تاریخچه وسایل نقلیه پست

تاریخچه وسایل نقلیه پست

تاریخچه وسایل نقلیه پست

روز جهانی پست

از سال 1969 روز 9 اکتبر برابر با هفدهم مهرماه، مصادف با سالروز تأسیس اتحادیه جهانی پست، به عنوان روز جهانی پست تعیین گردید. وسایل نقلیه پست از گذشته تا امروز تحولات زیادی داشته است. پاپیروس های دیروز با شتاب چاپارهای تندرو، به دست پیامک های الکترونیکی عصر امروز رسیده اند. امروز دیگر خبری از دینگ دینگ زنگ دوچرخه پستچی، انتظارهای تمام نشدنی و چشم به در بودن ها نیست. هم اینک صدای ملودی پیامک های دنیای جدید، در یک لحظه همه انتظارها را تمام می کند و زندگی باز هم به روال خود برمی گردد.

تاریخچه وسایل نقلیه پست

پست، قدیمی ترین وسیله ارتباطی بین مردم یک کشور و سایر کشورها و مناطق جهان است. اتـحـاديـه جـهـانى پست، بعد از اتحاديه بين المللى تلگراف و سازمان جهانى هواشناسى، سومين سازمان جهانى است كه براى قانونمندى روابط پستی و انجام امـور پستی جهانی تاسیس شد. پست در ایران، قدمتی سه هزار ساله دارد؛ حتی برخی مورخین، ایرانیان را مبتکر ارتباطات پستی می دانند. طبق شواهد تاریخی در حدود سه هزار سال پیش و در زمان سلسله هخامنشیان، پست با عنوان چاپار در ایران به وجود آمد. در زمان چاپارخانه ی هخامنشیان، وسیله انتقال پیام ها، اسب های تندرو بودند که پیام ها را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال میدادند.

تاریخچه وسایل نقلیه پست

طبق اسناد و مدارک تاریخی، در سال 1297 به دستور ناصرالدین شاه، موسسه پست ایران به وزارت تبدیل شد و امین الملک اداره آن را بر عهده گرفت. امیرکبیر با تشکیل پست نوین، سرویس های پستی منظم بین شهرها و تعرفه های پستی را ایجاد کرد. پس از آن با تصویب آیین نامه پستی و اضافه شدن اداره ی تلگراف به پست، وزارت پست و تلگراف در ایران تشکیل شد. سرانجام در اواخر سال 1308 با خرید سهام شرکت تلفن، وزارت پست و تلگراف و تلفن شکل گرفت.

تاریخچه وسایل نقلیه پست

تاریخچه وسایل نقلیه پست

دود، طبل، نور و پرچم نیز از روش های اولیه برقراری ارتباط و انتقال پیام بوده، که از نقاط بلند و مرتفع و یا برج ها برای انتقال پیام استفاده می شده است. یکی دیگر از راه های انتقال پیام از نقطه ای به نقطه ای دیگر، استفاده از چهارپایانی نظیر اسب بوده است. در جوامعی که امکان استفاده از حیوانات تندرو و تیزپا نبوده، از اشخاص دونده و پرسرعت برای انتقال پیام استفاده میکرده اند. یکی از بهترین روش های انتقال پیام درگذشته استفاده از کبوتران نامه بر، نظیر کبوتر، عقاب و باز بوده است.

تاریخچه وسایل نقلیه پست

از گذشته های دور استفاده از دوچرخه و موتورسیکلت در حمل و نقل محموله های پستی ایران بسیار رایج بوده است. اولین دوچرخه های که در ایران و در حمل و نقل پست، مورد استفاده قرارگرفت از مارک های هرکوس، رالی، بی. اس.آو بیرمنگام ساخت کشور انگلستان بود. در آن زمان قیمت بهترین، بادوام ترین و خوش رکاب ترین نوع دوچرخه از ۱۰ تومان شروع می شد و به ۱۵ تومان می رسید.

اولین موتور سیکلت ها در اواخر دهه 20 شمسی توسط تجار و بازرگانان وارد ایران شد. این موتور سیکلت های انگلیسی، نزدیک به 20 سال یکه تاز بازار موتور سیکلت ایران بودند، و از همان ابتدای ورود در صنعت حمل و نقل پست جای خود را به خوبی باز کرد و بسیار پرکاربرد بود.

پس از آن با ورود خودرو به ایران، حمل و نقل محموله های پستی بطور قابل توجهی سرعت گرفت. این اتومبیل فورد بود که برای اولین بار توسط مظفرالدین شاه قاجار وارد ایران شد. میزان واردات ماشین از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی افزایش پیدا کرد. در اواخر دوره قاجار و در دوره پهلوی اول، اغلب خودروهای ایران از دو کشور آمریکا و انگلستان وارد می شد. سر انجام از اواسط دهه 1330 صنعت خودروسازی ایران، با مونتاژ خودروهای خارجی آغاز شد. اولین خودرو ساخته شده در ایران پیکان بود که در شرکت سهامی عام کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال تحت لیسانس کارخانه تالبوت انگلستان ساخته و در سال 1346 وارد بازار شد. بعد از آن تولید وانت، مینی بوس، اتوبوس نیز به تدریج در سال های بعد شروع شد.

حمل و نقل جاده ای، یکی از قدیمی ترین راه های حمل و نقل مرسولات می باشد، که از نظر قیمت و سرعت، جهت حمل بعضی از محموله های پستی مناسب است که بعضا صرفه اقتصادی نیز دارد، البته وضعیت آب و هوا و ترافیک جاده ای، تاثیر بسیار زیادی در سرعت حمل و نقل جاده ای دارد. با گسترش صنعت حمل و نقل و افزایش حجم محموله های پستی، کامیون ها وارد چرخه حمل و نقل پست شدند. جنگ جهانی دوم باعث ورود کامیون به ایران شد. نیروهای متفقین برای کمک به روسیه از خاک ایران استفاده میکردند و بسیاری از کامیونها این چنین بود که به دست ایرانی ها افتاد. پس از آن شرکت خاور، برای مونتاژ و عرضه کامیونهای مرسدس بنز در ایران تاسیس شد. کامیون ماک هم برای اولین بار شرکت ایران کاوه را برای عرضه محصولات خود انتخاب کرد و این چنین بود که کامیون ها وارد صنعت حمل و نقل ایران شدند. امروزه در صنعت حمل و نقل محموله های پستی ازکامیونهای بزرگ و کوچک، کامیونت ها، وانت، نیسان، ون و اتوبوس‌های بین‌شهری استفاده می شود.

در کنار پیشرفت و توسعه تکنولوژی، صنعت حمل و نقل پستی هم در حال رشد بود. توسعه ی حمل و نقل ریلی و خطوط راه آهن راه جدیدی برای ارسال مرسولات پستی باز کرد. قطارها، نقش مهمی در پیشرفت ارسال و حمل و نقل محموله های پستی خصوصا در زمینه بین المللی داشتند. خطوط ریلی، حمل انواع محموله های صادراتی، وارداتی و ترانزیتی از ایستگاه ها و نقاط مختلف را امکان پذیر کرد.

حمل و نقل دریایی هم یکی از وسایل حمل و نقل محموله های پستی است. در واقع یکی از ابزار اصلی توسعه و پیشرفت تجارت و تأمین نیاز های بین المللی محسوب می شود؛ اما باید به این نکته نیز توجه داشت هزینه های حمل و نقل دریایی، بخش قابل توجهی از قیمت تمام شده ی کالا را برای مصرف کنندگان در بر میگیرد.

استفاده از ناوگان هوایی یکی از سریع ترین راه های ارسال محمولات پستی است. مزیت مهم پست هوایی نسبت به روش های دیگر حمل و نقل، سرعت تحویل می باشد. ارسال سریع کالا و مرسولات از رموز موفقیت پست محسوب می شود. پست سریع همواره یکی از دغدغه های مهم تجاری و حتی بین المللی بوده است. اولین حمل و نقل هوایی در سال 1911 بین لندن و برکشایر انجام گرفت. پس از آن در مدت 20 سال، پست هوایی رشد چشم گیری داشت؛ و از پست ریلی و جاده ای پیشی گرفت و باعث شد توجه زیادی به آن شود. امروزه مرسولات پستی در بیش از 220 کشور جهان حمل و نقل می شود و در هر لحظه امکان دسترسی به اطلاعات و مشاهده آخرین وضعیت مرسوله وجود دارد.

تاریخچه وسایل نقلیه پست

امروزه با وجود انواع تکنولوژی و فناوری های جدید، پست های الکترونیکی، دنیای مجازی و پیامک، استفاده از پست به شیوه سنتی شاید کمتر مورد استفاده قرار بگیرد. اما همچنان پست کارایی مهمی دارد، که انتقال پیام و نامه رسانی تنها بخشی از آن است. شرکت های پست در سراسر جهان با توجه به شرایط منطقه ای و دسترسی به تکنولوژی مخصوص خود، از انواع وسایل نقلیه برای انتقال پیام و ارسال محموله های پستی استفاده میکنند. ارسال و تحویل محموله های پستی توسط ماموران پست به شیوه سنتی، انتقال توسط خودروهای مدرن حمل محموله و هواپیماهای پستی در سطح بین الملل، همگی به شرایط ادارات پست در سراسر جهان بستگی دارد. طبق آمارها، هر پستچی از انجام 3000 سفر جلوگیری می کند که رقم قابل توجهی است که درکاهش هزینه ها، مـشـكـلات حمل و نقل، آلودگی هوا، نقش بسیار زیادی دارد و در نهایت از اتلاف وقت و سوخت نیز جلوگیری میکند.

یک نشانی برای همیشه

به تازگی از طرح و محصولی فناورانه توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت پست ایران رونمایی شده که هم اینک به مناسبت روز جهانی پست فعالیت خود راآغازکرده است. این طرح جدید که صاپست نام دارد، می‌تواند امکان خوبی را برای استفاده‌کنندگان خدمات پستی فراهم کند.

 شما می‌توانید به راحتی از صاپست یا صندوق مجازی پست ایرانیان استفاده کنید، وبا داشتن یک کد کوتاه به‌دلخواه خودتان،آدرس کوتاه شده خود را داشته باشید و از آن در تمام مراودات تجاری و خدمات پستی خود استفاده کنید. هر فرد می‌تواند پس از ورود و ثبت‌نام در سایت sapost.ir یک کد صاپستی به سلیقه خود انتخاب کند. پس از تأیید مشخصات واردشده در سامانه، دریکی از مراکز پستی به ‌صورت حضوری یا غیرحضوری، کد صاپست خود را فعال نماید.سپس می‌تواند به‌آسانی مکان یا مکان‌های حضور خود را بر اساس زمان آن به کد صاپستی لینک کرده و از آن به بعد به مخاطبین خود جهت دریافت مرسوله صرفاً کد پستی‌اش را ارائه بدهد.

مطالب مرتبط
نگاهی به تاریخچه مک لارن(Mclaren)قسمت دوم

نگاهی به تاریخچه مک لارن(Mclaren)قسمت دوم

در ادامه قسمت قبل به تاریخچه مک لارن نگاهی می کنیم
آشنایی با پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودرو‌های دهه 70 در ایران

آشنایی با پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودرو‌های دهه 70 در ایران

آشنایی با پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودرو‌های دهه 70 در ایران
روکش‌هایی که با جان سرنشینان بازی می‌کنند

روکش‌هایی که با جان سرنشینان بازی می‌کنند

شاید این جمله برای بسیاری بی‌ربط به نظر برسد و نتوانند ارتباط میان ایمنی و روکش صندلی که به عنوان وسیله‌ای تزیینی شناخته می‌شود را درک نمایند. پرسش این است: چگونه روکش صندلی می‌تواند جان سرنشینان را به خطر اندازد؟
دیدگاهی بنویسید

حذف آگهی