صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده و آخرین اخبار آن در سال 1402

صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده و آخرین اخبار آن در سال 1402

صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده و آخرین اخبار آن در سال 1402

هر وسیله نقلیه عمر مفید مشخصی دارد و درصورت استفاده بیشتر از آن احتمال دارد به افراد و محیط‌زیست آسیب وارد کند. به‌همین دلیل در سال‌های اخیر شرایطی برای مالکان خودروهای فرسوده فراهم شده است که وسیله نقلیه فرسوده خود را بفروشند یا تعویض کنند. با این‌حال لازمه فروش یا جایگزینی خودروهای فرسوده این است که متقاضیان اطلاعاتی در رابطه با صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده دریافت کنند و آخرین اخبار آن را در سال 1402 در اختیار داشته باشند. 

 

آخرین اخبار اسقاط خودرو فرسوده در سال 1402

براساس آخرین اخبار اسقاط خودرو در سال 1402 ثبت‌نام متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده براساس جدول زمان‌بندی صورت می‌گیرد. طبق آمار به‌دست‌آمده در مرحله دوم قرعه‌کشی طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، ۱۹ هزار متقاضی پذیرفته شده‌اند.

بنابراین متقاضیان با اطلاع از صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده، باید یک ماه قبل از تحویل خودرو فرسوده به مراکز اسقاط اقدامات لازم را انجام دهند. رییس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده خاطر نشان کرد، امکان ثبت‌نام متقاضیان در سامانه قبل از ارسال پیامک توسط ستاد وجود ندارد.

براساس گفته رییس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودرو‌های فرسوده، شرکت ایران‌خودرو نقص به‌وجودآمده در روند پرونده اسقاط خودروهای متقاضیان را به‌زودی برطرف خواهد کرد. در نهایت در هفته آینده پیامک تکمیل وجه و تحویل خودرو از طرف شرکت ایران‌خودرو برای آن‌ها ارسال می‌شود.

پذیرفته‌شدگان در مرحله دوم فروش یکپارچه طرح جایگزینی، در صف انتظار خودروهای طرح عادی قرار نخواهند گرفت. بنابراین با توجه به صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده، این گروه از متقاضیان در زمان کوتاه‌تری خودرو جدید خود را دریافت می‌کنند. 

اخبار اسقاط در دی ماه 1402

*****  *****

۲۰ هزار خودروی فرسوده در پاییز 1402 اسقاط شدند

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو‌های فرسوده گفت: در پاییز امسال حدود ۲۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده را اسقاط و از رده خارج کرده ایم. قرار بود ۱۰۰ هزار دستگاه تا پایان سال اسقاط داشته باشیم اما روند رشد به خوبی پیش نرفت به علت آیین نامه از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده که مجلس دو ماه به دولت فرصت داده بود و این مدت زمان تعیین شده در اردیبهشت به پایان رسید این آیین نامه بعد گذشت ۸ ماه تصویب شده، ولی هنوز ابلاغ نشده است.

او گفت: این تاخیر ۸ ماهه باعث می‌شود روند اسقاط کندتر شود. ما دوماه فرصت داریم تا به عدد ۵۰ هزار اسقاط خودرو برسیم که غیر ممکن است، ولی امیدواریم این عدد محقق شود. طبق آمار در سال ۹۸، چیزی بالغ بر ۷ هزار دستگاه، سال ۹۹، سیزده هزار، سال ۱۴۰۰، کمتر از ۳۰ هزار دستگاه، سال گذشته بیش از ۲۰ هزار دستگاه و امسال هم در چهارماهه ابتدای سال حدود ۳۹ هزار خودرو اسقاط شده است.

محمود مشهدی شریف همچنین اظهار داشت: امسال روند افزایشی در اسقاط خودروی فرسوده داشتیم. بیشترین تعداد اسقاط در ماه شهریور با ۱۰ هزار دستگاه صورت گرفته است. اگر این روند رشد را ما در ۳ ماهه پاییز هم داشتیم، حدود ۳۵ الی ۴۰ هزار دستگاه خودرو در این سه ماه اسقاط می‌شد.

*****  *****

تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو

رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودرو‌های فرسوده اعلام کرد: پس از برگزاری ۱۷ جلسه تخصصی در کمیسیون فرعی و ۳ جلسه در کمیسیون اصلی زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت و گذشت بیش از ۱۰ ماه از تصویب اصلاحیه ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو، آیین‌نامه اجرایی این ماده به تصویب کمیسیون اصلی زیربنایی دولت رسید و برای تصویب نهایی به هیئت وزیران رفت.

وی تصریح کرد: همچنین کارگروهی نیز موظف به اولویت‌بندی و تخصیص اعتبار برای نوسازی ناوگان خودرو‌های فرسوده شده است. پیش‌بینی می‌شود این آیین نامه در نخستین جلسه دولت تصویب و ابلاغ شود.

مهران سالاریه با اشاره به این که جدول معادل سازی گواهی اسقاط نیز پس از ۶ سال اصلاح شده است، گفت: در عین حال توجه ویژه به اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده و خودرو‌های سنگین فرسوده نیز در این آیین‌نامه دیده شده است.

*****  *****

نیمی از خودروها در آستانه فرسودگی هستند

 محمود مشهدی شریف در نشست خبری شنبه دوم دی ماه اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ حدود هفت هزار خودروی فرسوده، سال ۱۳۹۹ حدود ۱۳ هزار خودروی فرسوده، سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۸ هزار خودروی فرسوده، سال ۱۴۰۱ بیش از ۳۰ هزار خودروی فرسوده و در ۶ ماه امسال حدود ۳۰ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده است.

وی افزود: امسال قرار بود که ۱۰۰ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شود. تا کنون ۳۰ هزار خودرو از رده خارج شده و تا پایان سال تقریبا اسقاط خودروها بدون تصویب و ابلاغ آیین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، به صفر می رسد.

رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو با اشاره به اینکه بلاتکلیفی در تعداد گواهی اقساط باعث شده تا اسقاط خودرو به کمتر از ۲۰ درصد برسد، گفت: طبق آمارهای رسمی حدود ۹ تا ۱۰ میلیون موتور فرسوده از بین ۱۲ میلیون موتورسیکلت داریم. این در حالی است که انجمن موتورسازان اعلام کرده است که پنج میلیون کارت سوخت وجود دارد.

مشهدی شریف با بیان اینکه ۳۵ تا ۴۰ درصد خودروها در کشور به مرز فرسودگی رسیده‌اند، گفت: ۲.۵ میلیون خودروهای سواری فرسوده در کشور داریم. حدود سه میلیون خودرو در مرز فرسودگی است، همچنین تعداد خودروهای عمومی و تجاری فرسوده نیز با هم ۵۰۰ هزار دستگاه است.

*****  *****

سهم ۵۰ درصدی وسایل نقلیه در آلودگی هوا

رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو با بیان اینکه اسقاط خودرو به کاهش الودگی هوا کمک می‌کند، گفت: آلودگی هوا خسارت‌هایی جانی و مالی را وارده کرده است به طوری که در سال ۱۴۰۲ تنها سه روز هوای پاک داشتیم. ضمن اینکه هر خودروی فرسوده ۴.۱۳ لیتر سوخت مازاد مصرف می‌کند. یعنی هر خودرو فرسوده ۱۳۲ هزار تومان روزانه مصرف مازاد دارد که در سال ۴۸ میلیون تومان است.

وی یکی دیگر از مزایای اسقاط خودروهای فرسوده را کاهش تصادفات و مرگ و میر عنوان کرد و گفت: بهبود وضعیت مبلمان شهری، کاهش آلودگی‌ها صوتی و زیبایی شهر و تامین ضایعات کارخانه های ذوب فولاد کشور از دیگر مزایای اسقاط خودروهای فرسوده است. اسقاط ۶۰۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده، ۱۴ درصد می‌تواند نیاز کارخانه های ذوب فولاد را فراهم کند.

رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو بیان داشت: تکمیل کننده زنجیره تولید خودرو با اسقاط خودرو صورت می‌گیرد به ازای تولید خودرو بایستی خودروهای فرسوده خارج شود، در غیر این صورت ترافیک‌ها و افزایش آلایندگی ها را خواهیم داشت.

 

اخبار اسقاط در آذر 1402

*****  *****

قیمت واقعی خودرو فرسوده ۳۵ تا ۴۲ میلیون تومان

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده بیان کرد: طی چند روز گذشته قیمت خودروهای فرسوده به طور عجیبی افزایش یافته است. مشهدی شریف همچنین خاطرنشان کرد قیمت واقعی خودرو فرسوده در حال حاضر بین ۳۵ تا ۴۲ میلیون تومان و آن هم بسته به نوع و کیفیت خودرو است. قیمت لاشه خودرو نیز در حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است. قیمت اسقاط خودرو فرسوده در مجموع با گواهی اسقاط حدود ۴۵ میلیون تومان برآورد می‌شود. قیمت خرید خودرو نیز حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان است. بنابراین سود ناخالص مراکز که شامل سود خالص و هزینه اسقاط می‌شود، حدود پنج میلیون تومان است.

*****  *****

تفاهم‌ همکاری ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده و انجمن صنفی مراکز اسقاط

مهران سالاریه در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده و انجمن صنفی مراکز اسقاط گفت: هدف اصلی این ستاد برنامه ریزی و نوسازی ناوگان فرسوده کشور و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است.

سالاریه با اشاره به برنامه هفتم توسعه گفت: بر اساس  مصوبه مجلس  سالانه باید ۵۰۰ هزار خودرو فرسوده از رده خارج شود که این رقم با روند فعلی اسقاط خودروهای فرسوده قابل تحقق نیست.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده نیز در این مراسم با اشاره به تفاهم نامه امضا شده ضمن تقدیر از فعالیت‌های ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت: انجمن به عنوان بازوی نظارتی ستاد نوسازی از این پس وارد عرصه خواهد شد و بر عملکرد تمامی مراکز اسقاط نظارت خواهد کرد.

*****  *****

کلف شدن واردکنندگان خودرو به ارائه گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری

 

رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت: تعداد گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری انواع خودروها تا زمان ابلاغ آیین‌نامه جدید (آیین نامه ماده 10 قانون ساماندهی صنعت خودرو)، بر اساس مصوبه هیات قبلی وزیران و صورتجلسه «تعیین گواهی اسقاط مورد نیاز خودروهای وارداتی» محاسبه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تعداد گواهی اسقاط مورد نیاز برای شماره‌گذاری کشنده‌های وارداتی در آیین‌نامه جدید، متقاضیانی که تا قبل از ابلاغ این آیین‌نامه به الصاق گواهی اسقاط در‌ سامانه ستاد اقدام کنند 8 گواهی برای شماره‌گذاری آنها محاسبه می‌شود.

رییس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده تاکید کرد: واردکنندگان این طرح هرچه سریعتر نسبت به الصاق گواهی اسقاط برای دریافت مجوز شماره گذاری اقدام کنند چرا که پس از ابلاغ آیین‌نامه جدید تعداد گواهی اسقاط بر مبنای جدول جدید محاسبه خواهد شد.

*****  *****

 

اخبار اسقاط در آبان 1402

*****  *****

روند اسقاط خودروهای سنگین دیزلی شتاب خواهد گرفت

رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت: گواهی اسقاط خودروهای سنگین به میزان قابل قبولی صادر شده است. ما به اسقاط خودروهای سنگین به‌ویژه خودروهای دیزلی شتاب خواهیم داد.

اسقاط ۳۰ هزار خودروی فرسوده تا پایان شهریور

رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده با اشاره به اسقاط ۳۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده در نیمه نخست امسال، گفت: خودروسازان مکلف هستند در ازای تولید و شماره گذاری هر خودرو، یک گواهی اسقاط صادر کنند و با توجه به تیراژ خودروهای تولید شده، میزان خودروهای اسقاط شده قابل قبول نیست و کفاف نیاز جامعه را نمی دهد. (خبر مرتبط)

وی از نوسازی وانت‌بارها در آینده ای نزدیک و با شرایط ویژه و جذاب خبر داد و افزود: در مورد نوسازی وانت بارها در حال طراحی شرایط جذاب و تسهیلات قابل قبول هستیم و مذاکرات لازم با خودروسازان و اتحادیه ها انجام شده است و اطمینان داریم که با استقبال خوب دارندگان این خودروها روبه‌رو خواهیم شد.

(متن کامل خبر)

*****  *****

 

متقاضیان واردات کشنده مشمول پرداخت نقدی نسبت به پرداخت وجه اقدام کنند

طبق اعلام ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، مهران سالاریه اظهار کرد: بر اساس اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو، رانندگان کامیون، کامیونت و کشنده تریلر دارای کارت هوشمند خودمالک و شرکت‌های حمل‌ونقل خودمالک (شرکت‌های حمل‌ونقل عمومی) صرفاً برای یکبار و یک دستگاه برای مدت ۱۰ سال می‌توانند در صورت عدم وجود گواهی اسقاط به اندازه کافی، پنج درصد ارزش گمرکی خودروهای وارداتی مذکور را به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته جهت دریافت مجوزشماره‌گذاری پرداخت کنند که در دسته  متقاضیان واردات کشنده مشمول پرداخت وجه قرار می‌گیرند.

 رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده خاطرنشان کرد: در حال حاضر با توجه به وجود گواهی اسقاط به میزان کافی، مقرر شد متقاضیانی که تا ۲۴ مهر ماه سال جاری نسبت به ثبت‌نام خودرو در سامانه ستاد نوسازی به طور کامل اقدام کرده‌اند، مشمول پرداخت نقدی هستند و مابقی متقاضیان حتما باید گواهی اسقاط ارائه کنند.

به گفته وی مابقی متقاضیان حتما باید گواهی اسقاط ارایه کنند.رییس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده در خصوص تعداد گواهی اسقاط لازم برای شماره‌گذاری کشنده‌های وارداتی گفت: تا زمان تصویب و ابلاغ آیین‌نامه جدید، به ازای هر دستگاه کشنده وارداتی تعداد ۸ گواهی اسقاط دیزلی نیاز است؛ به عنوان مثال به ازای اسقاط هر کامیون فرسوده، دو دستگاه کشنده مجوز شماره‌گذاری خواهند داشت.

وی در خصوص قیمت گواهی‌های اسقاط خودروهای سنگین گفت: برابر اعلام انجمن مراکز اسقاط، مبلغ هر‌گواهی اسقاط این دسته از خودروها حداکثر ۵۵ میلیون تومان است.

پیش از این بر ضرورت گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری کشنده‌های وارداتی‌ تاکید شده بود.

*****  *****

 

اسقاط یک خودرو سواری به ازای واردات هر دو خودرو سواری

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده عنوان کرد: به ازای واردات هر دو خودرو سواری، یک خودرو فرسوده باید اسقاط شود. وی با بیان اینکه شماره گذاری خودروهای سواری وارد شده به کشور منوط به ارائه گواهی اسقاط است، اظهار داشت: تمامی شرکت‌های واردکننده خودرو اعم از نو و کارکرده، جز کامیون‌های تا سه سال کارکرد که در صورت نبود گواهی اسقاط خودرو فرسوده ملزم به پرداخت 5 درصد از هزینه خودرو وارداتی  هستند، مابقی مکلف به ارائه گواهی اسقاط هستند.

 

اخبار اسقاط در مهر 1402

*****  *****

عدم اسقاط خودروهای فرسوده، معضل اصلی در اجرای قانون هوای پاک

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با انتقاد از سرعت اسقاط خوردهای فرسوده و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، این دو مورد را راهکارهای اساسی کاهش هوای کشور دانست.

گلعلیزاده رئیس مرکز ملی هوا و تغییراقلیم سازمان حفاظت محیط زیست: عدم اسقاط خودروهای فرسوده یکی از معضلات اصلی در جهت اجرای قانون هوای پاک است. در سال گذشته کمتر از 25 هزار خودرو اسقاط شدند این در حالیست که یک میلیون خودرو پلاک گذاری شدند که این موضوع بسیار نگران کننده است. (ادامه خبر)

*****  *****

 

مدیر عملیات فروش ایران‌خودرو ضمن بیان اینکه از هفت‌هزار متقاضی در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، ثبت‌نام ۶۶۰۰ نفر انجام شده، درباره واریز وجه از سوی افراد گفت: متقاضیانی که در ۶ ماه گذشته واریز وجه کرده‌اند، افزایش قیمت شامل این افراد نخواهد شد. کیوان پناهی در خصوص علت عدم‌تحویل خودرو به متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، گفت: طرح جایگزینی خودروهای فرسوده از شهریور سال گذشته آغاز شد، اما فرآیند اسقاط خودروهای این متقاضیان طولانی شده است. مدیر عملیات فروش ایران‌خودرو تاکید کرد: این خودروها که اسقاط می‌شوند، باید به تایید راهور برسند که بعضا این فرآیند نیز طولانی است. (ادامه خبر)

*****  *****

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه امسال هم در رابطه با آلودگی هوا باید وضعیت سال‌های گذشته را انتظار داشته باشیم، اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد اقدامات لازم برای مقابله با آلودگی هوا توسط ۲۳ دستگاهی که در قانون هوای پاک مسئولیت‌های دارند، انجام شده باشد، برای مثال در خصوص اسقاط کردن خودرو‌های فرسوده شاهد اقدام خاصی نیستیم و این در حالی است که تعداد خودرو‌های تهران هر روز در حال افزایش است و تهران در حال تبدیل شدن به پارکینگ سراسری است.(ادامه خبر)

*****  *****

 

ضرورت ارائه گواهی اسقاط برای کشنده‌های وارداتی

مهران سالاریه رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده اعلام کرد: بر اساس اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو، رانندگان کامیون، کامیونت و کشنده تریلر دارای کارت هوشمند خودمالک و شرکت‌های حمل‌ونقل خودمالک (شرکت‌های حمل‌ونقل عمومی) صرفاً برای یکبار و یک دستگاه برای مدت ۱۰ سال می‌توانند در صورت عدم وجود گواهی اسقاط به اندازه کافی، پنج درصد ارزش گمرکی خودروهای وارداتی مذکور را به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته جهت دریافت مجوزشماره‌گذاری پرداخت کنند.

تا پیش از این، براساس جدولی که ستاد مذکور ارائه کرده بود، برای واردات هر دستگاه کامیون کشنده، ارائه  ۱۶ گواهی اسقاط اعلام شده بود؛ بدین ترتیب در حال حاضر تعداد گواهی اسقاط لازم برای واردات کشنده‌ها نصف شده است. تا زمان تصویب و ابلاغ آیین‌نامه جدید، به ازای هر دستگاه کشنده وارداتی تعداد هشت گواهی اسقاط دیزلی نیاز است.

این مقام مسئول در خصوص قیمت گواهی‌های اسقاط خودروهای سنگین، اظهار کرد: برابر اعلام انجمن مراکز اسقاط، مبلغ هر گواهی اسقاط این دسته از خودروها حداکثر ۵۵ میلیون تومان است. (ادامه خبر)

 

این اخبار بروز رسانی می شوند...

 

آخرین اخبار اسقاط خودرو فرسوده 1402

 

شرایط اسقاط خودرو فرسوده در سال 1402

یکی از شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال 1402 برای استعلام خودرو اسقاط شده، گذشتن سن مفید آن است. سن فرسودگی برای هر نوع خودرو متفاوت خواهد بود و در جدول زیر سن فرسودگی خودروها نشان داده می‌شود.

 

نوع خودرو

نوع سوخت

سن فرسودگی

تعداد دفعات مراجعه به مراکز فنی در سال

خودروهای شخصی

 

15

2

خودروهای عمومی

بنزینی و دوگانه‌سوز

8

4

گازسوز

10

3

برقی

14

3

وانت

گازسوز و بنزینی

14

3

دوگانه‌سوز و دیزلی

13

3

اتوبوس درون شهری

دیزلی و گازسوز

10

4

برقی

20

3

مینی‌بوس درون و برون شهری

دیزلی

8

3

پایه گازسوز

10

3

برقی

20

3

اتوبوس برون شهری و کشنده

 

10

3

کامیون و کامیونت

 

16

3

موتور سیکلت

بنزینی کاربراتوری

5

2

بنزینی انژکتوری

6

2

برقی

12

2

 

 

براساس قانون جدید خودروهای فرسوده، شرایط مختلف دیگری همچون میزان کارکرد اتومبیل، شرایط آب‌وهوایی و رشد تکنولوژی در تعیین میزان فرسودگی خودروها دخالت دارند. به‌عنوان مثال با مصرف بالا و تولید آلاینده، خودرو بیش از حد مجاز فرسوده درنظر گرفته می‌شود و باید از چرخه حمل‌ونقل خارج شود. وسایل نقلیه‌ که به‌طور متوالی در دو دوره معاینه فنی پذیرفته نشوند، گزینه‌های مناسبی برای اسقاط هستند.

 

آخرین اخبار اسقاط خودرو فرسوده 1402

 

مراحل و طرح‌های اسقاط خودرو در سال 1402

در سال‌های گذشته برخی از بانک‌ها برای اسقاط خودروهای فرسوده، وام‌های در حدود 50 تا 70 میلیون به مالکان خودروهای فرسوده اعطا می‌کردند. اما در طرح اسقاط خودرو در سال 1402 اعطای تسهیلات بانکی برای تعویض خودرو فرسوده حذف شد. امروزه طرح‌های مختلفی برای اسقاط وسایل نقلیه فرسوده وجود دارد که پیگیری ثبت نام اسقاط خودرو فرسوده در هر طرح مراحل مخصوص به خود را دارد.

طرح نقدی اسقاط خودرو فرسوده

متقاضیان اسقاط خودرو فرسوده در هنگام ثبت نام خودرو فرسوده خود می‌توانند طرح نقدی را انتخاب کنند. در این طرح دولت خودروی فرسوده را از مالکان آن‌ها تحویل می‌گیرد و در ازای خودرو فرسوده به متقاضیان پول پرداخت می‌کند. با توجه به صفر تا صد اسقاط خودروهای فرسوده، در این طرح سال ساخت خودروهای فرسوده اهمیت دارد و خودروهایی که مشمول این طرح هستند عبارت‌اند از:

  • خودروهای سواری مدل ۱۳۶۲ الی ۱۳۸۵
  • خودروهای وانت مدل ۱۳۵۰ الی ۱۳۸۵
  • خودروهای ون مدل ۱۳۴۰ الی ۱۳۷۷
  • خودروهایی کامیونت، کامیون، مینی‌بوس، اتوبوس و خاور، مدل ۱۳۵۰ الی ۱۳۷۰
  • موتورسیکلتها مدل ۱۳۵۰ الی ۱۳۷۰

با توجه به صفر تا صد اسقاط خودروهای فرسوده افراد باید این نکته را مورد توجه قرار دهند که علاوه‌بر مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده، متقاضی باید خلافی خودرو را نیز تسویه کند. پس از آن افراد باید مراحل زیر را انجام دهند:

  1. در مراکز اسقاط خودرو ثبت‌نام کنند.
  2. مراکز اسقاط خودرو متقاضیان را فرا می‌خوانند.
  3. مراکز اسقاط با دریافت خودرو فرسوده، قیمت اسقاط خودرو را برای مالک خودرو واریز خواهند کرد.

لازم به‌ذکر است اسقاط خودرو تصادفی فقط در طرح نقدی خودروهای فرسوده صورت می‌گیرد و وجه معادل آن پس از کسر هزینه‌های اسقاط به مالک پرداخت می‌شود.

 

 

آخرین اخبار اسقاط خودرو فرسوده 1402

 

 

طرح جایگزینی اسقاط خودرو فرسوده

متقاضیانی که در فرآیند اسقاط خودرو فرسوده درنظر دارند وسیله نقلیه خود را با خودرو دیگری تعویض کنند، باید طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را برگزینند. در این طرح متقاضی باید پس از ثبت‌نام در سامانه، شرکت خودروسازی موردنظر خود را انتخاب کند. پس از ثبت‌نام در سامانه افراد یک کد رهگیری دریافت می‌کند و پیگیری استعلام خودرو فرسوده با کدملی برای افراد امکان‌پذیر می‌شود.

پس از آن افرادی که در طرح تعویض خودروهای فرسوده ایران خودرو و سایپا یا سایر شرکت های خودروساز شرکت کرده‌اند، قرعه‌کشی می‌شوند. درصورت برنده‌شدن متقاضی، ازطریق پیامک به آن‌ها اطلاع داده خواهد شد و افراد حداکثر 2 ماه فرصت دارند تا اقدامات لازم را انجام دهند.

در طرح تعویض خودروهای فرسوده سایپا و ایران‌خودرو یا سایر خودروسازان افراد باید مدارک خودرو و مدارک هویتی مالک را به‌همراه خودرو فرسوده به مراکز اسقاط تحویل دهند.

برخلاف سال‌های گذشته در این طرح تسهیلات به متقاضیان اسقاط خودرو تعلق نمی‌گیرد. لازم است آن‌ها مابه‌التفاوت قیمت خودرو جدید را پرداخت کنند.  

 

جمع‌بندی

با توجه به صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده، متقاضیان می‌توانند بین طرح نقدی یا طرح جایگزینی انتخاب کنند. در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده 1402، افراد برنده در قرعه‌کشی تا ۲ ماه فرصت دارند که اقدامات لازم را برای تحویل خودرو انجام دهند. در طرح جایگزینی خودرو فرسوده سال 1402، هیچگونه وامی به مالکان پرداخت نمی‌شود. متقاضیان برای تعویض خودروی فرسوده خود باید مابه‌التفاوت قیمت خودرو را پرداخت کنند.

مطالب مرتبط
مدارک لازم اسقاط خودرو فرسوده

مدارک لازم اسقاط خودرو فرسوده

خودرو‌های فرسوده خودروهایی هستند که عمر خود را کرده‌اند و وجود آن‌ها در شهر می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری مانند آلودگی هوا و در پی آن بیماری‌های تنفسی را به همراه داشته باشد. همچنین این خودرو‌ها به دلیل مصرف سوخت بالا، علاوه بر اصراف منابع انرژی، سبب بالا رفتن هزینه مالکان خود نیز می‌شوند و به علت نداشتن ایمنی کافی بسیار خطرناک هستند.
اعلام نحوه عملکرد مراکز اسقاط در انصراف متقاضیان طرح جایگزینی 1402

اعلام نحوه عملکرد مراکز اسقاط در انصراف متقاضیان طرح جایگزینی 1402

اطلاعیه ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده درباره نحوه عملکرد مراکز اسقاط در مواجه با درخواست تغییر مسیر (انصراف) متقاضیان طرح جایگزینی 1402
طرح فروش فوری محصولات بهمن موتور ویژه خودرو فرسوده

طرح فروش فوری محصولات بهمن موتور ویژه خودرو فرسوده

طرح فروش فوری محصولات بهمن موتور ویژه خودرو فرسوده
دیدگاهی بنویسید

صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده و آخرین اخبار آن در سال 1402

صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده و آخرین اخبار آن در سال 1402

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید