مراحل ثبت نام خودرو فرسوده

مراحل ثبت نام خودرو فرسوده

مراحل ثبت نام خودرو فرسوده

به‌عملیاتی که طی آن یک خودروی فرسوده از چرخه حمل‌ونقل درون و برون شهری خارج و به ‌مراکز اسقاط خودرو تحویل داده می‌شود، فرآیند اسقاط خودرو فرسوده گفته می‌شود. افراد برای انجام این کار لازم است مراحل ثبت نام خودرو فرسوده را در سامانه نوسازی به آدرس nnhk.ir انجام دهند. پس از ثبت‌نام در سامانه نوسازی، افراد به‌منظور انتخاب مرکز اسقاط مورد نظر خود می‌توانند در سایت دورهاتو ثبت‌نام کنند. با ثبت‌نام در این سایت، متقاضی درخواست خود را برای اسقاط خودرو فرسوده سریع‌تر ارائه خواهد داد.

 

صفر تا صد مراحل اسقاط خودرو فرسوده

افراد می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه ستاد نوسازی، درخواست خود را برای اسقاط خودروی فرسوده ارائه دهند. مراحل ثبت نام خودرو فرسوده در سامانه نوسازی بسیار راحت و ساده است. متقاضیان پس از وارد کردن اطلاعات موردنیاز در سامانه نوسازی لازم است از بین طرح نقدی یا طرح جایگزینی انتخاب کنند. درصورت انتخاب طرح جایگزینی آنها باید یکی از محصولات قابل عرضه توسط شرکت‌های خودروسازی را برگزینند.

درصورت برنده شدن در قرعه‌کشی طرح جایگزینی، متقاضیان حداکثر 2 ماه فرصت دارند که اقدامات لازم را برای تحویل خودرو فرسوده و اسناد مربوطه به مرکز اسقاط انجام دهند. به‌منظور سرعت بخشیدن به پروسه اسقاط خودرو فرسوده، افراد می‌توانند در سایت دورهاتو ثبت‌نام کنند. آن‌ها می‌توانند با پرکردن فرم درخواست پیشرفته، مرکز اسقاط موردنظر خود را انتخاب کنند.

پس از تکمیل فرم و ارسال درخواست اسقاط خودرو فرسوده توسط متقاضی، کارشناسان مربوطه با متقاضی تماس خواهند گرفت و راهنمایی‌های لازم را در رابطه با مراحل بعد و نحوه نوبت‌دهی در مراکز اسقاط به افراد اطلاعاتی ارائه می‌دهند. بعد از  طی شدن مراحل ثبت نام خودرو فرسوده، افراد می‌توانند از یک مرکز اسقاط دارای مجوز رسمی گواهی دریافت کنند و به‌شکل قانونی خودرو خود را با نظارت كارشناسان اسقاط کنند.

 

شرایط اسقاط خودرو فرسوده

به‌طور کلی شرایط اسقاط خودرو فرسوده شامل دو حالت می‌شود. حالت اول آن گذشتن عمر مفید خودروها است و حالت دوم زمانی به‌وجود می‌آید که در اثر تصادف آسیب زیادی به خودرو وارد شود. در هر دو حالت خودرو نمی‌تواند در معاینه فنی پذیرفته شود و گواهی دریافت کند. ضمن آنکه در دو حالت مراحل ثبت نام خودرو فرسوده یکسان خواهد بود، اما هر حالت دارای در جزئیات، شرایط منحصربه‌فردی دارند. 

 

ثبت نام خودرو فرسوده

 

مدارک اسقاط خودرو فرسوده

در واقع متقاضیان برای تکمیل مراحل ثبت نام خودرو فرسوده به دو مجموعه مدارک نیاز دارند. اولین مجموعه مدارک برای ثبت‌نام خودروی فرسوده در سامانه نوسازی و سایت دورهاتو است و دومین مجموعه مدارک باید به‌همراه خودرو فرسوده به مراکز اسقاط تحویل داده شود. 

مدارک لازم برای ثبت نام خودرو فرسوده

متقاضیان در هنگام ثبت نام خودرو فرسوده خود به‌مدارک زیر احتیاج دارند:

 • برگ سبز خودرو یا سند وکالتی
 • مدارک احراز هویتی مالک خودرو
 • اطلاع از شماره انتظامی، رنگ خودرو، شماره شاسی خودرو، شماره موتور و دیگر اطلاعات کاربردی
 • شماره حساب بانک ملت به نام مالک خودرو
 • درصورت قدیمی بودن وسیله نقلیه ارائه پلاک الزامی است.
 • کد Vin یا شناسه خودرو که متقاضی هنگام نصب پلاک دریافت می‌کند.

مدارک مورد نیاز هنگام تحویل خودرو به مرکز اسقاط

پس از تکمیل مراحل ثبت نام خودرو فرسوده متقاضیان باید مدارک لازم برای اسقاط خودرو فرسوده را به‌همراه خودرو به مراکز اسقاط ارائه دهند:

 • کارت خودرو
 • برگ سبز، سند قطعی یا سند وکالتی خودرو (در صورت وکالتی‌بودن، بنچاق یا همان تسلسل اسناد لازم است)
 • رسید پرداخت عوارض شهرداری
 • رسید پرداخت مالیات خودرو
 • رسید پرداخت خلافی خودرو
 • کپی مدارک هویتی مالک خودرو همچون شناسنامه و کارت ملی

انواع طرح‌های اسقاط خودروی فرسوده

در هنگام تکمیل مراحل ثبت خودرو فرسوده افراد می‌توانند از بین دو طرح برای اسقاط خودروهای خود انتخاب کنند. انواع طرح‌های اسقاط خودرو فرسوده شامل موارد زیر می‌شود:

طرح نقدی

ممکن است فرد متقاضی بخواهد در طرح نقدی خودروهای فرسوده شرکت کند. در این صورت مرکز اسقاط پول خودرو را به‌صورت نقدی به فرد اعطا می‌کند.

طرح جایگزینی

درصورتی‌که متقاضی تصمیم به شرکت در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده دارد، باید یک گواهی از مرکز اسقاط دریافت کند. از سال 1401 براساس قانون بودجه، خودروسازان موظف هستند 20 درصد از کل تولیدات خود را به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص دهند. برخلاف سال‌های گذشته در طرح جایگزینی، متقاضی تسهیلاتی از طرف بانک دریافت نمی‌کند.

متقاضی باید در زمان مشخص‌شده به سایت شرکت‌های خودروسازی همچون ایرانخودرو، سایپا، گروه بهمن و آرین پارس موتور مراجعه کند. فرد با ثبت اطلاعات هویتی خود به‌همراه اطلاعات خودرو فرسوده و اطلاعات خودرو درخواستی در سایت خودروسازان، یک کد رهگیری دریافت خواهند کرد.

در نهایت با انجام قرعه‌کشی، به متقاضیان برنده از طریق پیامک اطلاع داده می‌شود که برای اسقاط خودروی فرسوده خود اقدام کنند.

 

ثبت نام خودرو فرسوده

 

سن فرسودگی خودروها

ثبت‌نام در این سایت برای دارندگان انواع خودروهای فرسوده سبک و سنگین همچون سواری، تاکسی، ون، وانت، کامیون، کامیون، کشنده، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس امکان‌پذیر است. سن فرسودگی خودروها با هم تفاوت دارد و این سن براساس تصویب‌نامه شماره 92308/ت40587ک مورخ 7/6/87 اعلام شده است.

 

کاربری خودرو

سن فرسودگی

سواری شخصی

20 سال

سواری تاکسی

10سال

ون m1

25سال

ون m2

10سال

مینی بوس

15سال

اتوبوس شهری کلان شهرها

10سال

اتوبوس درون و برون شهری

15سال

وانت

15سال

کامیونت با ظرفیت 2 تا 6 تن

25سال

کامیون با ظرفیت 6 تن به بالا و کشنده

25سال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسقاط خودروهای تصادفی

درصورتی‌که خودروهای تصادفی بیشتر از 60 درصد آسیب دیده‌اند، می‌توان آن‌ها را به‌عنوان خودرو فرسوده درنظر گرفت. در چنین شرایطی مالک خودرو ابتدا باید به‌واحد شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی منطقه خود مراجعه کند و افسر کارشناس راهور میزان آسیب‌دیدگی خودرو تایید کند. سپس فرد می‌تواند مراحل ثبت نام خودرو فرسوده را برای اسقاط آن انجام دهد.

پس از آن افراد با ارائه مدارک مورد نیاز به افسر راهور و اتمام روند فیزیکی اسقاط خودرو، برگه اوراق شخصی ممهور به مهر راهور را از مرکز اسقاط دریافت می‌کنند. توجه به‌ این نکته ضروری است که در این طرح افراد فقط ارزش لاشه خودرو فرسوده را پس از کسر هزینه‌های اسقاط دریافت خواهند کرد. به این طرح اسقاط خودروهای تصادفی، طرح اوراق شخصی گفته می‌شود. 

 

جمع‌بندی

با تکمیل مراحل ثبت نام خودرو فرسوده در سایت دورهاتو، متقاضیان می‌توانند مراکز اسقاط مورد نظر خود را از میان لیست مراکز اسقاط خودرو فرسوده انتخاب کنند. سپس آنها خودرو فرسوده خود را به‌همراه مدارک لازم در مرکز رسمی اسقاط که زیر نظر ستاد حمل‌ونقل و سوخت کشور فعالیت می‌کند، تحویل خواهند داد. ثبت‌نام در این سایت به افراد امکان می‌دهد تمام مراحل اسقاط خودرو فرسوده را در زمان کمتری انجام دهند.

مطالب مرتبط
هفتمین مرحله فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

هفتمین مرحله فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

هفتمین مرحله فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو طرح جایگزینی خودروهای فرسوده آغاز شد
خودرو فرسوده

خودرو فرسوده

خودرو فرسوده همان‌طور که از نامش پیداست، دیگر قابلیت و کارایی مفیدی ندارد. با مشکلاتی که در سیستم آن‌ها به‌وجود آمده، آلودگی‌های صوتی و همچنین جوی ایجاد می‌کند. مصرف سوخت آن‌ چندین برابر خودروهای سالم خواهد بود.
همه چیز درباره خودرو فرسوده

همه چیز درباره خودرو فرسوده

برای اطلاع از شرایط اسقاط خودرو فرسوده و جزئیات بیشتر می‌توانید از خدمات سایت اسقاط کار استفاده کنید.
دیدگاهی بنویسید

مراحل ثبت نام خودرو فرسوده

مراحل ثبت نام خودرو فرسوده

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید