اسقاط خودرو سنگین فرسوده و اخبار آن

اسقاط خودرو سنگین فرسوده و اخبار آن

اسقاط خودرو سنگین فرسوده و اخبار آن

اسقاط خودرو سنگین فرسوده، مراحل و مدارک مورد نیاز برای انجام آن شاید در نظر برخی از رانندگان سخت و پیچیده باشد. با درنظرگرفتن این موضوع که هر روز هم اخبار جدیدی از اسقاط خودرو‌های سنگین به‌گوش می‌رسد. اخبار مختلف شامل ابلاغیه‌های رسمی دولت هم هستند که می‌توانند به رانندگان کمک زیادی در جلوبردن فرآیند اسقاط خودرو‌شان کنند. می‌توانید در ادامه جدید‌ترین اخبار مرتبط با این موضوع را مشاهده کنید.

جزئیات طرح تعویض کامیون های فرسوده

براساس اعلام رئیس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای حدود 30درصد از ناوگان باری فرسوده محسوب می‌شوند. در مرحله نخست خودرو‌های سنگین بالای 50 سال تعویض خواهند شد. در این طرح واردکنندگان می‌توانند همکاری بانک‌ها و تسهیلات کامیون‌های زیر 3 سال ساخت برای تعویض وارد کنند.

 

آخرین اخبار اسقاط خودروهای سنگین

برای اطلاع از آخرین اخبار اسقاط خودرو سنگین فرسوده، بخشنامه ها و اطلاعیه ها می توانید به این بخش مراجعه نمایید. اخرین اخبار اسقاط کامیون های وارداتی، آخرین اخبار گواهی اسقاط دیزلی و ... از جمله مواردی هستند که در این بخش از مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

 

با گواهی اسقاط خودرو‌های سنگین می‌توان شماره‌گذاری کرد؟

سامانه RPF دیگر ملاک نیست و گواهی‌هایی که توسط واردکنندگانی که مشمول بند «ث» ماده ۳۰ قانون احکام دائمی هستند، به سامانه جدید ستاد نوسازی ناوگان منتقل خواهد شد. این دسته می‌توانند از همین گواهی‌ها برای شماره‌گذاری استفاده کنند.

 

اسقاط خودرو سنگین فرسوده و اخبار آن

 

 

آغاز ثبت سفارش برای کامیون‌های وارداتی

براساس آخرین اخبار خودرو فرسوده سنگین ثبت سفارش واردات کامیون در آخرین ابلاغیه روز سه‌شنبه مورخ 30 آبان ماه اعلام شد. واردکنندگان می‌توانند با مراجعه به سامانه Rpf.rmto.ir نسبت به ثبت‌نام درج درخواست جدید اقدام بفرمایند.

 

مراحل اسقاط خودروهای فرسوده سنگین

در اولین مرحله باید ثبت نام خودرو فرسوده سنگین برای اسقاط را انجام داد. سپس مراکز اسقاط می‌توانند با دریافت مدارک شما ادامه امور را پیش ببرند. رانندگان این دسته از خودروهای سنگین می‌توانند می‌توانند تنها برای یک دستگاه و به‌مدت 10 سال درصورت نداشتن گواهی اسقاط ۵ درصد ارزش گمرکی خودروهای وارداتی را پرداخت و شماره‌گذاری کنند.

 

مدارک لازم اسقاط خودرو سنگین فرسوده

طبق آخرین اعلام ستاد سازمان نوسازی برای اسقاط خودرو سنگین فرسوده شما به کارت خودرو، رسید‌های پرداخت عوارض شهرداری، مالیات خودرو و خلافی آن، کپی شناسنامه و کارت ملی و همین‌طور گواهی اسقاط نیازمند خواهید بود. پس از نام‌نویسی و انتخاب مرکز از لیست مراکز اسقاط خودرو، می‌توانید فرآیند اسقاط را آغاز کنید.

 

جدول گواهی اسقاط کامیون اعلام شد

براساس اعلام رسمی گواهی اسقاط خودرو‌ فرسوده سنگین، حداکثر 55 میلیون تومان ارزش خواهد داشت. قیمت اسقاط کامیون فرسوده و دیگر خودرو‌های سنگین براساس ارزش آهن‌شان مشخص می‌شود.

براساس این جدول برای کامیونت‌های بین ۲ تا ۶ تن 3 گواهی اسقاط، کامیون‌های سبک ۶ تا ۱۰ تن 5 گواهی اسقاط، کامیون‌های متوسط ۱۰ تا ۲۶ تن 10 گواهی اسقاط، کامیون‌های سنگین بالای ۲۶ تن 12 گواهی و کامیون‌های کشنده نیز معادل ۱۴ گواهی اسقاط پیش‌بینی شده است.

 

واردات 2 خودرو سنگین و 1 گواهی اسقاط کامیون

هزینه‌های سنگین متحمل بر مالکان خودرو سبب شد تا رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده از موضع اولیه خود عقب‌نشینی و به‌ازای واردات 2 خودرو سنگین یک گواهی اسقاط صادر کند تا روند اسقاط کامیون سرعت بگیرد. در معادله قبلی این نسبت یک‌به‌یک بود.

 

اسقاط خودرو سنگین فرسوده و اخبار آن

 

تأخیر در آیین‌نامه اسقاط خودرو سنگین

رئیس انجمن مراکز اسقاط کشور نسبت به رئیس تاخیر در تدوین آیین‌نامه جدید اسقاط خودرو ابراز تاسف کرد و گفت این تاخیر باعث شده تا بیش از 6هزار کارگر بیکار شوند. او تاکید کرد که تا به امروز بیش 10هزار خودرو بدون گواهی اسقاط وارد کشور شده‌اند که مراجع قانونی باید برای آن‌ها تعیین تکلیف کنند.

 

واردات کامیون‌های دست‌دوم به ایران؟

طبق نظر سازمان نوسازی ناوگان تنها براساس بند (ث) ماده (۳۰) قانون احکام دایمی چنین وارداتی امکان‌پذیر خواهد بود. یعنی تنها خودرو‌های سنگین کارکرده‌ای ظرفیت واردات دارند که کارکرد آن‌ها کمتر از 3 سال باشد.

 

مجوز تردد کامیون فرسوده یا اسقاط کامیون؟

در تیرماه 1401 رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودروهای فرسوده اعلام کرد که مجوز تردد کامیون‌های اسقاطی با پرداخت 800 میلیون تومان به حساب خزانه دولت توسط وزارت راه‌ و شهرسازی امکان‌پذیر خواهد شد.

 

جمع‌بندی

اسقاط خودرو سنگین فرسوده شامل همان مراحل معمولی است که در اسقاط دیگر خودروها طی می‌کنیم با این تفاوت که در آن باید گواهی اسقاط را نیز ارائه داد. در خودروهای سنگین مختلف مثل کشنده‌ها و کامیون‌ها اخذ این گواهی ضروری بوده و باید انجام شود. فرآیند نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور درحال انجام است و دولت نیز تلاش می‌کند تا فرآیند آن را سرعت ببخشد

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
امکان پرداخت قسطی بدهی طرح ترافیک

امکان پرداخت قسطی بدهی طرح ترافیک

مشاور معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شهرداری تلاش می‌کند تا جایی که ممکن است از جریمه شدن مردم جلوگیری کند، از امکان پرداخت قسطی بدهی عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک خبر داد.
متهم 400 میلیاردی بازار قطعات خودرو

متهم 400 میلیاردی بازار قطعات خودرو

پرونده محاکمه ۷ قاچاقچی قطعات خودرو، در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد. اولین ، دومین ، سومین و چهارمین دادگاه رسیدگی به پرونده گروه عظام متهم به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار، به رهبری متهم ردیف اول عباس ایروانی، هم برگزار شد.
آشنائی با عوامل خراب شدن رنگ خودرو

آشنائی با عوامل خراب شدن رنگ خودرو

یکی از مهمترین عوامل در زیبایی یک خودرو ، رنگ خودرو است و در صورتی که رنگ خودروی باکیفیت طی یک فرایند پاشش استاندارد و بروز به بدنه خودرو اضافه شود و همچنین بعد از تولید از شرایط نگه داری مناسبی برخوردار باشد عمر طولانی خواهند داشت. اما با این حال می بینیم که رنگ خودروی ما فرسوده شده و زیبایی خود را از دست داده است.
دیدگاهی بنویسید

اسقاط خودرو سنگین فرسوده و اخبار آن

اسقاط خودرو سنگین فرسوده و اخبار آن

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید