واردات خودرو جدی شد؛ خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌رسند؟

واردات خودرو جدی شد؛ خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌رسند؟

واردات خودرو جدی شد؛ خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌رسند؟

شور و شعف عجیبی در بین متقاضیان خرید خودروهای وارداتی شکل گرفته است که آیا  واقعا بعد از 3 سال می توانند شاهد حضور خودروهای جدید خارجی در بازار کشور باشند و یا خیر؟

بدون شک با از سرگیری مجدد واردات خودرو به کشور بازار از انفعال و رکود فعلی خارج خواهد شد و انگیزه جدیدی برای ورود به بازار برای خریدارانی که در حال حاضر با بازار قهر کرده اند شکل می گیرد. این امید هر روزه با انتشار اخبار جدیدی بیشتر رنگ واقعیت به خود می گیرد و از همین الآن برای آخر سال بعضی از مردم در حال برنامه ریزی هستند البته اگر اتفاق عجیب و غیر مترقبه ای پیش نیاید. تجربه ما ایرانی ها ثابت کرده است که نباید هیچ اتفاق صد در صدی وجود ندارد که در آن اما و اگر پیش نیاید. مجلس همچون قبل پیشگام در این قضیه در حال پیشروی و برداشتن موانع پیش روی می باشد.

نمایندگان مجلس می‌گویند موانع واردات خودرو برداشته شده و احتمالا به زودی طرح آزادسازی واردات خودرو در مجلس و شورای نگهببان تصویب می‌شود. اما آیا واردات خودروی خارجی به سال جاری می‌رسد یا به سال بعد موکول می‌شود؟

سید جواد حسینی‌کیا، نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس گفته طی ۱۰ روز آینده اصلاحات کمیسیون صنعت در صحن علنی مجلس بررسی و پس از آن برای تایید به شورای نگهبان می‌رود.

اما در صورت موافقت شورای نگهبان، به نظر نمی‌رسد که واردات خودرو به سال ۱۴۰۰ برسد و احتمالا به سال بعد موکول می‌شود. این مساله را دبیر انجمن واردکنندگان خودرو هم تایید کرد.

 

خودرو خارجی شب عید وارد ایران می‌شود؟

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، درباره شرایط واردات خودرو توضیح داد: درصورتی که طرح واردات خودرو به طور رسمی در مجلس تصویب و به تایید شورای نگهبان نرسد، تا خرداد سال آینده واردات خودرو عملی نمی‌شود.

دادفر توضیح داد که روند سفارش، خرید و وارد کردن خودرو حدودا پنج تا شش ماه زمان نیاز دارد. با توجه به همین موضوع اگر طرح واردات در آذر ۱۴۰۰ به تصویب و تایید نهایی برسد تا قبل از نوروز ۱۴۰۱ واردات خودرو در بازار ایران امکان‌پذیر نیست.

او می‌گوید در بهترین حالت، اولین گروه خودروهای خارجی خرداد سال ۱۴۰۱ به ایران وارد می‌شود.

 

هدف از واردات خودرو چیست؟

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره شرایط واردات خودرو گفت: اگر طرح واردات خودرو تصویب شود و به مرحله اجرایی برسد در حالت کلی به نفع مصرف‌کننده و بازار خودرو است.

موتمنی در ادامه توضیح داد: با توجه به رکودی که در بازار خودرو وجود دارد، تایید و اجرای طرح واردات خودرو، بازار را از حالت رکود دور می‌کند و به نفع شرایط بازار و خریداران است و موجب تنظیم بازار خودرو می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو عقیده دارد درصورتی که خودروهای ارزان قیمت وارد شود، هرچه زودتر واردات خودرو انجام شود رکود در بازار را کم‌تر می‌کند. همچنین رقابت در بازار را تقویت می‌کند.

 
شرایط واردات خودروی خارجی چیست؟

مروری بر شرایط و ضوابط واردات خودروی خارجی هم نشان می‌دهد که احتمال واردات خودروی خارجی برای شب عید ممکن نیست. چون احتمالا تا نیمه آذرماه روند بررسی و تایید طرح طول بکشد. از طرف دیگر دولت باید این قانون را ابلاغ کند.

اما حتی در صورتی که قانون واردات خودرو به زودی ابلاغ شود، شرایط واردات خودروی خارجی سخت است. دو شرط اصلی برای واردات خودرو این است که اولا واردات در برابر صادرات خودرو و قطعات خودرو انجام شود. یعنی اول ایران باید کالایی را صادر کند و در قبال آن، خودرو وارد کند.

شرط دوم این است که افراد هم می‌توانند خودرو وارد کنند اما باید منشا ارز خود را به بانک مرکزی اعلام و بانک مرکزی با تخصیص این ارز به واردات خودرو موافقت کند.

به نظر نمی‌رسد کل این فرایند به سال جاری برسد. این جدای از زمانی است که برای ثبت‌سفارش خودرو لازم است.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
خیابان ۱۶ آذر از محدوده طرح ترافیک خارج شد

خیابان ۱۶ آذر از محدوده طرح ترافیک خارج شد

خیابان ۱۶ آذر تهران از محدوده طرح ترافیک خارج شد تا خودروها بتوانند بدون ورود به محدوده این طرح از خیابان کارگر شمالی به سمت میدان انقلاب و کارگر جنوبی حرکت کنند.
اخراج 10 هزار نیروی کار نیسان ژاپن

اخراج 10 هزار نیروی کار نیسان ژاپن

طبق گزارشات منتشر شده، شرکت نیسان موتور تصمیم بر اخراج 10 هزار نیروی کار خود دارد تا بتواند به تجارت خود ادامه دهد.
نگاهی به تاریخچه مک لارن(Mclaren)قسمت دوم

نگاهی به تاریخچه مک لارن(Mclaren)قسمت دوم

در ادامه قسمت قبل به تاریخچه مک لارن نگاهی می کنیم
دیدگاهی بنویسید

واردات خودرو جدی شد؛ خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌رسند؟

واردات خودرو جدی شد؛ خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌رسند؟

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

تایید