گواهی اسقاط خودرو فرسوده

گواهی اسقاط خودرو فرسوده

گواهی اسقاط خودرو فرسوده

بر اساس آیین نامه‌ای که جهت از رده خارج کردن خودروهای فرسوده وضع شده است گواهی اسقاط خودرو فرسوده در واقع مدرکی است که اسقاط شدن خودرو شما را در مراکز معتبر اسقاط نشان می‌دهد. از آنجا که ستاد نوسازی ناوگان اعلام کرده جهت واردات خودرو نیاز به گواهی خودرو اسقاط است، امروزه بحث اسقاط خودرو داغ‌تر از همیشه شده است. علاوه بر این موارد تمامی خودروهایی که پا به سن فرسودگی می‌گذارد باید اسقاط شوند تا از آلودگی‌ها و سایر خسارت‌ها جلوگیری شود.

چرا که این‌گونه خودروها اگر اسقاط نشوند باعث افزایش میزان آلاینده‌ها می‌شود و همچنین به‌دلیل قدیمی بودن سیستم فنی مصرف سوخت بسیار بالایی دارند. امروزه فرایند اسقاط خودرو راحت‌تر از همیشه شده است و شما با مراجعه به سایت اسقاط خودرو می‌توانید این امر را به راحتی انجام دهید.

 

گواهی اسقاط خودرو چیست؟

بند ج ماده 1 آيين نامه از رده خارج كردن خودروهای فرسوده مصوب 1387/12/17، درباره این که چه خودرویی فرسوده محسوب می شود؛ بیان می دارد که خودروی فرسوده، خودرويی است كه طبق ماده (۴) تصويب نامه شماره ۹۲۳۰۸/ت ۴۰۵۸۷ ك مورخ 1387/6/7 حائز شرايط فرسودگی قلمداد گردد. مطابق بند «ه» ماده 1 آيين نامه از رده خارج كردن خودروهای فرسوده مصوب 1387/12/17 گواهی اسقاط؛ برگه ای است كه نشان دهنده اسقاط خودرو در مراكز مجاز است و برابر شرايط مندرج در طرح صادر می گردد. هم اکنون این گواهی به صورت سیستمی صادر می شود.

 

نحوه دریافت گواهی اسقاط خودرو

مالک خودرو فرسوده می تواند با در دست داشتن مدارک لازم، به مراکز اسقاط مراجعه کند. در این مراکز پس از طی فرآیند اسقاط خودرو ، گواهی اسقاط خودرو فرسوده به صورت سیستمی صادر می شود. چنانچه متقاضی بخواهد از طرح نقدی استفاده کند، صرفا مبلغ لاشه به وی پرداخت می شود و گواهی اسقاط در اختیار مرکز اسقاط می ماند. چنانچه متقاضی در طرح جایگزینی ثبت نام کرده باشد، پس از طی مراحل اسقاط گواهی وی به صورت سیستمی صادر شده و در اختیار شرکت خودرو ساز قرار می گیرد.

 

گواهی اسقاط خودرو برای واردات

 

گواهی اسقاط خودرو برای واردات

طبق اعلام رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده برای واردات خودروی خارجی فرد وارد کننده باید عوارض اسقاط را پرداخت کنند. از سوی دیگر اسقاط خودروی فرسوده به این صورت است که صاحب خودروی فرسوده باید ثبت نام کند و خودرو را اسقاط کند و سپس گواهی بگیرد. از طرفی مراکز اسقاط پس از طی فرآیند اسقاط، گواهی اسقاط را در سامانه بارگذاری می کند. وارد کنندگان خودرو نیازی به خریداری خودرو فرسوده و اسقاط آن ندارند و می توانند گواهی اسقاط مراکز را دریافت کنند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید.

 

دریافت گواهی اسقاط خودرو فرسوده

مطابق با آخرین اخبار اسقاط خودرو بنابر گفته‌های رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، به‌ازای شماره‌گذاری خودروی وارداتی می بایست گواهی اسقاط ارائه شود. افرادی که برای اسقاط خودرو در طرح جایگزین ثبت‌نام کرده‌اند گواهی اسقاط خودرو به نام آن شرکت خودروساز ارائه می‌شود. همچنین افرادی که در طرح نقدی می‌خواهند در ازای خودرو فرسوده خود مبلغی دریافت نمایند پیگیری گواهی صدور اسقاط خودرو به عهده مراکز اسقاط خودرو است. با داشتن لیست مراکز اسقاط خودرو شما می‌توانید نسبت به این مراکز اطلاعاتی کسب نمایید و با آگاهی قبلی به آن‌ها مراجعه کنید‌.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی اسقاط خودرو

جهت از رده خارج کردن خودرو فرسوده در مرحله اول باید به سایت اسقاط خودرو فرسوده مراجعه کنید و مدارکی را در این سایت بارگذاری نمایید. مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده برای ارایه به مراکز اسقاط در مرحله بعد متفاوت بوده و شما بعد از ثبت نام تا مراجعه به این مراکز می‌بایست اطلاعاتی را ارائه نمایید.

مدارک کامل مالک خودرو

سند قطعی خود، برگ سبز یا سند وکالتی

اطلاع از شماره شاسی شماره انتظامی شماره موتور و رنگ خودرو

حساب جام ملت که برای مالک خودرو است

ارائه شناسه خودرو و یا vin

شما پس از مراجعه به سایت و تکمیل کردن فرم ثبت نام خودرو فرسوده می‌بایست این مدارک را همراه داشته باشید تا بتوانید از این مراحل عبور کنید.

همچنین برای این‌که به مراکز اسقاط خودرو مراجعه کنید باید مواردی نظیر رسید پرداخت کردن خلافی خودرو، کپی کارت ملی، شناسنامه، رسید پرداخت مالیات خودرو، عوارض شهرداری و برگ سبز را همراه داشته باشید.

 

گواهی اسقاط خودرو فرسوده

 

قیمت گواهی اسقاط خودرو فرسوده

ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروی فرسوده قیمت گواهی اسقاط خودرو را معادل 30 تا 35 میلیون تومان اعلام کرده و نیاز نیست که حتما خودرو فرسوده داشته باشید. طبق آیین‌نامه واردات خودرو هر شخص حقیقی و حقوقی که قصد واردات خودرو کارکرده را دارد باید برای دریافت گواهی اسقاط اقدام کند، پس از ثبت‌نام و طی کردن مراحل آن، این اشخاص برای پرداخت عوارض خودرو به مراکز شماره‌گذاری معرفی می‌شوند.

 

تعداد گواهی اسقاط مورد نیاز برای شماره‌گذاری

طبق اطلاعیه ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط وسایل نقلیه فرسوده، هر خودرو برای شماره‌گذاری نیاز به تعداد مشخصی گواهی اسقاط دارد که باید بر اساس گروه خودرویی خود این تعداد گواهی را دریافت و برای آماده کردن آن اقدام کنند.

خودروهای مد نظر در چهار گروه گواهی اسقاط قرار می‌گیرند که شامل موتورسیکلت، دیزل سبک و سنگین و همچنین سواری می‌شود. با توجه به مصوبه هیات محترم وزیران به شماره ۶۲۹۲۴ت ۵۴۵۲۲ هـ مورخ ۲۴/۰۵/۱۳۹۶ و جدول معادلسازی ابلاغ شده به شرح جدول ذیل، نحوه محاسبه تعداد گواهی اسقاط مورد نیاز برای محصولات تولیدی و وارداتی به شرح فرمول ذیل جدول خواهد بود.

 

نوع وسیله نقلیه

تعداد گواهی اسقاط برای انواع خودرو وارداتی و تولیدی

موتور سیکلت

معادل یک هفتم گواهی اسقاط

سواری شخصی

1 گواهی اسقاط

تاکسی

2 گواهی اسقاط

ون M1

3 گواهی اسقاط

مینی‌بوس و ون M2

5 گواهی اسقاط

اتوبوس شهری و برون شهری

14 گواهی اسقاط

وانت یک تن و پایینتر از یک تن

2 گواهی اسقاط

وانت با ظرفیت بالای یک تن و کامیونت

3 گواهی اسقاط

کامیون 6 تا 10 تن

5 گواهی اسقاط

کامیون 10 تا 26 تن

12 گواهی اسقاط

کامیون کشنده

16 گواهی اقساط

 

طبق اطلاعیه اعلام شده، تمام خودروسازها باید بر اساس گروه گواهی اسقاط مجاز، در گروه خودروهای تولید شده خود استفاده کنند.

ردیف

گروه

تعریف

مثال

گروه گواهی اسقاط مجاز

1

L

انواع موتورسیکلت

انواع موتورسیکلت

گروه موتورسیکلت

2

M1

وسایل نقلیه ای که برای جابجایی مسافران استفاده می‌شود حداکثر مسافر تا  نفر و حداکثر تناژ حمل بار  ۱.۵ تن

انواع سواری، سدان، ون بنزینی

گروه گواهی سواری

3

M2

وسایل نقلیه ای که مسافر یا بارهای کوچک را حمل نماید

حداکثر مسافر ۱۶+۱ و حداکثر تناژ حمل بار تا ۵ تن

مینی بوس، ون دیزل

دیزل سبک

4

M3

وسایل نقلیه ای که مسافر یا بار را حمل می نماید

بیش از ۱۷ مسافر و حداکثر تناژ حمل بار بیش از ۵ تن

اتوبوس انواع شهری و بیابانی

دیزل سنگین

5

N1

وسایلی که برای حمل بار تا تناژ ۳.۵  تن استفاده می‌شود

وانت و پیکاپ دیزل

دیزل سبک

وسایلی که برای حمل بار تا تناژ ۳.۵  تن استفاده می‌شود

وانت و پیکاپ بنزینی

گروه گواهی سواری

6

N2

وسایل نقلیه طراحی شده برای حمل و نقل کالا حداکثر وزن در این مورد می‌تواند بیش از ۳.۵ تن باشد اما نباید از ۱۲ تن تجاوز کند

انواع کامیونت

دیزل سبک

7

N3

وسایل نقلیه طراحی شده برای حمل و نقل کالا که حداکثر جرم أنها ممکن است کمی بیشتر از ۱۲ تن باشد.

کامیون و کشنده و تریلر

دیزل سنگین

گروه گواهی اسقاط مجاز برای استفاده گروه خودرویی تولیدی در جدول شماره ۲ تشریح شده است.

 

جدول گروه گواهی اسقاط

ردیف

نام گروه

کاربری های مجاز گروه

۱

گروه موتورسیکلت

سواری تاکسی انواع ون وانت غیر دیزل

۲

گروه گواهی سواری

سواری تاکسی انواع ون وانت غير ديزل

۳

گروه دیزل سبک

وانت دیزل مینی بوس کامیونت

۴

گروه دیزل سنگین

اتوبوس کامیون کامیون کشنده

تعداد گواهی اسقاط مورد نیاز برای واردات وسایط نقلیه

طبق اعلام ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودرو های فرسوده در اطلاعیه شماره 54، جدول معادلسازی گواهی اسقاط وسایط نقلیه وارداتی به شرح زیر است:

جدول معادلسازی گواهی اسقاط وسایط نقلیه وارداتی

در این اطلاعیه آمده است: 

نظر به درخواست‌های واردکنندگان خودروهای موضوع بند «ث» ماده ۳۰ احکام دائمی برنامه توسعه کشور، جدول معادلسازی تعداد گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری انواع خودروها تا زمان ابلاغ آیین‌نامه جدید (آیین نامه ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو) بر اساس مصوبه هیات وزیران به شماره ٦٢۹٢۴/ت٥۴٥٢٢ هـ مورخ ١٣۹٦/۰٥/٢۴ و صورتجلسه «تعیین گواهی اسقاط مورد نیاز خودروهای وارداتی» مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ وزیر صمت و رییس سازمان ملی استاندارد که به ازای واردات هر دو خودرو (بجز خودروهای برقی و هیبریدی)، گواهی اسقاط یک خودرو برای شماره‌گذاری نیاز است به شرح جدول پیوست اعلام می‌گردد.

ضمنا اکیدا توصیه می‌شود با توجه به تغییر و افزایش تعداد گواهی اسقاط مورد نیاز برای شماره‌گذاری خودروهای وارداتی در آیین‌نامه جدید و به جهت جلوگیری از متضرر شدن مالکان این دسته از خودروها، هرچه سریعتر نسبت به طی مراحل قانونی و الصاق گواهی اسقاط به شاسی‌های وارداتی اقدام کنند.

بدیهی است پس از ابلاغ آیین‌نامه جدید تعداد گواهی اسقاط بر مبنای جدول جدید محاسبه خواهد شد.

 

طرح نقدی اسقاط خودرو چگونه طرحی است؟

یکی از طرح‌هایی که دولت برای اعضای خارج کردن خودروهای فرسوده ارائه کرده طرح نقدی خودروهای فرسوده بوده که در اینجا مالک خود را پس از ثبت نام در سایت باید به این مراکز مراجعه کند. سپس پس از تحویل خودرو خود به مراکز اسقاط خودرو مقدار مبلغی که متناسب با لاشه آن خودرو مشخص شده است به مالک در ازای این خودرو پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که ممکن است تمامی خودروها شامل این طرح نقدی نشوند و شما در ابتدا نسبت به وسایل نقلیه‌ای که شامل این طرح می‌شوند اطلاعات تکمیلی به دست بیاورید.

طرح جایگزین خودرو فرسوده

یکی دیگر از طرح‌های بسیار مهمی که در دولت به تصویب رسیده است طرح جایگزینی خودروهای فرسوده بوده است. در طرح جایگزینی مالک در ازای خودرو فرسوده خود می‌تواند خودروی جدیدی را از شرکت‌های خودرو ساز دریافت نماید. امروزه این طرح به صورت قرعه‌کشی انجام می‌شود که شما پس از ثبت‌نام در طرح جایگزین اگر کد ثبت‌نام شما در میان اسامی انتخاب شده باشد، می‌توانید خودرو جدید خود را انتخاب کرده و حداکثر تا ۶۰ روز کاری فرصت دارید تا گ.اهی اسقاط خودرو بگیرید. لازم به ذکر است که شما حتماً باید گواهی اسقاط خودرو فرسوده را از مراکز اسقاط دریافت برای شرکت‌های خودروسازی ارائه کنید تا بتوانید خودرو جدید را دریافت نمایید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در فرآیند اسقاط و دریافت گواهی اسقاط، سند وسیله نقلیه باطل می گردد.

 

سن فرسودگی خودرو‌ها

در سال ۱۳۹۶ مطابق با ماده ۸ قانون هوای پاک موضوع اسقاط خودرو فرسوده در دستور کار دولت مردان قرار گرفت. مطابق با این ماده برای تمامی خودروها یک عمر مفید در نظر گرفته شده که با گذشت آن خودرو باید از رده خارج شود تا خسارت‌هایی به محیط زیست و ... وارد نشود. اما با این حال در سال ۱۴۰۰ این ماده دوباره مورد بررسی قرار گرفت و تغییراتی درون آن ایجاد شد. به گونه‌ای که سن فرسودگی خودرو به‌صورت دقیق‌تری مشخص شد و این‌که تمامی خودروها در طول سال می‌بایست دفعات بیشتری به مراکز معاینه فنی مراجعه نمایند‌.

مطابق با این آیین نامه مرز سن فرسودگی خودروهای شخصی ۱۵ سال بوده که باید در طول سال حتماً دو بار به مراکز معاینه فنی مراجعه نمایند. خودروهایی عمومی که مصرف آن‌ها با بنزین و گاز می‌باشد، مرز سن فرسودگی برای آن‌ها ۸ سال در نظر گرفته شده و در طول سال می‌بایست ۴ بار به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند. همچنین وانت‌های گاز سوز و خودروهای عمومی نظیر تاکسی برقی باید چهار بار در سال به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند و مرز سن فرسودگی آن‌ها نیز ۱۴ سال می‌باشد. خودروهای سواری دولتی نیز عمر فرسودگی آن‌ها ۱۳ سال بوده و تعداد دفعاتی که باید به مراکز معاینه فنی در طول سال مراجعه کنند ۳ بار می‌باشد.

 

تبصره جدید سن فرسودگی سال ۱۴۰۲

مدیرعامل ستاد معاینه فنی امسال طبق یک صحبت‌های جدید اشاره کرد که تمامی خودروهایی که ۱۵ تا ۲۰ سال عمر کرده‌اند در طول سال باید الزاماً سه بار به مراکز معاینه فنی مراجعه نمایند. همچنین خودروهایی که بیش از ۲۰ سال از سال ساخت آن‌ها گذشته آن‌ها نیز باید سه بار در سال به این مراکز مراجعه نمایند.

 

جمع‌بندی

به‌طورکلی شما امروزه با پیگیری ثبت نام خودرو فرسوده می‌توانید از آسیب‌هایی که خودرو فرسوده شما می‌تواند به محیط زیست وارد کند جلوگیری نمایید و همچنین در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی کنید. در اینجا اطلاعاتی را درباره از رده خارج کردن خودروهای فرسوده برای شما ارائه کردیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید تمامی فرایندها را به راحتی انجام دهید‌. همچنین گواهی اسقاط خودرو نشان‌دهنده از رده خارج شدن خودرو شما است که در مراکزی که این گواهی مورد نیاز است می‌تواند موثر واقع شود

مطالب مرتبط
مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده

مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده

متقاضی به منظور ثبت نام در طرح‌های تعویض وسیله نقیله خود، باید تمام مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده را در اختیار داشته باشد.
فرآیند اسقاط خودرو فرسوده

فرآیند اسقاط خودرو فرسوده

فرآیند اسقاط خودرو فرسوده یک فرآیند پیچیده است که به‌منظور مدیریت پسماند و حفاظت از محیط طبیعی انجام می‌شود. در این فرآیند، خودروهای فرسوده تفکیک می‌شوند.
اسقاط خودرو فرسوده اولویت‌ کاهش آلودگی هوا

اسقاط خودرو فرسوده اولویت‌ کاهش آلودگی هوا

اسقاط خودرو فرسوده اولویت‌ کاهش آلودگی هوا - رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با انتقاد از سرعت اسقاط خودروهای فرسوده و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، این دو مورد را راهکارهای اساسی کاهش هوای کشور دانست.
دیدگاهی بنویسید

گواهی اسقاط خودرو فرسوده

گواهی اسقاط خودرو فرسوده

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید