن به ایستگاه متوجه حضور این افراد در ایستگاه می شود.

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

وجود آسانسور درتمامی ایستگاه های وسایل نقلیه عمومی امری ضروری است، حتی اگر استاندارها و شرایط خاص افراد نابینا و معلول ایجاب نمی کرد. آسانسور برای رفت و آمد افراد نابینا باید بگونه ای باشد که بتوانند براحتی وارد ایستگاه و یا از آن خارج شوند. مشخص کردن مسیر رفت و آمد افراد نابینا در ایستگاه های وسایل نقلیه عمومی از دیگر استاندارد های جهانی حمل و نقل عمومی است. این مسیرها باید به گونه ای باشد که افراد نابینا بتوانند براحتی و ایمن از این مسیرها رفت و آمد کنند. در بعضی از کشورهای اروپایی برای مشخص کردن مسیر افراد نابینا از یک نوار برجسته استفاده شده است، مناطق خطر لبه سکوها نیز باید مشخص شود تا افراد نابینا نزدیک این مناطق نشوند؛ در بسیاری از کشورهای پیشرفته درهای اتوماتیک شیشه ای در لبه سکو قرارگرفته که منطقه امن افراد نابینا را مشخص کرده است.

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

اتوبوس نابینایان از تهران به راه می افتد

شرکت واحد اتوبوسرانی به مناسبت روز جهانی عصای سفید اقداماتی را در جهت حل برخی از مشکلات نابینایان انجام داده است. این شرکت، اتوبوس ویژه نابینایان را در مسیر شریعتی به میدان بهمن ، راه اندازی کرده است .همچنین نصب راهنمای بریل بر روی دستگاه کارتخوان در خط خطوط تندرو، اعلام هوشمند نام ایستگاه در داخل 1200 دستگاه اتوبوس و راه‌اندازی سیستم اعلام صوتی مسیرها در حمل و نقل عمومی تهران، از دیگراقدامات شرکت واحد اتوبوسرانی می باشد.

 

در دنیای تکنولژی نابینایان چه می گذرد ؟

خودرو سواری نابینایان در خیابان ها

همواره یکی از اهداف فدراسیون ملی نابینایان آمریکا این بود که این امکان را برای نابینایان فراهم کند که آنها بتوانند رانندگی کنند. طبق آخرین اخبار خودرویی طراحی و آماده شده که با استفاده از تجهیزات الکترونیکی فراوان می تواند امکان رانندگی را به نابینایان بدهد.در حال حاضر این خودرو در حال آزمایش است و طی چند سال آینده امکان تولید آن خواهد بود. این خودرو دارای سنسورهای لیزری است که اطلاعات محیطی را دریافت کرده و به وسیله سیستم ایکس جی وی تفسیر میکند. این اطلاعات بصورت ویبره از طریق دستکش های مخصوص و صندلی به راننده منتقل می شود. همچنین این خودرو به وسیله جریان هوای تحت فشار، یک تصور لمسی از محیط به راننده می دهد به این ترتیب راننده از اشیای اطراف خودرو، سرعت و جهت حرکت مطلع می شود.

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

خودروهای برقی ، خطر اصلی برای نابینایان

یکی از خصوصیات بارز خودروهای برقی ساکت بودن این خودروهاست؛ قطعا صاحبان این خودرها از این ویژگی رضایت کامل دارند اما ساکت بودن خودروهای برقی برای نابینایان مشکل ساز خواهد بود؛ چرا که افراد نابینا برای عبور از خیابان به شنیدن صدای خودروها نیاز دارند. بارها اتفاق افتاده که خودروهای برقی به دلیل ساکت بودن خودرو، باعث وقع تصادف و خطرات جانی برای افراد نابینا شده اند. شرکت خودرو سازی جگوار، برای حل این مشکل برای کراس‌ اور تمام برقی جگوار I-Pace خود، سیستم هشدار شنیداری خودرو یا AVAS تعبیه کرده است. این سیستم هشدار شنیداری، در سرعت‌های پایین تر از 20کیلومتر، صداهای مخصوصی از پشت جلو پنجره مشبک پخش می‌کندکه عابرین پیاده و افراد نابینا متوجه حضور خودرو باشند.

 

شاهکار جدید فورد : پیوند هنر، تکنولوژی و انسان دوستی

شرکت خودرو‌سازی فورد، با همکاری شرکت جی تی بی رما، در راستای احترام به حقوق مشتریان خود و حمایت از افراد نابینا ، پیش نمونه طرحی محصول هوشمندی در خودروی های خود با نام " منظره را احساس کن " را طراحی کرده اند. این خودرو مناظر بیرون خودرو را با استفاده از عکس‌هایی با کنتراست بالا ، در روی چراغ‌های ال ‌ای ‌دی ، بازتولید می‌کند که مسافران نابینا می‌توانند سایه‌های متنوع ارتعاش خاکستری را با شدت‌های مختلف، رو پنجره خودرو لمس کنند، و در کنار دستیار صوتی این خودرو که مناظر بیرون خودرو را توصیف می کند، تصویری ذهنی از مناظر بیرون داشته باشند.

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

دیدگاهی بنویسید

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

همراه با مشکلات نابینایان و وسایل نقلیه به مناسبت روز جهانی عصای سفید

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید