شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال 1402

شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال 1402

شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال 1402

ماشین‌های قدیمی یکی از معضلات بزرگ برای آلودگی هوا در همه‌‌ی کشورها به‌حساب می‌آیند. این مسئله در کشور ما شدیدتر است، زیرا حجم بیشتری وسیله‌ی نقلیه قدیمی هنوز در جاده‌ها و شهرها هستند. در این مطلب راجع‌به شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال 1402 صحبت خواهیم کرد. این موضوع یک مسئله‌ی مهم و دغدغه‌ی حائز اهمیت برای کاهش آلودگی به‌حساب می‌آید.

شرایط اسقاط خودرو

شرایط اسقاط خودرو 

برای این‌که اقدام به اسقاط خودرو فرسوده انجام دهید، باید وارد فرایند درنظرگرفته برای این کار شوید. عوامل مختلفی برای تعیین این موضوع که آیا وسیله نقلیه شما واجد شرایط خارج شدن از رده است یا نه، وجود دارد. 

برای مثال برای احتساب سن از رده خارج کردن خودرو، میزان تولید آلاینده توسط وسیله نقلیه را محاسبه می‌کنند. همچنین سطح ایمنی اتومبیل را بررسی می‌کنند که در صورت پایین بودن از یک حد مشخص، آن را واجد شرایط اعلام کنند. اگر وسیله نقلیه وارد این فرایند شد، وامی به شما تعلق می‌گیرد تا بتوانید با کمک وام به‌علاوه‌ی مبلغی که از تحویل خودرو فرسوده به‌دست می‌آورید، اتومبیل جدید تهیه کنید. 

طرح جایگزینی این امکان را فراهم می‌کند تا شما از این تسهیلات استفاده نمایید تا مسیر خرید وسیله نقلیه جدید برای شما هموارتر گردد. پروسه‌ی اسقاط کردن اتومبیل در حدود ۷ میلیون تومان هزینه دارد، اما مبلغ وامی که به صاحبان بعد از انجام این کار تعلق می‌گیرد، در حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان است. طرح جایگزینی فرصت خوبی برای تعویض وسیله نقلیه و بهبود آن به‌حساب می‌آید.  

سن فرسودگی در خودروها متفاوت است. ماشین‌های زیر می‌توانند برای اسقاط اقدام نمایند.

  • اتومبیل‌های سواری از مدل ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۵

  • ماشین‌های وانت بار از مدل ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۵

  • مینی‌بوس‌ها از مدل ۱۳۷۰ به قبل

  • اتوبوس‌ها از مدل ۱۳۷۰ به قبل

  • کامیون‌ها از مدل ۱۳۷۰ به قبل

دارندگان وسیله نقلیه با شرایط بالا می‌توانند برای از رده‌خارج کردن اتومبیل خود اقدام نمایند. این افراد می‌توانند با ثبت‌نام در سایت اسقاط خودرو و طی کردن مراحل اسقاط خودروهای فرسوده، اقدام به خارج کردن وسیله نقلیه قدیمی خود از رده نمایند و از تسهیلات دریافتی برای خرید ماشین جدید استفاده کنند.

 

نکات مهم راجع به شرایط اسقاط 

باید برای انجام این کار به یک سری نکات حتماً توجه داشته باشید. بر اساس قانون وسیله‌ای که سن فرسودگی را رد کرده باشد، شامل جریمه می‌گردد. همچنین استفاده از پالایشگر دوده استاندارد برای ماشین‌های دیزلی و همچنین تعویض کاتالیست استاندارد و سیستم اگزوز سبب بالا رفتن سن فرسودگی وسیله نقلیه می‌گردد.

 باید توجه داشته باشید که معاینه فنی اتومبیل‌های مختلف با هم متفاوت است.  نمی‌توان براساس یک فاکتور ثابت از روی این معاینه، واجد شرایط بودن وسیله نقلیه را تشخصی داد. از روی مبلغ وام برای وسایل نقلیه از رده خارج مقداری برای هزینه‌ی اسقاط آن برداشته می‌شود. همچنین در طرح جایگزین خودروهای فرسوده با داشتن شرایط خاصی می‌توانید ماشین نوساخت از شرکت‌های خودروساز مانند سایپا یا ایران‌خودرو دریافت نمایید.

اگر از شرایط و مراحل اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن با خبر باشید و اقدام به ثبت نام خودرو فرسوده در زمان مناسب نمایید، می‌توانید هم صاحب یک ماشین جدید شوید و هم به کاهش آلاینده‌های سطح شهر کمک کنید.

مراحل اسقاط وسیله نقلیه 

 

مراحل اسقاط وسیله نقلیه 

برای انجام این کار باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارید. اول از همه باید از قوانینی که تعیین کننده این هستند که چه وسایل نقلیه‌ای واجد شرایط این کار به‌حساب می‌آیند، آگاه باشید که در بخش قبلی به‌طور کامل شرایط آن را توضیح دادیم. در مرحله بعدی باید به سامانه ستاد توسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده مراجعه نمایید. با وارد کردن اطلاعات، ارائه مدارک لازم و طی کردن پروسه‌ی آن، ماشین خود را برای اسقاط ثبت‌نام کنید. 

مدارک مورد نیاز اسقاط خودرو شامل کارت وسیله نقلیه، برگ سبز، رسید از پرداخت عوارض شهرداری، رسید از پرداخت مالیات ماشین، رسید از صفر کردن خلافی اتومبیل، و مدارک هویتی مالک وسیله نقلیه می‌شود. پس از آن باید لیست مراکز اسقاط خودرو را چک نمایید. از بین آن‌ها یکی که برای شما مناسب‌تر و دردسترس‌تر است را انتخاب کنید و به آن مراجعه کرده و اتومبیل خود را تحویل دهید. بعد از انجام این مرحله بسته به این‌که طرح نقدی را انتخاب کرده باشید یا جایگزینی، ادامه‌ی راه کمی تفاوت دارد. 

اگر طرح نقدی خودروهای فرسوده را انتخاب کنید باید منتظر تعیین ارزش لاشه بمانید. سپس، طی پروسه‌ای مبلغ به شما پرداخت می‌گردد. اما در نوع جایگزینی پس از اسقاط و خودرو و دریافت گواهی اسقاط، توسط شرکت‌های خودروساز به بانک معرفی می‌گردید. سپس، می‌توانید برای خرید وسیله نقلیه جدید وام دریافت نمایید. پس از طی کردن پروسه‌های اداری، دریافت تسهیلات و ارائه‌ی مدارک به بانک، ماشین جدید به شما تحویل داده خواهد شد.

 

تا این‌جا با شرایط و مراحل اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن آشنا شدیم و همچنین به مدارک لازم برای انجام پروسه‌های مختلف آن پرداختیم. در ادامه به مراکز مجاز برای تحویل ماشین خواهیم پرداخت.

مراکز تحویل وسیله نقلیه برای اسقاط

مراکز تحویل وسیله نقلیه برای اسقاط

بعد از ثبت‌نام و تأیید شدن وسیله نقلیه شما و واجد شرایط بودن آن، باید اتومبیل را در مراکز مجاز تحویل دهید. لیست مراکز اسقاط خودرو را در می‌توانید از طرق مختلفی مشاهده نمایید و مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.  مرکز مجاز اسقاط خودرو شایسته کار در تهران و کرج اماده دریافت خودرو اسقاط شماست. شما می توانید درباره مراحل اسقاط خودرو از مشاورین این مرکز کمک بگیرید.

 

نام مرکز

شایسته کار صنعت ایرانیان کد ۱۷۲۱

با مجوز رسمی از ستاد حمل و نقل و سوخت کشور

آدرس تهران ،شهریار، جاده رباط کریم بعد از شهرک وحیدیه، روبه‌روی مجموعه تالارهای موج آبی، مرکز رسمی اسقاط خودرو
تلفن ها

۰۲۱۷۷۶۳۱۹۰۵

۰۲۱۷۷۹۴۸۷۷۹

۰۹۰۱۰۱۴۴۴۴۰۹

(برای تماس روی شماره بزنید)

آدرس دفتر مرکزی تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از سه راه طالقانی، خیابان نقدی پلاک۲۹
تلفن تماس

۰۲۱۴۱۹۵۶

داخلی ۴۰۱ و ۴۰۵

 

شما با مراجعه به این مرکز می‌توانید وسیله نقلیه خود را تحویل دهید و باتوجه به این‌که طرح نقدی  یا جایگزینی را انتخاب کرده باشید، دیگر مراحل را پیگیری نمایید. آخرین اخبار طرح نقدی خودروهای فرسوده را همیشه دنبال نمایید تا در صورت تغییر در مواردی که گفته شد، سریعاً مطلع شوید. 

جمع بندی

در این مطلب به‌طور کامل راجع به شرایط و مراحل اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن صحبت کردیم تا بدانید که برای استفاده از این فرصت چه کارهایی باید انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در سایت دورهاتو در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را از مشاورین ما دریافت کنید.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
مدارک لازم اسقاط خودرو فرسوده

مدارک لازم اسقاط خودرو فرسوده

خودرو‌های فرسوده خودروهایی هستند که عمر خود را کرده‌اند و وجود آن‌ها در شهر می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری مانند آلودگی هوا و در پی آن بیماری‌های تنفسی را به همراه داشته باشد. همچنین این خودرو‌ها به دلیل مصرف سوخت بالا، علاوه بر اصراف منابع انرژی، سبب بالا رفتن هزینه مالکان خود نیز می‌شوند و به علت نداشتن ایمنی کافی بسیار خطرناک هستند.
مراحل و شرایط اسقاط خودروهای فرسوده در سال 1402

مراحل و شرایط اسقاط خودروهای فرسوده در سال 1402

مراحل و شرایط اسقاط خودروهای فرسوده در سال 1402 - خودروهای فرسوده به‌عنوان وسیله نقلیه پر هزینه درنظر گرفته می‌شوند. مصرف سوخت بالایی دارند و در شهرها آلودگی ایجاد می کنند. براساس ماده 8 قانون هوای پاک، تمامی دارندگان خودروهای فرسوده باید خودروهای خود را از سیستم حمل‌ونقل درون و بیرون شهری خارج کنند. ازاین‌رو دولت درحال برنامه‌ریزی برای اسقاط، تعویض و جایگزین‌کردن این خودروهای فرسوده است. مالکین این خودروها باید از تمامی مراحل و شرایط اسقاط خودروهای فرسوده مطلع شوند.
مهلت فروش محصولات ایران خودرو در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده تا پایان امروز

مهلت فروش محصولات ایران خودرو در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده تا پایان امروز

فروش فوق العاده طرح جایگزینی خودروهای فرسوده از طریق قرعه کشی از ساعت 11 صبح روز چهارشنبه مورخ 1401/12/17 شروع و تا ساعت ۲۴ امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه ادامه خواهد داشت.
دیدگاهی بنویسید

شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال 1402

شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال 1402

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید