تحقیق و تفحص از خودروسازان

تحقیق و تفحص از خودروسازان

تحقیق و تفحص از خودروسازان

تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد خودروسازان توسط نمایندگان این دوره از مجلس شورای اسلامی مطرح شد و محور این تقاضا حول دو موضوع کیفیت و قیمت خودرو است.

قیمت‌ گذاری خودرو سال‌ هاست که دستوری است و خودروسازان در آن دخیل نیستند. بررسی وضعیت توزیع خودرو، نرخ ‌گذاری، کیفیت پایین محصولات تولیدی و اوضاع نابسامان ثبت ‌نام خودرو مورد بررسی نمایندگان مجلس قرار می گیرد.

عضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از خودروسازی گفت: تصمیم‌گیری چند گانه در قیمت و نرخ‌ گذاری، کیفیت پایین محصولات تولیدی و بررسی نحوه تعامل شرکت ‌های خودروسازی با قطعه‌ سازان محورهای تحقیق و تفحص از خودروسازی‌ هاست. 

شفاف‌ سازی چالش‌ های خودروسازی کشور

مهدی عسگری بررسی میزان سرمایه‌ گذاری‌ های انجام شده در صنعت خودرو برای کاهش هزینه قیمت تمام شده و استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته را یکی دیگر از علل تصمیم نمایندگان برای موافقت با تحقیق و تفحص از خودروسازان دانست.

او اضافه کرد:  بررسی میزان هزینه ‌های غیر مرتبط و غیر ضروری و میزان سرمایه‌ گذاری‌ های بی‌ مورد و خارج از چارچوب مقررات شرکت‌ های خودروسازی مسائل دیگری است که اهمیت تحقیق و تفحص را نشان می ‌دهد.

به گفته کارشناسان و حتی دست‌ اندرکاران صنعت خودرو گزارش تحقیق و تفحص مجلس دهم از خودروسازان کامل است.

اگر نمایندگان قصد شفاف‌ سازی چالش‌ های خودروسازی کشور و کشف فساد در این صنعت را دارند بهتر است که وقت و هزینه مجلس را صرف خواندن و پیگیری تحقیق و تفحص مجلس دهم کنند.

تحقیق و تفحص دیگری در راه است

در دوره‌ های ششم، هفتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی گزارش ‌هایی مبنی ‌بر تخلفات خودروسازان در صحن علنی مجلس قرائت شد.

مجلس دهم سعی کرد گزارشی متفاوت ارائه دهد و قرائت آن را نیز به روزهای آخر عمر این مجلس موکول نکند، اما در این زمینه توفیقی حاصل نشد و گزارش در آخرین روز، آن هم با کلی حاشیه قرائت شد. 

نمایندگان دوره یازدهم در گزارش خود شعبه ‌ای خاص برای رسیدگی قضایی به تخلفات و مفاسد حوزه صنعت خودرو پیشنهاد کرده بودند.

این گزارش حتی مورد تایید برخی از دست ‌اندرکاران و کارشناسان صنعت خودرو نیز بود؛ چرا‌که آن را واقع ‌گرایانه و بی‌ طرف می‌ خواندند. 

در هر صورت این گزارش هم که با صرف کلی وقت و هزینه نمایندگان به ثمر رسید با پایان دوره مجلس دهم به بایگانی رفت. حالا اما تحقیق و تفحص دیگری در راه است.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
پرداخت کمک مالی دولت به صنعت خودرو تا پایان این هفته

پرداخت کمک مالی دولت به صنعت خودرو تا پایان این هفته

نماینده ویژه وزیر صنعت در کمیته خودرو گفت: تا انتهای هفته جاری از طریق بانک های عامل بخشی از مبلغ اعلام شده به خودروسازان با اولویت استفاده قطعه سازان و تامین زنجیره تامین جهت افزایش تولید انجام خواهد شد.
افزایش مبلغ جریمه ورود به طرح ترافیک در شرایط آلودگی هوا

افزایش مبلغ جریمه ورود به طرح ترافیک در شرایط آلودگی هوا

سرهنگ عین الله جهانی در ارتباط با افزایش مبلغ جریمه ورود به طرح ترافیک اصلی در روزهای اضطراری آلودگی هوا توضیحاتی ارائه داد.
زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت هنوز مشخص نشده است

زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت هنوز مشخص نشده است

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نسبت به واگذاری کارت هوشمند سوخت به غیر هشدار داد و تاکید کرد: زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت هنوز مشخص نشده است.
دیدگاهی بنویسید

حذف آگهی

قوانین

تایید