خودرو چقدر ارزان می شود؟

خودرو چقدر ارزان می شود؟

خودرو چقدر ارزان می شود؟

با توجه به کاهش نرخ ارز، قیمت خودرو از کارخانه تا حاشیه بازار همچنان تفاوت چشمگیری دارد و این روزها که قیمت خودرو روند نزولی به خود گرفته شاهد کاهش ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار هستیم.

شیوا، رئیس شورای رقابت اردیبهشت ماه امسال گفت: تلاشمان بر این است که تولید کننده خودرو سود منطقی داشته باشد و به مصرف کننده هم به قیمت واقعی برسد. 

در اردیبهشت ماه که این طرح اجرا شد، پراید ۷۰ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۲، ۱۶۰ میلیون تومان و ساینا ۹۰ میلیون تومان بود، بعد از برگزاری قرعه کشی ‌ها ۲۰۶ به ۱۸۰ میلیون تومان، پراید به ۱۰۰ میلیون تومان و ساینا به ۱۲۷ میلیون تومان رسیده است. 

تحریک بازار خودرو با قرعه کشی

کارشناسان خودرو معتقدند که قرعه کشی قرار بود تقاضا را کم کند، اما اکنون باعث تحریک آن شده است. این بازار نیاز به برنامه ریزی ‌های دیگری دارد و باید مسئولان به این بازار ورود کنند.

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: یکی از مسائلی که چند سال اخیر در صنعت خودرو مطرح بوده، اختلاف قیمت خودرو از درب کارخانه تا حاشیه بازار است. این موضوع دلایل متفاوتی دارد که دلیل آن عدم تناسب بین عرضه و تقاضا است.

او بیان کرد: در چند سال اخیر عرضه خودرو از تقاضا بسیار کمتر بوده و عطش بازار به خرید خودرو موجب افزایش قیمت شده است.

وی افزود: اگر تناسب تولید و عرضه با تقاضا انجام شود، موجب ایجاد اشتغال، عدم خروج ارز و داخلی سازی می شود که در هر صورت باید فکری به حال آن شود.

محاسبه قیمت خودرو تغییرات زیادی داشت

در این ۹ ماه فرمول‌ محاسبه قیمت خودرو تغییرات زیادی داشت و نه تنها آن قانون ۱۰ درصد اجرا نشد، بلکه فرمول افزایش قیمت کارخانه که هر ۳ ماه یکبار بود تغییر کرد. 

شیوا، رئیس شورای رقابت گفت: مدتی است مسائل مختلف در خصوص خودرو مطرح می ‌شود و هر فردی نظرات جداگانه ‌ای دارد. شورای رقابت هیچ سخنگویی ندارد به جزء رییس شورا  که مسئول است.

او بیان کرد: یکی از وظایف شورای رقابت  این است که تا آنجا که می ‌تواند برای بازار‌های رقابتی برنامه ریزی کند و برای کالا‌های انحصاری، قیمت تعیین کند.

وی اظهار داشت: برای قیمت گذاری تعدادی از خودرو‌ها فرمولی متفاوت با دستورالعمل در نظر گرفته شده است. آزادسازی زمانی اتفاق می‌ افتد که بازار رقابتی و خودرو‌ها رقیب دیگری در شرکت‌ های تولید کننده داشته باشند.

باید موانع تولید را رفع کنیم

او افزود: اکنون ۳ خودروساز دیگر به ۲ خودروساز بزرگ‌ اضافه شده اند و به دنبال تقویت خودروهایشان هستند. مقرر شده خودروسازان ۵۰ درصد تولید را افزایش دهند و خودروسازان بخش خصوصی از این دستورالعمل تبعیت خواهند کرد.

شیوا ادامه داد: امسال باید موانع تولید را رفع کنیم. ۲ خودروساز اظهار می‌ کنند که زیان می ‌دهند و بحث‌ های مفصلی در این خصوص مطرح کرده اند.

او گفت: از تولید حمایت می ‌کنیم. آنچه با خودروسازان صحبت شده، خودرو‌ها را به ۲ دسته تقسیم کرده ایم. گروه اول خودر‌وهایی هستند که در گذشته وجود داشتند و گروه دوم  شامل خودرو‌هایی که جدید تولید شده است.

مجلس به ساماندهی بازار خودرو ورود کرد

به موازات این طرح مجلس به ساماندهی بازار خودرو ورود کرد، اما هنوز خروجی نداشته است. همه این طرح‌ ها که به نتیجه نرسیده دست نهاد‌های نظارتی را هم بسته است. 

رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات معتقد است اکنون دست سازمان تعزیرات برای رسیدگی به مشکلات صنعت خودرو بسته است. 

با همه فرمول ‌ها و برنامه ریزی ‌هایی که تصمیم گیران صنعت خودرو برای این بازار پر مشتری انجام دادند تا آن را کنترل کنند، اما در آن موفق نبودند، بازار خودرو روند کاهشی به خود گرفته است و به نظر می ‌رسد ادامه دار باشد. 

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
ورود اولین خودروی پرنده جهان به بازار+عکس

ورود اولین خودروی پرنده جهان به بازار+عکس

اولین خودروی پرنده جهان که می‌تواند در عرض کمتر از یک دقیقه به هواپیما تبدیل شود، از ماه آینده در آمریکا به فروش خواهد رسید.
فراخوان ۱۰ هزار خودروی بی‌ام‌و در کانادا

فراخوان ۱۰ هزار خودروی بی‌ام‌و در کانادا

شرکت خودروسازی بی‌ام‌و بیش از ۱۰ هزار دستگاه خودروی تولیدی خود را در کانادا فراخوان داد.
زمان اجرای طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا از ابتدای آذر ماه یک ساعت زودتر تمام می شود

زمان اجرای طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا از ابتدای آذر ماه یک ساعت زودتر تمام می شود

طبق آخرین اطلاعیه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ، این سازمان از کاهش یک ساعته زمان پایان طراح ترافیک اصلی و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا خبر داد.
دیدگاهی بنویسید

حذف آگهی

قوانین

تایید