طرح پلاک سوم خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

طرح پلاک سوم خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

طرح پلاک سوم خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

اولین بار موضوع طرح پلاک سوم در سال 84 مطرح شد و همان زمان به تعویق افتاد تا اینکه امسال مجدد درمورد اجرای آن تا پایان سال اطلاع رسانی شد. ابتدا ببینیم که اصلا پلاک سوم چیست و چه کاربرد و ویژگی دارد؟

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ، سرهنگ علی محمدی در این رابطه بیان کرد: برابر ماده ۱۳ آیین نامه راهور مصوب سال ۱۳۸۴  برای خودروها علاوه بر یک زوج پلاک ، پلاک سوم نیز به صورت برچسب از سوی راهنمایی و رانندگی یا اشخاص مورد تایید راهنمایی و رانندگی صادر و بر روی شیشه جلو یا عقب وسیله نقلیه نصب خواهد شد. این برچسب دارای اطلاعات شماره پلاک ، تاریخ سپری شدن اعتبار پلاک ، کد واحد شماره گذاری و شماره است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این قانون بزودی از سوی راهنمایی و رانندگی اجرا خواهد شد ، گفت: پلاک سوم با هر بار تمدید اعتبار پلاک ، نقل و انتقال مالکیت و تعویض قطعات اصلی و رنگ وسیله نقلیه ، با اطلاعات جدید تولید و جایگزین پلاک سوم پیشین خواهد شد.

پلاک سوم در اصل متشکل از دو چیپ می باشد که روی پلاک و زیر شیشه جلو و زیر آینه نصب خواهد شد و اطلاعات VIN و سایر اطلاعات مورد نیاز را در حجم بین 30 تا 90 کیلوبایت در خود نگهداری می کند. این اطلاعات توسط دست افزارهای ماموران راهنمایی و رانندگی با استفاده از تکنولوژی RFID خوانده می شود و ماموران بلافاصله می توانند به اطلاعات اصلی خودرو و مالک آن دسترسی پیدا کنند.

برچسب‌ها
دیدگاهی بنویسید

حذف آگهی

قوانین

تایید