ایران خودرو و سایپا طرح فرسوده | همه چیز درباره طرح تعویض و جایگزینی آن ها

ایران خودرو و سایپا طرح فرسوده | همه چیز درباره طرح تعویض و جایگزینی آن ها

ایران خودرو و سایپا طرح فرسوده | همه چیز درباره طرح تعویض و جایگزینی آن ها

طرح فرسوده ایران خودرو و سایپا

خودروهای فرسوده یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای شهرهای مختلف، به خصوص کلان‌شهرها هستند. این خودروها در عین حال که مصرف سوخت بالایی دارند، آلودگی هوا را هم تشدید می‌کنند. علاوه بر این، ایمنی خودروهای فرسوده هم در سطح پایینی است که در این صورت استفاده از آن‌ها احتمال بروز سوانح و حوادث را افزایش می‌دهد. برای حل مشکلات مربوط به این گونه خودروها، چند سالی است دو شرکت بزرگ خودروساز یعنی سایپا و ایران خودرو طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را اجرا می‌کنند. این دو شرکت بزرگ خودروساز، هر ساله درصدی از خودروهای تولیدی خود را به جایگزینی خودروهای مستهلک و فرسوده اختصاص می‌دهند. در این مقاله قصد داریم تا موضوع ایران خودرو طرح فرسوده و سایپا طرح فرسوده را مورد بررسی قرار دهیم.

کدام خودروها فرسوده به شمار می‌آیند؟

در صورتی که خودروهای سواری شخصی، حداقل 15 سال از تاریخ تولید آن‌ها سپری شده باشد، امکان ثبت نام در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را خواهند داشت. به عبارتی سن خودرو مهم‌ترین ملاک در تشخیص خودروهای فرسوده محسوب می‌شود. اما در سال‌های اخیر برای تعیین چنین خودروهایی، ملاک‌های دیگری از قبیل میزان کارکرد و همچنین توانایی دریافت گواهی معاینه فنی هم افزوده شده است. به این صورت که اگر خودرویی قادر به دریافت دو دوره معاینه فنی به شکل متوالی را نداشته باشد، فرسوده تلقی خواهد شد. این مساله از آن جهت اهمیت دارد که دوره‌های زمانی معاینه فنی برای خودروهای فرسوده کوتاه‌تر است. 

سهمیه خودروهای فرسوده در طرح های قرعه کشی

طبق بند ف تبصره 7 قانون بودجه سال 1401، در طرح‌های قرعه‌کشی، باید از کل خودروهای عرضه شده، حداقل ده درصد برای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ایران خودرو و سایپا اختصاص داده شود. البته عرضه خودرو در این طرح برای دارندگان خودروهای فرسوده، منوط به ثبت نام در این طرح و واجد شرایط بودن است. همچنین مالکان، وسیله نقلیه فرسوده خود را به مراکز اسقاط خودرو تحویل داده و گواهی اسقاط را اخذ کرده باشند. 

ثبت نام در وبسایت رسمی خودرو ساز

یکی از شرایط اصلی در طرح فرسوده ایران خودرو و سایپا، الزامی بودن ثبت نام در وبسایت رسمی خودرو ساز برای متقاضیان است. چنانچه مالکین خودروهای فرسوده طبق آیین‌نامه‌های مربوطه، تمایل دارند در طرح تعویض خودرو فرسوده ایران خودرو و سایپا شرکت کنند، باید در وبسایت رسمی خودرو ساز ثبت نام کنند.

شرایط لازم برای شرکت در طرح خودروهای فرسوده ایران خودرو و سایپا

در این قسمت به بررسی نکات و شرایطی پرداخته‌ایم که صاحبان خودروهای فرسوده باید طبق آن‌ها در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ایران خودرو و سایپا شرکت کنند. در صورت بی‌توجهی به این نکات و شرایط، دریافت خودروی جدید امکان‌پذیر نخواهد بود و دو شرکت خودروساز سایپا ایران خودرو هم هیچ گونه مسئولیت و تعهدی را نمی‌پذیرد. 

1- بخشنامه طرح فرسوده ایران خودرو و سایپا همزمان با دیگر بخشنامه‌های پیش فروش و فروش فوق‌العاده اجرا می‌شود. از این رو متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ایران خودرو می‌توانند تنها در یک بخشنامه و منحصرا در برنامه فروش یک شرکت خودروساز شرکت کنند.
2- متقاضیان در قسمت ثبت نام در وبسایت رسمی خودرو ساز، ضروری است مشخصاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شناسه خاص (vin)، شماره موتور، شماره شاسی و دیگر اطلاعات لازم را وارد کرده و ثبت کنند.
3-    تا پیش از احراز شرایط زیر، متقاضیان ثبت نام ایران خودرو و سایپا طرح فرسوده، امکان واریز وجه را نخواهند داشت:
•    صلاحیت مالک یا دارنده خودرو فرسوده باید توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت محرز شود.
•    مراحل اسقاط خودروی فرسوده توسط مالک وسیله نقلیه انجام شده باشد. 
4- ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، بررسی شرایط متقاضیان طرح خودرو فرسوده سایپا و ایران خودرو را برعهده دارد و دو شرکت خودروساز در این موضوع مسئولیتی ندارد.
5- چنانچه مالکان وسیله نقلیه فرسوده در قرعه کشی ایران خودرو طرح فرسوده و یا شرکت سایپا برنده شوند، باید در اولین فرصت به یکی از مراکز مجاز اسقاط خودرو مراجعه کنند. مهلت تعیین شده برای مراجعه به مراکز اسقاط خودرو به مدت دو ماه است. مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده در وبسایت ستاد مدیریت حمل و نقل و سخت کشور موجود است. 
6- طبق مقررات مربوطه، گواهی اسقاط خودرو فرسوده متعلق به شرکت سازنده خودرو است. در این صورت هیچ گونه ادعایی از سوی متقاضیان درباره این گواهی پذیرفته نخواهد شد. البته  این موضوع مربوط به متقاضیانی  است که پس از اعلام نتایج قرعه کشی ایران خودرو طرح فرسوده و سایپا، برنده شده و فرایند اسقاط خودروی خود را به انجام رسانده باشند.  
لازم به ذکر است، متقاضیانی که پس از اعلام نتایج قرعه کشی سایپا طرح فرسوده یا شرکت ایران خودرو برنده اعلام می‌شوند، باید پس از مراجعه به مرکز اسقاط و قبل از تحویل خودرو، اقرارنامه‌ای را امضا کنند. این اقرارنامه هر گونه ادعایی در خصوص نحوه استفاده از گواهی خودروی فرسوده را از متقاضی سلب و ساقط می‌کند. 
7- برای آن که دارندگان خودروهای فرسوده در طرح فرسوده ایران خودرو و سایپا بتوانند هزینه خرید خودروی جدید را داشته باشند، وام خودروهای فرسوده ارائه می‌شود. البته برای اطلاع از مبلغ و نحوه پرداخت وام باید از طریق بانک‌های عامل پیگیری شود. 
8- چنانچه متقاضیان در هر مرحله از فرایند طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، حائز شرایط لازم نباشند، از ادامه فرایند، کنار گذاشته می‌شوند. مجری طرح و شرکت سازنده خودرو هم در این رابطه مسئولیت یا تعهدی نخواهند داشت.                
9- متقاضی در ثبت نام طرح خودروهای فرسوده ایران خودرو و سایپا باید اطلاعات خود را به صورت کامل ثبت کرده و سپس کلید تایید را بزند. در این صورت پیامد ناشی از تاخیر و سهل‌انگاری در فرایند اسقاط و ثبت نام طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، متوجه خود شخص خواهد بود. شرکت‌های خودروساز هم در قبال تحویل خودرو در بخشنامه اعلامی، هیچ گونه تعهد و مسئولیتی نخواهد داشت.                                                     
10- قیمت خودرو در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده سایپا و ایران خودرو معادل قیمت مصوبی است که به هنگام واریز وجه برای خودرو تعیین شده است. واریز وجه هم پس از تایید شرایط توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و برنده شدن در قرعه کشی سایپا طرح فرسوده و ایران خودرو امکان‌پذیر خواهد بود. 
11- امکان ثبت نام در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده سایپا و ایران خودرو، برای متقاضیانی که قصد استفاده از ارزش گواهی اسقاط یا لاشه خودرو را دارند، وجود ندارد. 
12- خرید انصرافی و انتقال خودرو به شکل وکالتی امکان‌پذیر نیست.
13- هر کد ملی تنها قادر به ثبت نام برای یک دستگاه خودرو خواهد بود.
14- شماره حساب، کارت بانکی و شبا الزاما باید به فرد متقاضی تعلق داشته باشد. در صورت هر گونه ثبت اطلاعات نادرست، مسئولیت آن برعهده متقاضی خواهد بود.
15- شماره کد پستی و کد نمایندگی که در صفحه ثبت نام درج می‌شود، باید منحصرا برای یک استان باشد. در صورتی که متقاضی هر کد نمایندگی را انتخاب کند، تغییر آن امکان‌پذیر نخواهد بود. شرکت‌های سایپا و ایران خودرو هم در این مساله مسئولیتی برعهده نخواهند گرفت.
16- شماره تلفن درج شده در صفحه ثبت نام، باید به فرد متقاضی تعلق داشته باشد. 

اعلام نتایج قرعه کشی طرح فرسوده سایپا و ایران خودرو

لازم به ذکر است نتایج قرعه کشی سایپا  و ایران خودرو در طرح فرسوده از سوی وبسایت رسمی خودرو ساز به متقاضیان اعلام می‌شود. در این صورت متقاضیان با مراجعه به آن سایت ها و وارد کردن کد رهگیری یا کد ملی می‌توانند از نتایج قرعه‌کشی مطلع شوند. 

جمع‌بندی

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ایران خودرو و سایپا به منظور از رده خارج کردن این گونه وسایل نقلیه و کمک به پاکیزه شدن هوا صورت می‌گیرد. این طرح به طور مشترک توسط دو شرکت بزرگ خودروساز و سازمان مدیریت حمل و نقل و سوخت انجام می‌شود. چنانچه خودروی شما به مرز فرسودگی رسیده است و حائز شرایط یادشده هستید، می‌توانید در طرح خودرو فرسوده سایپا و ایران خودرو شرکت کنید. پس از سپری کردن مراحل مورد نظر هم صاحب یک خودرو نو شوید. البته شرکت سایپا به غیر از خودروهای سواری، طرح فرسوده سایپا دیزل را هم اجرا می‌کند. در این صورت اگر کامیون شما به مرز فرسودگی رسیده باشد، می‌توانید از طریق تماس با شرکت سایپا از شرایط جایگزینی کامیون‌ها و خودروهای سنگین اطلاعات لازم را کسب کنید. 

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
پاسخ به چند سوال کلیدی درباره کارت سوخت

پاسخ به چند سوال کلیدی درباره کارت سوخت

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی طبق اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، از روز شنبه آغاز شده و تا ۲۴ آذرماه ادامه دارد. در این میان چند سوال کلیدی درباره نحوه بازیابی رمز، ثبت‌نام کارت سوخت برای خودروهای خارجی و... از سوی متقاضیان مطرح شده که ایسنا در این گزارش سعی کرده به آن‌ها پاسخ دهد.
ساخت خودروهای پیش فروشی ۶ هزار میلیارد تومان قطعه نیاز دارد

ساخت خودروهای پیش فروشی ۶ هزار میلیارد تومان قطعه نیاز دارد

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان گفت: تامین قطعات مورد نیاز بیش از ۱۰۰ هزار خودروی پیش فروش شده از سوی خودروسازان نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی است.
کانون سردفترداران: آسیبی به درآمد دفاتر اسناد رسمی وارد نمی‌شود

کانون سردفترداران: آسیبی به درآمد دفاتر اسناد رسمی وارد نمی‌شود

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: فعالیت‌های جدیدی به حوزه صلاحیت‌های دفاتر اسناد رسمی اضافه می‌شود و با تصویب قانون الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیرمنقول، به درآمد دفاتر آسیبی نخواهد رسید.
دیدگاهی بنویسید

ایران خودرو و سایپا طرح فرسوده | همه چیز درباره طرح تعویض و جایگزینی آن ها

ایران خودرو و سایپا طرح فرسوده | همه چیز درباره طرح تعویض و جایگزینی آن ها

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید