متهم 400 میلیاردی بازار قطعات خودرو

متهم 400 میلیاردی بازار قطعات خودرو

متهم 400 میلیاردی بازار قطعات خودرو

ماجرا از جایی شروع شد که در خبرگزاری ها، جراید و رسانه ها گروه عظام تیتر اول اخبار شد. آغاز محاکمه گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان‌یافته وحرفه‌ای قطعات خودرو و باز هم ردپای خاوری!

پرونده محاکمه ۷ قاچاقچی قطعات خودرو، در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد. اولین ، دومین ، سومین و چهارمین دادگاه رسیدگی به پرونده گروه عظام متهم به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار، به رهبری متهم ردیف اول عباس ایروانی، هم برگزار شد.

در اولین جلسه دادگاه قاچاق قطعات خودرو مشخص شد ، عباس ایروانی متهم ردیف اول و مدیر گروه عظام که زمانی خود را بزرگترین داخلی‌ساز ایران معرفی می کرد، بدون صلاحیت و از طریق تبانی با مدیران بانک ، توانسته است از بانک‌های ملی ، مسکن و صادرات تسهیلات کلان بانکی دریافت کند. ایروانی در ازای دریافت تسهیلات از بانک مسکن و بانک ملی، هدایایی را به قدرت‌الله شریفی مدیر وقت بانک مسکن و محمودرضا خاوری مدیرعامل اسبق و البته فراری بانک ملی، پرداخت کرده است.

ایروانی با تسهیلات دریافتی توانسته است چند شرکت تحت عنوان گروه عظام در زمینه مونتاژ و تولید قطعات خودرو تاسیس کند. در زمان فعالیت گروه عظام ، عباس ایروانی بصورت غیرقانونی و از طریق پرداخت رشوه وکم اظهاری، محصولات بنزین سوز را با تعرفه گمرکی ۵ درصدی به جای محصولات گاز سوز با تعرفه گمرکی ۲۵ درصد ، وارد میکرده است. تمام قطعات با عنوان قطعات گازسوز وارد کشور میشده و این در حالی بوده که کمتر از ۱۸ درصد قطعات، متعلق به خودروی گازسوز بوده است.

همه اقدامات گروه ایروانی مبنای قاچاق داشته‌اند. در سند گمرک تعداد زیادی قطعات خودرو ثبت سفارش شده است و این در حالی که تعداد آنها و ارزش آنها کمتر از تعداد واقعی و ارزش واقعی بوده است. تمامی این اقدامات با تبانی با برخی شرکت‌های خارجی، و با هماهنگی شرکت های داخلی و برخی مسئولان گمرک انجام گرفته است. اسناد ترخیص باید توسط شرکت خارجی تهیه می‌شده است. اما این اسناد در شرکت سازه پویش تنظیم و روی کالاهای چینی، برند ایرانی زده شده است. همچنین ایروانی برای فرار از مالیات، از فاکتورهای فروش سوری استفاده و قیمت قطعات را کمتر از قیمت واقعی اعلام کرده است.

عباس ایروانی: در این ٣٠ سال باعث رونق اقتصادی شدم! برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌هایی که به خرج ندادم

عباس ایروانی یکی از قویترین و پرنفوذترین فعالان اقتصادی کشور در حوزه های مختلف است و نه تنها در بازار خودرو ، بلکه در بازار مسکن یکی از سران مافیا به حساب می آید. درآمد ایروانی سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بوده و اکنون با گذشت ۱۰ سال، اکنون به رقم ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. کارنامه ای که آشکار شده به خوبی نشان میدهد که منظور ایروانی، از رشادت ، دور زدن تحریم و البته رونق اقتصادی دقیقا چه بوده است!!

متهم ردیف دوم امیر رضا رفیعی ، کارآفرین برتر استان البرز، متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو است. رفیعی در سومین جلسه دادگاه قاچاق قطعات خودرو ،درباره اتهامات شرکت سازه پویش توضیحاتی ارایه داد که نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است. رفیعی گفت: بعد از فروش شرکت پژو، امکان تولید ۲۰۶ در ایران نبوده اما ما موفق شدیم بدون حضور پژو ، و با تیم تحقیقات داخلی ،تولید ایران‌خودرو را به حالت اولیه برسانیم. قیمت ارائه شده برای قطعه ECU یا سوخت خودرو، شامل قیمت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است و سازه‌پویش موفق شد بیشتر قطعات الکترونیکی را تولید کند. همچنین درج نشان سازه‌پویش بر روی محصول PCU و کویل با تایید و دستور خودروساز بوده است. باتوجه به ادعای امیررضا رفیعی، بسیاری از اتهامات و مستندات ارائه شده، در زمان مدیریت او در شرکت سازه‌پویش نبوده است. باید دید نتیجه تحقیقات انجام گرفته چه خواهد بود.

پس از حرف و حدیث های بسیار در پرونده گروه عظام و حضور ساپکو در این پرونده، در خبرها خواندیم که ساپکو با ۱۵ سازنده داخلی برای تولید قطعات خودرو قرارداد امضا کرد. طبق گفته ها این قرارارداد ها در جهت حمایت از طرح ملی جهاد خودکفایی ساپکو و با هدف بسیج صنایع مختلف، برای کاهش وابستگی در صنایع و ارز بری، صورت گرفته است.

این روزها اخبار زیادی از بازار خودرو می شنویم. از خارج شدن هشت خودرو از بازار داخلی گرفته تا جایگزینی برای پراید و روند کاهشی قیمت خودرو و البته قاچاق قطعات خودرو، که هر کدام به نوبه خود تاثیر زیادی بر بازار خودرو میگذارند و مشاغل زیادی را درگیر می کند. باید دید قاچاق قطعات خودرو که حسابی این روزها سر و صدا به راه انداخته در دراز مدت چه تاثیری بر روند بازار دارد و ایا این تاثیر مثبت است و یا خسارات جبران ناپذیری بر بازار خودرو خواهد گذاشت.

قاچاق قطعات خودرو، اگرچه در سال‌های گذشته، کم و بیش وجود داشته است، ممکن است در شرایط کنونی و شرایط تحریمی که هر روز سخت تر و فشار بیشتر می شود، تاثیر بیشتر و عمیق تری بر بازار خودرو بگذارد. با این حال به‌ نظر می‌رسد این روزها قاچاق قطعات خودرو، به مساله‌ای حاد تبدیل شده در نهایت چیزی را که قطع به یقین می توان گفت این موضوع است که عدم حمایت و پشتیبانی از قطعه سازان داخلی، رکود حاکم بر بازار و عدم تزریق نقدینگی از سوی دولت، قاچاق قطعات خودرو از سوی تولیدکنندگان داخل را به همراه داشته است.

به گفته دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی، اگر جلوی قاچاق قطعات گرفته شود ۷۰ درصد سهم بازار خودروسازان، معادل ۲ میلیارد دلار در دست قطعه سازان قرار می گیرد. محبی نژاد افزود: تا کنون به اندازه ۲۰۰ میلیون دلار داخلی سازی قطعات خودرو انجام شده که حدود ۱۰ درصد از واردات جلوگیری کرده است. همبستگی بین قطعه سازان و خودروسازان این نتیجه را در بر خواهد داشت که تا پایان سال از ۲۵ درصد واردات جلوگیری و قطعات داخل جایگزین آن خواهد شد.

مطالب مرتبط
خلاصه ای از اصطلاحات  تخصصی و آپشن ها در خودرو(قسمت اول)

خلاصه ای از اصطلاحات تخصصی و آپشن ها در خودرو(قسمت اول)

خلاصه ای از اصطلاحات تخصصی و آپشن ها در خودرو(قسمت اول)
کاهش قیمت در بازار خودرو و امیدواری خریداران

کاهش قیمت در بازار خودرو و امیدواری خریداران

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل گفت: با افزایش عرضه خودرو توسط خودروسازان، قیمت ها در بازار کاهش پیدا کرده است.
از حضور وزارت دفاع و ‌سپاه در صنعت خودروسازی حمایت می‌کنیم

از حضور وزارت دفاع و ‌سپاه در صنعت خودروسازی حمایت می‌کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت ‌آخرین وضعیت بازار خودرو را تشریح کرد و گفت: از حضور وزارت دفاع و ‌سپاه در صنعت خودروسازی حمایت می‌کنیم.
دیدگاهی بنویسید

متهم 400 میلیاردی بازار قطعات خودرو

متهم 400 میلیاردی بازار قطعات خودرو

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید