خودرو فرسوده

خودرو فرسوده

خودرو فرسوده

خودرو فرسوده همان‌طور که از نامش پیداست، دیگر قابلیت و کارایی مفیدی ندارد. با مشکلاتی که در سیستم آن‌ها به‌وجود آمده، آلودگی‌های صوتی و همچنین جوی ایجاد می‌کند. مصرف سوخت آن‌ چندین برابر خودروهای سالم خواهد بود.

این مسائل باعث شده که مسئولین کشورها برای خروج این وسایل نقلیه از سیستم حمل‌ونقل تلاش کنند.با این کار مانع از بالا رفتن هزینه‌های مربوط به این فرسودگی شوند. لذا با فراهم کردن شرایط تعویض خودروهای فرسوده و اسقاط کردن آن‌ها، در نوسازی ناوگان شهری و بین شهری گام مهمی برداشته‌اند. این نکته را باید متذکر شویم که هر خودرویی را نمی‌توان فرسوده اعلام کرد و طبق قوانین خاصی، سن فرسودگی را مشخص می‌کنند.

 

سن فرسودگی خودرو

معمولا عمر مفید خودرو حدود ۲۰ سال است که بسته به شرایط استفاده از آن و نوع وسیله نقلیه این عدد متغیر خواهد بود. این میزان برای خودروهایی است که زیاد مورد استفاده قرار نگرفته است. درباره‌ی وسایل نقلیه‌ای چون تاکسی و اتوبوس صدق نمی‌کند.

پس شرایط اعلام فرسودگی خودرو با در نظر گرفتن عواملی نظیر میزان تردد، نوع خودرو و استانداردهای موجود در سیستم حمل‌ونقل، مشخص می‌شود. باتوجه به این موضوع می‌توان سن فرسودگی خودرو در ایران را به صورت زیر اعلام کرد.

خودروهای سواری حدود ۲۰ سال، خودروهای دولتی سن فرسودگی معادل ۱۵ دارند. سن فرسودگی تاکسی‌ها ۱۰ سال و مینی‌بوس ۱۵ سال است. اتوبوس‌های شهری ۱۰ و برون‌شهری ۱۵ سال عمر مفید و عملکرد صحیح دارند. کامیون کشنده ۲۵ سال، وانت ۱۵ و موتورسیکلت‌ها بعد از ۱۰ سال فرسوده محسوب می‌شوند.

این وسایل بعد از گذشتن سال‌های مفید عمرشان مشمول شرایط اسقاط شده و برای حفظ پاکی هوا و هدر ندادن سوخت، باید از خطوط حمل‌ونقل خارج شوند. در ادامه شرایط اسقاط خودرو فرسوده را مختصراً ذکر خواهیم کرد.

 

شرایط اسقاط خودرو فرسوده

برای این‌که یک خودرو به لیست وسایل نقلیه فرسوده اضافه و اسقاط شود، باید شرایطی داشته باشد. از جمله شرایط اسقاط خودرو می‌توان به میزان بالا بودن آلایندگی آن، پایین بودن ایمنی خودرو و میزان مصرف سوخت این وسیله اشاره کرد.

در صورتی که تشخیص داده شود یک خودرو با این شرایط روبرو شده و استفاده از آن منجر به ایجاد هزینه‌های اضافه و غیر قابل جبران می‌شود، در دسته‌ی خودروهای اسقاطی قرار می گیرد. با عبور از مراحل قانونی، طرح اسقاط و تعویض آن پیاده می‌شود. به این ترتیب می‌توان در ثبت‌نام اسقاط خودرو شرکت کرد.

 

طرح تعویض خودرو فرسوده

طرح‌های مختلفی برای خارج شدن خودرو فرسوده از سیستم حمل‌ونقل وجود دارد که موجب می‌شود مالکین خودروهای فرسوده برای تعویض آن‌ها تشویق شده و به اسقاط شدن آن‌ها رضایت دهند. طرح نقدی و طرح جایگزینی از جمله راهکارهای اصلی برای این کار محسوب می‌شود.

طرح نقدی

که در این طرح، دولت با هماهنگی مراکز اسقاط خودرو و ارزش گذاری لاشه‌ی خودروهای تحویل گرفته شده، مبلغی را بابت آن پرداخت می‌کند. صاحب وسیله نقلیه را برای خرید خودروی جدید یاری می‌کند. برای برخورداری از این طرح باید مدارکی نظیر سند وسیله نقلیه، برگه پرداخت خلافی، مالیات و عوارض آن، مدارک مربوط به مالک خودرو و در نهایت مشخصات خودروی اسقاط شده نظیر رنگ، شماره شاسی، شماره موتور و مواردی از این قبیل ارائه شوند.

برای ثبت نام خودرو فرسوده شما می‌توانید با مراجعه به مراکز اسقاط و ثبت‌نام در آن‌ها جهت شرکت در طرح اقدام کنید. پس از فراخوانی این مراکز جهت تحویل خودرو، مراجعه و مبلغی معادل ارزش واقعی وسیله خود دریافت خواهید کرد.

طرح جایگزینی

توجه داشته باشید که طرح جایگزینی نیز از راهکارهای دیگر تعویض خودروهای فرسوده محسوب می‌شود. طبق این طرح، پس از ثبت نام در سامانه اسقاط، خودرو به مراکر اسقاط تحویل داده می شود. پس از انجام مراحل اسقاط، به مالک گواهی اسقاز داده می شود تا بتواند ادامه مراخل را پیگیری نماید.

افراد زیادی به دنبال فرصت مناسب هستند تا در این طرح شرکت کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با مشاورین ما در سایت دورهاتو در تماس باشید و پاسخ سوالات خود را بگیرید.

 

خودرو فرسوده

 

جمعبندی

در این مقاله سعی بر این بود که شرایط مربوط به خودرو فرسوده را مورد بررسی قرار دهیم و ضمن اعلام طرح‌های ویژه برای جایگزین کردن آن‌ها با خودروهای تازه، راهنمای مختصری برای شما کاربران گرامی تهیه کنیم.  از فواید طرح‌های اجرا شده برای حذف خودرو فرسوده و انتقال آن‌ها به مراکز اسقاط به این موارد می‌توان اشاره کرد.

کاهش میزان آلودگی ایجاد شده توسط آن‌ها نظیر تولید آلاینده‌های جوی و همچنین آلودگی صوتی، بالا بردن امنیت مسافرین‌ و راننده و همچنین کاهش هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل عمومی و مصرف سوخت. این طرح‌ها با ترغیب صاحبین خودروهای فرسوده، باعث پیشبرد اهداف مربوط به حذف آن‌ها خواهند شد و زمینه را برای داشتن هوای سالم و آرامش نسبی، آماده خواهند کرد. شما می‌توانید برای دریافت اخبار خودرو فرسوده به سایت دورهاتو مراجعه و اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
اسقاط خودرو فرسوده اولویت‌ کاهش آلودگی هوا

اسقاط خودرو فرسوده اولویت‌ کاهش آلودگی هوا

اسقاط خودرو فرسوده اولویت‌ کاهش آلودگی هوا - رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با انتقاد از سرعت اسقاط خودروهای فرسوده و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، این دو مورد را راهکارهای اساسی کاهش هوای کشور دانست.
طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده یک اقدام بسیار مفید از طرف دولت برای کنترل کردن تولید آلاینده‌ها و کاهش آلودگی هوا است. بحث تولید آلاینده توسط ماشین‌ها در همه کشورهای دنیا مسئله اساسی به‌حساب می‌آید و کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این مطلب راجع‌به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در سامانه یکپارچه و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد.
مراحل ثبت نام خودرو فرسوده

مراحل ثبت نام خودرو فرسوده

به‌عملیاتی که طی آن یک خودروی فرسوده از چرخه حمل‌ونقل درون و برون شهری خارج و به ‌مراکز اسقاط خودرو تحویل داده می‌شود، فرآیند اسقاط خودرو فرسوده گفته می‌شود. افراد برای انجام این کار لازم است مراحل ثبت نام خودرو فرسوده را در سامانه نوسازی به آدرس nnhk.ir انجام دهند. پس از ثبت‌نام در سامانه نوسازی، افراد به‌منظور انتخاب مرکز اسقاط مورد نظر خود می‌توانند در سایت دورهاتو ثبت‌نام کنند. با ثبت‌نام در این سایت، متقاضی درخواست خود را برای اسقاط خودرو فرسوده سریع‌تر ارائه خواهد داد.
دیدگاهی بنویسید

خودرو فرسوده

خودرو فرسوده

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید