طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده یک اقدام بسیار مفید از طرف دولت برای کنترل کردن تولید آلاینده‌ها و کاهش آلودگی هوا است. بحث تولید آلاینده توسط ماشین‌ها در همه کشورهای دنیا مسئله اساسی به‌حساب می‌آید و کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این مطلب راجع‌به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در سامانه یکپارچه و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد.

 

معرفی طرح جایگزینی

از آن‌جایی که مشکل آلودگی هوا روز به روز به دغدغه زیست‌محیطی جدی‌تری خصوصاً در شهرهای بزرگ تبدیل می‌شود، این طرح یک راهکار مناسب برای مقابله با آن به‌حساب می‌آید. به طور خلاصه افراد می‌توانند با ثبت نام خودرو فرسوده خود در سامانه و طی کردن پروسه‌ها و مراحل مرتبط با این کار و همچنین ارائه مدارک لازم اسقاط و سپس تحویل وسیله نقلیه خود، از طرف شرکت‌های خودروساز به بانک معرفی می‌شوند.

افراد می‌توانند از بانک وام و تسهیلاتی دریافت نمایند که با استفاده از آن بتوانند اتومبیل جدیدی تهیه کنند. اسقاط خودرو فرسوده یک سری شرایط و مدارک نیاز دارد که در ادامه مطلب به طور مفصل آن‌ها را نیز توضیح خواهیم داد.

اجرایی شدن این طرح می‌تواند کمک بسیار زیادی به جمع‌آوری وسایل نقلیه فرسوده از سطح شهر و کمتر شدن تولید آلاینده‌ها توسط اتومبیل‌ها کند. از سویي به مالکان نیز کمک می‌کند تا با شرایط بسیار راحتی‌تری تعویض ماشین را انجام دهند. همین ویژگی‌ها موجب شد که از طرح استقبال بسیار خوبی به عمل بیاید.

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ایران خودرو یک فرصت بسیار خوب برای مالکین وسایل نقلیه بسیار قدیمی که تولید آلاینده آن‌ها زیاد هست، به وجود آورده استبا این امکان آن‌ها  می توانند راحت‌تر اتومبیل خود را تعویض کند. طرح نقدی یکی دیگر از روش‌ها برای انجام این کار به حساب می‌آید که تفاوت کمی با طرح جایگزینی دارد.

تفاوت طرح نقدی و جایگزین خودروهای فرسوده

هر دو طرح با هدف کنترل و کاهش آلودگی به وجود آمده‌اند، اما تفاوت‌هایی با یک‌دیگر دارند. در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده افراد اتومبیل خود را ثبت‌نام می‌کنندپس از واجد شرایط شناخته شدن آن را به عنوان یکی از مشمولان طرح جایگزینی خودرو های فرسوده، برای اسقاط به یکی از مراکز اسقاط تحویل داده و گواهی اسقاط تحویل می گیرندپس از آن می توانند بنا به اعلام شرکت های خودروساز برای ثبت نام خودرو اقدام نمایند.

اما در طرح نقدی به این شکل نیست. افراد صرفاً بعد از ثبت نام، ماشین خود به یکی از مراکز مجاز اسقاط خودرو  تحویل می دهند. بر اساس ارزش لاشه اتومبیل، بعد از طی کردن پروسه‌ای کوتاه مبلغی دریافت خواهند کرد.

مشمولان طرح جایگزینی خودرو های فرسوده علاوه بر دارا بودن شرایط و مدارکی می بایست مراحلی را طی کنند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

طرح جایگزینی خودرو فرسوده

 

 

شرایط طرح جایگزینی

برای اینکه شما جزئي از مشمولان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده باشید، باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارید. برای تشخیص اینکه یک وسیله نقلیه باید از رده خارج گردد یا نه عوامل متخلفی وجود دارد، میزان تولید آلاینده، سطح ایمنی و سال تولید از مهم‌ترین فاکتورها برای واجد شرایط بودن اتومبیل به حساب می‌آید.

افراد باید با ثبت نام در سایت اسقاط خودرو اقدام به پر کردن فرم مربوط به وسیله نقلیه خود نمایندچنانچه مشخصات خودرو تأیید شد می‌توانند در طرح تعویض خودرو فرسوده شرکت نمایند. با این کار می‌توانند تسهیلاتی دریافت کنند که بخشی از هزینه‌های تهیه ماشین جدید را تأمین می‌کند و کار را برای خرید وسیله نقلیه نو آسان‌تر می‌نماید.

برای سنجیدن ماشین‌ها از نظر فرسودگی بر اساس نوع وسیله نقلیه بازه‌هایی تعیین شده است که اگر اتومبیل در این سال‌ها تولید شده مشمول از رده خارج شدن و اسقاط گردددر زیر شرایط اسقاط را برای انواع خودروها آمده است.

 • اتومبیل‌های سواری از مدل 1361 تا 1385
 • ماشین‌های وانت بار از مدل 1361تا 1385
 • مینی بوس‌ها از مدل 1370 و قبل‌تر
 • اتوبوس‌ها از مدل 1370 و قبل‌تر
 • کامیون‌ها از مدل 1370 و قبل‌تر

اگر این شرایط را دارید و ثبت نام در سایت را انجام دادید و مراحل آن به پایان رسیده است، می‌توانید از لیست مراکز اسقاط خودرو یکی از مراکز مناسب را انتخاب نماییدسپس با مراجعه به آن و ارائه مدارک لازم، وسیله نقلیه خود را تحویل دهید تا مراحل بعدی را طی کنید. در ادامه مدارک لازم برای اسقاط و ادامه مراحل طرح جایگزینی خودروهای فرسوده مورد بررسی قرار می‌دهیم.

البته باید بدانید که بر اساس قوانین در صورتی که وسیله نقلیه شما سن فرسودگی را گذرانده باشد، شامل جریمه می‌شود. علاوه بر این استفاده از یک سری تجهیزات مثل پالایشگر دوده استاندارد برای اتومبیل دیزلی و همچنین تعویض کاتالیست و سیستم اگزوز می‌توانند سبب بالاتر رفتن سن از رده خارج شدن ماشین شوند.

 

مدارک اسقاط خودرو فرسوده

 

 

مدارک لازم برای اسقاط کردن ماشین

جهت تحویل وسیله نقلیه، نیاز به ارائه یک سری مستندات داریدپس از تحویل ماشین و دریافت گواهی اسقاط می‌توانید برای دریافت تسهیلات اقدام نمایید. حتماً پیش از مراجعه به مراکز تحویل اتومبیل چک کنید که همه موارد و مستندات لازم را به همراه داشته باشید تا در پیش بردن این پرسه به مشکل خاصی برنخورید.به طور خلاصه مدارک مورد نیاز اسقاط خودرو به شرح زیر است:

 • برگ سبز ماشین (در واقع ارائه سند قطعی و یا وکالتی وسیله نقلیه که در صورتی که ماشین وکالتی باشد، تسلسل اسناد نیز لازم است)
 • کارت خودرو
 • ارائه رسید از پرداخت عوارض شهرداری
 • رسید از پرداخت مالیات خودرو (این مختص پلاک‌های قرمز و عمومی است)
 • رسید از پرداخت  خلافی اتومبیل
 • به همراه داشتن کارت ملی و هم‌چنین کپی شناسنامه مالک وسیله نقلیه

با به همراه داشتن این مدارک شما می‌توانید به مراکز مجاز مراجعه کرده و خودرو فرسوده خود را تحویل دهید و ادامه مراحل را پیگیری نمایید.

لیست مراجع مجاز برای اسقاط خودرو

مراکز اسقاط مجاز که می‌توانید اتومبیل‌های خود را به همراه ارائه مدارک تحویل دهید، زیاد هستندمی توانید بر اساس شرایط و موقعیت جغرافیایی خود یکی را که با شرایط شما سازگارتر است را انتخاب نمایید. کلان شهرها تعداد زیادی مرکز اسقاط دارند که افراد بر اساس نزدیکی یک را انتخاب می‌کنند.

افراد به راحتی می‌توانند به لیست مراجع مجاز دسترسی داشته باشند، تنها نکته حائز اهمیت این است که تا زمانی که همه مراحل را پشت سر نگذاشته‌اید و وسیله نقلیه خود را تعویض نکردید، آخرین اخبار طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را دنبال نمایید. به این ترتیب در صورتی که تغییر خاصی در روند یا شرایط و قوانین آن به وجود بیاید، شما سریعاً خبردار خواهید شد و می‌توانید به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.

جمع بندی

برای اطلاع از شرایط طرح جایگزینی خودروهای فرسوده لازم است به یک سایت معتبر مراجعه کنید. ما در این مطلب سعی کردیم راهنمایی‌های کلی را در این مورد به شما ارائه دهیم. ما در سایت دورهاتو در خدمت هم‌وطنان عزیز هستیم تا در مورد طرح‌های مختلف خودروهای فرسوده اطلاعات کاملی در اختیارشان قرار دهیم.

مطالب مرتبط
نکات نامه مدیرعامل ایرانخودرو به وزارت صمت در مورد توقف تولید

نکات نامه مدیرعامل ایرانخودرو به وزارت صمت در مورد توقف تولید

انتشار نامه مدیرعامل ایرانخودرو به وزارت صمت در مورد توقف تولید
فراخوان مرحله چهاردهم اولويت بندي ایران خودرو مربوط به سامانه يكپارچه

فراخوان مرحله چهاردهم اولويت بندي ایران خودرو مربوط به سامانه يكپارچه

به اطلاع عموم متقاضيان محترم و نمايندگي هاي مجاز ميرساند چهاردهمين مرحله فراخوان اولويت بندي سامانه يكپارچه فروش خودرو شرايط فروش فوق العاده (فراخوان) برخي از محصولات ايران خودرو با موعد تحويل 90 روزه صرفاً براي منتخبين بخش سوم اولويت هاي تابستان 1402 و بخش اول اولويت هاي پاييز 1402 ، به شرح جدول ذيل ارائه ميگردد.
آغاز مرحله چهارم اولويت بندي فروش ایران خودرو

آغاز مرحله چهارم اولويت بندي فروش ایران خودرو

به اطلاع عموم متقاضيان محترم و نمايندگي هاي مجاز ميرساند شرايط پيش فروش (فراخوان) برخي از محصولات شركت ايران خودرو صرفاً جهت بخش اول اولويت هاي پاييز1402با موعد تحويل مهر 1402 به شرح ذيل اعلام مي گردد.
دیدگاهی بنویسید

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید