آخرین وضعیت خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات

آخرین وضعیت خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات

آخرین وضعیت خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات

سخنگوی گمرک با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۸۳ خودرو در گمرک باقی مانده است، گفت: از این تعداد تنها ۸۴۰ خودرو اظهار گمرکی شده اند  که مبدا ۴۶۷ خودرو کشور امارات است.

لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: پس از ترخیص ۲۳۲۵ خودرو از ۵۱۰۸ خودرو موجود در گمرک، تا اواخر ۲۶ شهریور امسال، دوهزار و ۷۸۳ خودرو در گمرک باقی ماند که از بین اینها ۸۴۰ خودرو به مرحله اظهار گمرکی رسیده‌ اند.

وی ادامه داد: بخشی از خودروها (حدود ۱۱۰۰ خودرو)، ثبت سفارش ندارند و وزارت صمت با اخذ یا عدم پیگیری مصوبه ثبت سفارش، می‌ تواند در مسیر ورود یا متروکه یا مرجوع شدن این خودروها که ارز آن نیز در گذشته پرداخت شده و چندین سال در مبادی ورودی کشور خاک می‌ خورند تصمیم بگیرد.

به گفته وی بیش از هزار و ۱۶۰ خودرو دارای پرونده قضائی است که بر اساس مصوبه هیات دولت به محض تبرئه در محاکم امکان ترخیص خواهند شد که بخشی از ۸۴۰ خودروی اظهار شده نیز در این مسیر بوده‌ اند.

ترخیص خودروهای آمریکایی ممنوع

لطیفی در خصوص خودروهای اظهار شده به گمرک، توضیح داد: در بین این خودروها، ۵۵۱ دستگاه در سال ۹۷، ۱۱۱ دستگاه در سال ۹۸ و ۱۷۸ دستگاه در سال ۹۹ در مهلت ‌هایی که برای اظهار کالا داده شد اظهار شدند اما هنوز ترخیص نشده ‌اند.

سخنگوی گمرک ایران بیان کرد: مبدا خرید ۴۶۷ دستگاه از این خودروها کشور امارات، ۱۶۱ دستگاه کشور چین، ۱۰۵ دستگاه، کشور ترکیه، ۴۹ دستگاه کشور عمان، ۴۶ دستگاه کشور آلمان (عمدتاً خودروهای شرکت بنز)، ۶ دستگاه کشور هند، ۲ دستگاه کشور ژاپن، یک خودرو کشور قطر و یک خودرو نیز کشور گرجستان است.

لطیفی تشریح کرد: بر اساس مصوبات دولت ترخیص خودروهایی که حجم موتور آنها بالای ۲۵۰۰ سی سی بوده یا خودروهای آمریکایی یا خودروهایی که به سفارش آمریکا ساخته شدند ممنوع است.

وی افزود: بخشی از خودروهایی که نتوانستند از گمرک پروانه ترخیص بگیرند به خصوص در منطقه آزاد اروند یکی از این دو موضوع را نقض کرده بودند (۸۳ دستگاه) در حال حاضر ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد نیز اگر آمریکایی باشد قابل انجام نیست.

چین شریک اول کشور ما در حوزه صادرات و واردات

وی اظهار داشت: واردات خودرو از کشور چین معمولا خودروهای چینی است. این کشور شریک اول کشور ما در حوزه صادرات و واردات اولین مقصد و مبدا است.

او تصریح کرد: آلمان نیز چهارمین کشور وارداتی ما است که بر خلاف دیگر کشورهای برجام تجارت بهتری با کشورمان داشته است. امارات در صادرات سومین مقصد و در واردات دومین مبدا برای تامین کالاهای کشور است و جنبه واسطه‌ ای دارد به همین دلیل سفارشات بیشتری از آنجا بوده است.

کشور عمان نیز به ایران نزدیک شده، جنبه واسطه‌ ای دارد و در دوره کرونا بخشی از تجارتی که در گذشته با امارات انجام می ‌شد، با بروز محدودیت‌ ها توسط کشور عمان انجام شد.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
تولید کوییک افزایش خواهد یافت

تولید کوییک افزایش خواهد یافت

مسعود پروین معاون برنامه ریزی جامع تولید سایپا با اشاره مورد توجه قرار گرفتن خودروی کوییک در بازار گفت : با توجه به استقبال مشتریان بازار و کسب سه ستاره کیفیت در سال 98، تولید این خودرو را افزایش خواهیم داد.
8400 خودرو به‎رغم انجام مراحل ترخیص از گمرک آزاد نمی‎شوند

8400 خودرو به‎رغم انجام مراحل ترخیص از گمرک آزاد نمی‎شوند

به‌حدود 4600 خودرو ارز دولتی تخصیص داده شده است که واردکنندگان مابه‌التفاوت این ارز با ارز نیمایی را برای این خودروها پرداخت کرده‌اند اما همچنان علت عدم ترخیص خودروها مجهول است
بخشنامه جدید بانک مرکزی در مورد تعیین تکلیف خودروهای متوقف شده در گمرک

بخشنامه جدید بانک مرکزی در مورد تعیین تکلیف خودروهای متوقف شده در گمرک

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دیروز 26 فروردین بخشنامه ی جدیدی منتشر کرد و ترخیص خودروهای متوقف در گمرک را منوط به پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز بر اساس "نرخ حواله ارز در سامانه سنا" کرد
دیدگاهی بنویسید

حذف آگهی

قوانین

تایید