پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

بسیاری از افراد سال‌ها پیش خودرو خریداری کرده‌اند و هنوز این خودروها را دارند. اما با گذشت زمان این خودروها فرسوده می‌شوند و آلودگی‌های زیست محیطی و مشکلاتی را برای صاحبان خود به همراه می‌آورند.

برای رفع این مشکل، افراد می‌توانند در برنامه ثبت نام خودرو فرسوده شرکت کرده و خودروهای قدیمی خود را با خودروهای جدید تعویض کنند. اما چگونه می‌توان در این طرح ثبت نام کرد و پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده را انجام داد؟ مطلبی است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

 

خودرو فرسوده

خودرو فرسوده به هر نوع وسیله نقلیه‌ای گفته می‌شود که سن مجاز آن از مدت تعیین شده گذشته باشد. در کشور ایران، مدت سن مجاز وسایل نقلیه به‌طور میانگین ۲۰ سال در نظر گرفته می‌شود. خودروهای فرسوده به دلیل عدم برخورداری از کیفیت مورد نیاز و عدم توانایی در استفاده از سیستم‌های امروزی برای کاهش مصرف سوخت، می‌توانند خطرناک باشند و باعث آلودگی هوا و صدا در شهرها شوند. در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، محصولات شرکت های خودروساز مانند ایران خودرو، سایپا، آرین موتور و مکث موتور مشمول این طرح هستند.

 

پیگیری روش‌های ثبت نام خودروهای فرسوده ایران خودرو و سایپا

فرآیند ثبت نام خودروهای فرسوده برای این طرح را می‌توان از طریق وب سایت‌های زیر تکمیل کرد:

 - وب سایت اولیه برای پیگیری ثبت نام ایران خودرو Esale.ikco.ir است.

 - سایت ثبت نام و پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده سایپا  Saipa.iranecar.com است.

شرکت کنندگان باید جهت پیگیری ثبت نام خودروی فرسوده، از طریق همان وب‌سایتی که در ابتدا برای برنامه ثبت نام کرده‌اند، اقدام کنند. وب‌سایت‌های مربوطه اطلاعات ثبت نام شرکت‌کنندگان را ذخیره می‌کنند.

 

تصویر زیر مراحل درخواست اولیه تا تحویل خودرو در ایران خودرو را نشان می دهند.  

 

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

 

روش پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

شرکت‌کنندگان پس از ورود به وب‌سایت ایران خودرو باید شناسه ملی یا کد رهگیری خود را به همراه کد امنیتی وارد کرده و برای مشاهده نتایج ثبت نام روی «نمایش فایل» کلیک کنند. سایپا نیز هر از گاهی برنامه ثبت نام خودرو فرسوده را اجرا می‌کند. شرکت‌کنندگانی که از طریق سایت سایپا ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سایت فوق، پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده را انجام دهند.

توجه به این نکته ضروری است که روند ردیابی ممکن است بین دو وب‌سایت کمی متفاوت باشد. شرکت کنندگان باید مراحل مشخص شده در وب‌سایت مربوطه را دنبال کنند و اطلاعات لازم را به‌طور دقیق برای مشاهده وضعیت ثبت نام خود ارائه دهند.
 

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

در ایران، طرح جایگزینی خودروهای فرسوده وجود دارد که در آن خودروی فرسوده با وسیله‌ای جدید تعویض می‌شود. برای شرکت در این طرح، باید در مراکز اسقاط خودروهای فرسوده ثبت نام کرد.

  • ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو
  • ارسال پیامک به متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده
  • ثبت نام در سایت اسقاط خودرو
  • تحویل خودرو به مرکز اسقاط خودرو و صدور گواهی اسقاط خودرو
  • مراجعه به نمایندگی‌های خودروسازی برای انتخاب خودرو جایگزین
  • پرداخت مبلغ خودرو جایگزین

در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، شرکت های خودروساز مانند ایران خودرو، سایپا، آرین موتور و مکث موتور مشمول این طرح می‌شوند.

 

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

 

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده در مرکز اسقاط

مشمولان طرح جایگزینی و متقاضیان اسقاط خودرو می توانند از طریق لیست مراکز اسقاط خودرو، نزدیک ترین مرکز را به محل سکونت خود انتخاب نمایند. مالک خودرو فرسوده پس از ثبت نام خودرو در سایت مرکز اسقاط، می تواند فرآیند اسقاط خودرو فرسوده را از طریق سایت یا تماس با کارشناسان مرکز پیگیری نماید. متقاضیان می توانند از طریق کد ملی از آخرین وضعیت خودرو خود در سایت مرکز اسقاط مطلع شوند. چنانچه خودرو خود را به مرکز اسقاط شایسته کار صنعت ایرانیان تحویل داده باشید، کارشناسان آن مرکز اطلاع رسانی های لازم در خصوص مراحل و وضعیت خودرو اسقاطی را در اختیارتان قرار می دهند. جهت پیگیری پیش ثبت نام خودرو فرسوده می توانید به سایت پیش ثبت نام رسمی خودرو فرسوده مراجعه کنید.

 

مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده

طرح اقساط خودروهای فرسوده به طرحی اشاره دارد که در آن، مالک خودروی فرسوده می‌تواند با پرداخت وجه اولیه کمتر، خودرو جایگزین را به صورت اقساطی تهیه کند. برای اسقاط خودرو فرسوده در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، باید به مراکز اسقاط خودروهای فرسوده مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را طی کرد.

مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده در این طرح، به طور کلی شامل مدارک شناسایی و مدارک مربوط به خودرو می‌شوند. در مراحل ثبت نام باید مدارک شناسایی شامل کارت ملی، شناسنامه و مدارک خودرو شامل کارت ماشین، بیمه نامه و مدارک مالکیت خودرو ارائه شوند. همچنین، برای اسقاط خودرو فرسوده باید شرایط مشخصی از جمله سن فرسودگی خودرو را داشت.

 

طرح نقدی خودرو‌های فرسوده

طرح نقدی خودروهای فرسوده به معنای پرداخت وجه نقد به مالک خودروی فرسوده به عنوان مبلغ لاشه است و به معنای تعویض آن با خودروی جدید نیست. در واقع، در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، خودروی فرسوده با وسیله‌ای جدید تعویض می‌شود و مالک خودرو باید مبلغ خودرو جایگزین را پرداخت کند.

در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، شرکت خودروساز مانند ایران خودرو، سایپا محصولات خود را در این طرح شرکت داده‌اند. در این طرح، مالک خودرو باید به مراکز اسقاط خودروهای فرسوده مراجعه کرده و مراحل ثبت‌نام را طی کند. سپس با مراجعه به نمایندگی‌های خودروسازی، خودرو جایگزین را انتخاب کرده و مبلغ آن را پرداخت کند.

آخرین اخبار اسقاط خودرو

در بودجه سال 1402 مصوب مجلس، خودروسازان موظف به تخصیص 10 درصد از عرضه خود به طرح اسقاط خودروهای فرسوده هستند. در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، بیش از 3 میلیون دستگاه خودرو فرسوده در کشور در حال تردد هستند. پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده با کد ملی و کد رهگیری یا کد رهگیری و شناسه ملی، بسته به وب‌سایت، برای پیگیری موفقیت‌آمیز ثبت نام خودرو فرسوده برای شرکت کنندگان بسیار مهم است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از آخرین بخشنامه ها و اخبار مرتبط در مورد طرح ثبت نام خودرو فرسوده، شرکت کنندگان می توانند به آخرین اخبار اسقاط خودرو مراجعه کرده و از تاریخ‌های قرعه کشی و اطلاعیه‌های مربوطه مطلع شوند.

 

جمع‌بندی

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده در ایران بخشی ضروری از این طرح است. شرکت کنندگان می‌توانند برای ثبت‌نام خود را از طریق وب‌سایت‌های ایران خودرو و سایپا پیگیری کنند. با پیروی از دستورالعمل‌های ارائه شده در هر وب سایت و ارائه اطلاعات دقیق، شرکت کنندگان می‌توانند از وضعیت ثبت نام خود مطلع شوند.

 

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
خودروسازانی که قطعه نداشتند چطور بعد از گرانی، تحویل فوری می‌دهند؟

خودروسازانی که قطعه نداشتند چطور بعد از گرانی، تحویل فوری می‌دهند؟

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان کرمانشاه ضمن غیرقانونی دانستن افزایش قیمت از سوی خودروسازان، گفت: خودروسازان قصد دارند با این کار وضعیت بازار را بسنجند.
رقبای چری تیگو 8 پرو مدیران خودرو در بازار ایران کدامند؟

رقبای چری تیگو 8 پرو مدیران خودرو در بازار ایران کدامند؟

تیگو 8 پرو شرکت مدیران خودرو رقیب چه خودروهایی خواهد شد؟ سگمنت شاسی بلندهای متوسط همواره طرفداران بسیاری در بازار ایران داشته و برای اثبات این قضیه باید توجهی به آمار فروش خودروهای وارداتی داشت چراکه تمام محصولات این سگمنت همواره جزء خودروهای وارداتی بوده و تا کنون نمونه تولیدی نداشته است .
درگیری و ضرب و شتم مشتری خانم در نمایندگی سایپا

درگیری و ضرب و شتم مشتری خانم در نمایندگی سایپا

چند روز پیش فیلمی از مراجعه و درگیری یک مشتری خانم در یکی از نمایندگی های سایپا در کرمان در فضای مجازی منتشر شد
دیدگاهی بنویسید

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید