بررسی نکات ایمنی کودک در خودرو به مناسبت روز جهانی کودک

بررسی نکات ایمنی کودک در خودرو به مناسبت روز جهانی کودک

بررسی نکات ایمنی کودک در خودرو به مناسبت روز جهانی کودک

روز ۱۶ مهر مصادف با ۸ اکتبر، روز جهانی کودک نام دارد. کودکان صاحبان دنیای پاک و زیباترین احساس‌ها و صادقانه ترین عشق‌ها هستند و از طرفی هم آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه به شمار می روند که تامین امنیت آنها وظیفه اصلی پدرومادر، خانواده و در نهایت جامعه می باشد.

ضمن تبریک روز جهانی کودک و به بهانه این روز ، ما در این مقاله سعی داریم درباره مهم ترین نکاتی که برای ایمنی کودک در خودرو لازم است صحبت کنیم.

بررسی نکات ایمنی کودک در خودرو به مناسبت روز جهانی کودک

مهم ترین نکاتی که برای ایمنی کودک در خودرو باید رعایت کرد:

 اولین چیزی را که باید یادآور شویم این است که هیچگاه کودک خود را در خودرو تنها نگذارید. این اولین و مهم ترین توصیه ما به شماست. ممکن است هر لحظه اتفاقی بافتد که از کنترل شما خارج باشد و در نهایت صدمات جبران ناپذیری را به کودکان وارد کند.

1. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم استفاده از تجهیزات ایمنی در خودرو می باشد. این تجهیزات برای ایمنی کودک در خودرو، و دور نگه داشتن آنها از خطرات احتمالی لازم و ضروری است. والدین باید به این نکته توجه داشته باشند برای خودروهایی که مجهز به وسایل ایمنی نیستند، این وسایل را خریداری کرده و در خودروی خود نصب نمایند.

2. نکته بعدی ، استفاده از کمربند ایمنی مناسب ایمنی کودک در خودرو می باشد. برای حفظت از جان کودکان ، آنها را تشویق به بستن کمربند ایمنی کنید. تحقیقات نشان می دهد زمانی که راننده کمربند خود را می بندد، 94 درصد کودکان نیز این کار را انجام می دهند. برخی والدین، از کمربند ایمنی بزرگسالان برای کودکان استفاده می کنند. این کمربند ها مناسب کودکان نیستند. کمربندهای ایمنی بزرگسالان نمیتواند از کودکان در مقابل خطرات احتمالی محافظت کند و آن ها در هنگام تصادف هنوز در معرض آسیب در نواحی سر و شکم هستند.

3. بعضا دیده شده یک بزرگسال به‌ طور مشترک با کودک ، از کمربند ایمنی استفاده می کند. به هیچ عنوان نباید چنین کاری را کرد، زیرا در صورت بروز تصادف، کودک زیر فشار بدن بزرگسال و کمربند قرار می‌گیرد و در نتیجه به شدت آسیب می‌بینند.

4. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که، کودکان زیر 12 سال نباید روی صندلی جلوخودرو بنشینند؛ خصوصا خودروهایی که دارای کیسه هوا هستند. برای حفظ ایمنی کودک در ماشین اگر کودکان در شرایط خاصی قرار دارند و باید روی صندلی جلو بنشیند، صندلی را تا جای ممکن به عقب ببرید تا کودک از قسمت های جلویی خودرو فاصله بگیرد و در صورت وقوع هر گونه سانحه ای آسیب نبیند. اجازه ندهید کودکان بر روی صندلی زانو بزنند و یا در کف خودرو به‌طور ایستاده قرار گیرند زیرا در تصادف یا ترمز ناگهانی سبب آسیب جدی خواهد شد.

5. بارها دیده ایم که برخی از والدین کودکان خود را بر روی پای خود در هنگام رانندگی می نشانند. تاکید می کنیم به هیچ عنوان کودکان خود را بر روی پای خود ننشانید، زیرا ممکن است دراثرحرکت، ترمز ناگهانی و یا تصادف پرتاب شوند وآسیب ببینند. درآغوش نگه داشتن نوزاد در داخل خودرو هر گز امن نيست؛ زيرا با جزئي ترين تصادف ممكن است نوزاد از آغوش جدا شود و حتي اين احتمال وجود دارد خود فرد، به نوزاد آسيب وارد كند.

6. در هنگام حضورکودکان در خودرو، همیشه از قفل کودک استفاده کنید تا کودکان نتوانند به‌طور ناگهانی درب‌ها را باز کنند. توجه داشته باشید قفل کردن پنجره ها نیز الزامیست زیرا ممکن است کودکان بطور ناگهانی آن را باز کنند و باز کردن شیشه‌ها نیز خطرناک است و ممکن است حوادث ناگهانی را به وجود آورد.

7. استفاده از صندلی کودک متناسب با قد و وزن کودک، یکی دیگر از نکاتی است که برای ایمنی کودک درخودرو توصیه می شود. صندلی کودک باید مناسب کودک و خودرو باشد؛ و به درستی بر روی صندلی عقب نصب شود. نصب درست و اصولی صندلی کودک در خودرو می تواند تا 71 درصد از مرگ نوزادان، تا 54 درصد از مرگ کودکان خردسالان و تا 45 درصد از مرگ کودکان 4 تا 8 سال پیشگیری کند. توجه داشته باشید صندلی کودک را حتما بر روی صندلی عقب نصب کنید؛ زیرا در صورت وقوع هر نوع حرکت ناگهانی و یا تصادف، ضربه شدید و باز شدن ایربگ به کودک آسیب نمیرساند. در حال حاضر صندلی های ایمنی کودک در سه گروه قابل استفاده است؛ صندلی نوزادان، صندلی کودکان و صندلی حامی که هر یک انواع متفاوتی دارند و برای گروه های مختلف سنی و وزنی کودکان مورد استفاده قرار میگیرند. در بعضی از کشورها استفاده از صندلی کودک اجباری است ولی متاسفانه در کشور ما آنطور که باید به استفاده از صندلی کودک توجه نشده و عمومیت نیافته است.

بررسی نکات ایمنی کودک در خودرو به مناسبت روز جهانی کودک

جمع بندی :

در جمع بندی مطالب گفته شده درباره ایمنی کودک در خودرو، به طور خلاصه میتوان گفت:

  • کودکان را به هیچ عنوان در خودرو تنها نگذارید
  • برای درهای اتومبیل خود، حتما از قفل کودک استفاده کنید.
  • توجه داشته باشید کمربندایمنی کودک مناسب باشد.
  • از صندلی کودک برای کودکان استفاده کنید.
  • هرگز نباید نوزادان را در صندلی جلوی خودرو قرار داد. امن ترین صندلی برای کودک، وسط صندلی عقب خودرو است.
  • قبل از رانندگی، مطمئن شوید که کودکان به درستی بر روی وسیله محافظتی خود نشسته اند

 درپایان همیشه به این نکته توجه داشته باشیدکه والدین اولین و مهم ترین الگوی آموزشی و تاثیرگذار کودکان هستند. رعایت قوانین و نکات ایمنی توسط والدین به کودکان این آموزش را می دهد که رعایت قوانین ونکات ایمنی در هر شرایطی الزامیست. طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی، نبستن کمربند ایمنی، رانندگی پرخطر، عدم استفاده از صندلی کودک، اصلی ترین دلایل مرگ و میر کودکان ایرانی در تصادفات رانندگی می باشد. همواره به خاطر داشته باشید، عدم رعایت نکات ساده ایمنی می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیری شود پس بهتر است آن ها را جدی بگیریم.

مطالب مرتبط
خودروهای مورد علاقه سارقان را می‌شناسید؟

خودروهای مورد علاقه سارقان را می‌شناسید؟

پس از انتشار فیلم سارقی که در کمتر از ۳ ثانیه در خودرویی را باز می‌کرد، قرار است پلیس واحدهای سیار ۶ نفره را برای کاهش سرقت‌های خودرو راه‌اندازی کند.
کدام شاسی بلندها بیشترین امنیت را دارند؟ (بخش دوم)

کدام شاسی بلندها بیشترین امنیت را دارند؟ (بخش دوم)

سازمان ایمنی بزرگراه ها و اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه ایالات متحده آمریکا ، اخیرا لیستی 9 عددی از خودروهای شاسی بلند و کراس اوور منتشر کرده که از نظر موارد ایمنی جزو بهترین ها بودند
نکات ضروری ایمنی در جاده ها برای مسافرت در این روزها

نکات ضروری ایمنی در جاده ها برای مسافرت در این روزها

رضا گودرزی رئیس پلیس راه البرز در ارتباط با وضعیت جاده ها و محورهای اصلی و موارد ایمنی در جاده ها، هشدار داد: با توجه به وضعیت هوا در این روزها و احتمال بالای بارش برف و باران در مناطق کوهستانی استان البرز، از رانندگان عزیز و کسانی که قصد مسافرت در این روزها را دارند، می خواهیم که حتما با تجهیزات مناسب در این جاده تردد کنند.
دیدگاهی بنویسید

حذف آگهی