اسقاط خودرو فرسوده

اسقاط خودرو فرسوده

اسقاط خودرو فرسوده

خودروهای فرسوده یکی از اصلی‌ترین عوامل آلودگی هوا محسوب می‌شوند. بنابراین بایستی از چرخه حمل‌و‌نقل به‌طور کامل خارج شده و به مراکز اسقاط تحویل داده شوند. در واقع دارندگان این خودروها مکلفند، تمامی اقدامات لازم را جهت اسقاط وسیله نقلیه خود انجام دهند.

دقت داشته باشید که قیمت اسقاط خودرو برای انواع خودروها با کاربری‌های مختلف، کاملا متفاوت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی آخرین اخبار اسقاط خودرو، مراحل و شرایط این فرآیند بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید‌.

 

خودرو فرسوده چیست؟

به‌طورکلی به خودرویی که عمر مفید آن به پایان رسیده است و از نظر میزان آلایندگی و مصرف سوخت، فاصله‌ی زیادی با استانداردهای روز داشته باشد، خودرو فرسوده می‌گویند. برای تعیین فرسودگی یک خودرو، سن ملاک خوبی نیست. زیرا ممکن است برخی از خودروها دارای کارکرد زیادی باشند و زودتر دچار فرسودگی شوند.

معاینه فنی یکی از بهترین و مناسب‌ترین راه‌های تشخیص فرسودگی خودرو به‌شمار می‌آید. بنابراین برای تعیین فرسودگی یا عدم فرسودگی خودرو می‌توان تست‌ها و بررسی‌های معاینه فنی را انجام داد. با شناخت مراکز اسقاط خودرو شما نیز درصورت وجود شرایط می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

 

اسقاط خودرو چیست؟

درحال‌حاضر اسقاط خودروهای فرسوده، نقش به‌سزایی در اقتصاد کشور دارد. زیرا رابطه مستقیمی میان اسقاط خودرو فرسوده و تولید خودرو وجود دارد. زمانی که تعادل میان این دو از بین برود، شاهد افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا خواهیم بود. بنابراین از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، یکی از اقدامات اساسی و بسیار مهم به‌حساب می‌آید.

 همان‌طور که می‌دانید تردد خودروهای فرسوده موجب افزایش آلودگی هوای شهرها و همچنین بالا رفتن مصرف سوخت می‌شود. بنابراین بایستی خودروهای فرسوده اسقاط شوند. در واقع اسقاط خودرو به معنای خارج کردن خودروها از چرخه‌ی مصرف و اعمال تغییرات فیزیکی روی آن‌ها است که دیگر امکان استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان وجود نداشته باشد. دقت داشته باشید که در فرآیند اسقاط خودرو فرسوده، سند وسیله نقلیه باطل می‌شود.

 

مراحل اسقاط خودرو فرسوده

 در حال حاضر برای مشخص کردن فرسودگی خودرو و انجام مراحل اسقاط خودرو، فاکتورهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال در تعیین سن فرسودگی خودرو، عوامل زیر نقش دارند:

  • پایین بودن سطح ایمنی وسیله نقلیه
  • میزان آلایندگی خودرو
  • و...

در واقع نحوه اسقاط خودرو به این صورت است که ابتدا باید وسیله نقلیه در دسته فرسوده‌ها قرار بگیرد تا بتواند وارد فرآیند اسقاط شود. علاوه‌بر این وامی هم به صاحبان این خودروها تعلق می‌گیرد تا پس از سپردن وسیله نقلیه خود به فرایند اسقاط، بتوانند ماشین دیگری را تهیه کنند. با استفاده از  طرح جایگزینی خودروهای فرسوده شما نیز می‌توانید خودروی خود را عوض کنید که در ادامه این مورد نیز شرح داده خواهد شد.

 برای ثبتنام در طرح خودرو فرسوده چه مدارکی لازم است؟

برای ثبت‌نام در طرح خودرو فرسوده ارائه یک‌سری اطلاعات و مدارک مهم لازم است که توسط سازمان مدیریت حمل‌ونقل مشخص می‌شوند. از اصلی‌ترین مدارک اسقاط خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تمامی مستندات وسیله نقلیه مانند عوارض شهرداری، پرداخت خلافی و مالیات
  2. سند وکالتی و یا سند قطعی خودروی فرسوده
  3. ثبت کلیه‌ی مشخصات دارنده‌ی وسیله‌ی نقلیه در سامانه‌ی نوسازی ماشین‌های فرسوده
  4. ثبت مشخصات دیگر خودرو در این سامانه مانند شماره موتور، شماره شاسی و شماره انتظامی

 

اسقاط خودرو فرسوده

 

شرایط اسقاط خودرو فرسوده

شرایط اسقاط خودرو به این صورت است که دولت برای اسقاط خودروهای فرسوده دو طرح متفاوت را در نظر می‌گیرد. این طرح‌ها شامل طرح جایگزینی و نقدی می‌شوند که در ادامه، آن‌ها را بیشتر شرح خواهیم داد.

 

طرح جایگزین خودرو فرسوده

برای استفاده از این طرح بایستی پس از ثبت‌نام خود را از طریق سایت اسقاط خودرو،  از طریق فراخوان های شرکت خودروسازی اقدام کنید. برای انجام مراحل اسقاط خودرو با استفاده از طرح جایگزینی باید تمامی مدارک و اسناد خودرو را در اختیار داشته باشید.

در این طرح، پس از ثبت نام خودرو فرسوده، می توانید خودرو خود را به یکی از مراکز اسقاط تحویل دهید. پس از طی مراحل اسقاط، گواهی اسقاط خود را دریافت کنید. در مرحله بعد شرکت خودروسازی، معرفی‌نامه‌ای را به شما ارائه می‌دهد که با مراجعه به بانک مشخص شده می‌توانید وامی را دریافت کنید.

 

طرح نقدی خودرو فرسوده

برای اینکه بتوانید از طرح نقدی خودروی فرسوده استفاده کنید، سال ساخت وسیله نقلیه شما اهمیت دارد که در انواع خودروها متفاوت است. علاوه‌بر این بایستی خلافی خودرویتان تسویه شده باشد؛ بنابراین بهتر است قبل از ثبت نام اسقاط خودرو، جهت پرداخت جرائم اقدام کنید.

در این طرح پس از ثبت نام خودرو فرسوده، خودرو خود را به مراکز اسقاط خودرو تحویل می دهید. مرکز اسقاط، بر اساس سال ساخت، مدل و ... هزینه خودرو را محاسبه می کند و به مالک پرداخت می نماید.

 

 

جمعبندی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی را در مورد خودروهای فرسوده و شرایط اسقاط آن‌ها به شما عزیزان ارائه دهیم. ممکن است در نگاه اول طرح اسقاط خودرو فرسوده برای شما طرحی پیچیده و پردردسر باشد؛ اما درهرصورت، مزایای بسیار متعددی را برای شما و همچنین شرکت‌های خودروسازی، سازمان‌های دولتی و شهروندان به‌همراه خواهد داشت.

هنگام ثبت‌نام اسقاط خودرو براساس طرحی که انتخاب می‌نمایید، مراحل ثبت‌نام و همچنین دریافت خودرو جدید متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از آخرین اخبار اسقاط خودرو می‌توانید با ما در سایت دورهاتو در ارتباط باشید.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
۶ راهکار یک نماینده برای ساماندهی بازار خودرو

۶ راهکار یک نماینده برای ساماندهی بازار خودرو

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: سلامت و ارتقاء کیفی صنعت خودروسازی کشور در گرو اجرای نظام مدیریت بهره‌وری در دو بخش دولتی و خصوصی و شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز است.
تداوم زیان‌دهی خودروسازان در هر دو حالت کاهش یا افزایش تولید!!!

تداوم زیان‌دهی خودروسازان در هر دو حالت کاهش یا افزایش تولید!!!

تداوم حیات صنعت خودرو مستلزم آزادسازی قیمت‌ها، جبران کمبود نقدینگی معادل 30هزار میلیارد تومان در این صنعت و البته اعتماد بانک‌ها به خودروسازان میباشد.
خودروسازانی که قطعه نداشتند چطور بعد از گرانی، تحویل فوری می‌دهند؟

خودروسازانی که قطعه نداشتند چطور بعد از گرانی، تحویل فوری می‌دهند؟

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان کرمانشاه ضمن غیرقانونی دانستن افزایش قیمت از سوی خودروسازان، گفت: خودروسازان قصد دارند با این کار وضعیت بازار را بسنجند.
دیدگاهی بنویسید

اسقاط خودرو فرسوده

اسقاط خودرو فرسوده

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید