پنج عملی که باعث خرابی موتور خودرو می شود

پنج عملی که باعث خرابی موتور خودرو می شود

پنج عملی که باعث خرابی موتور خودرو می شود

موتور قلب تپنده خودرو شماست و رسیدگی و نگهداری مناسب از آن مهمترین بخش حفظ سلامت خودرو می باشد. همین ظرافت و البته اهمیت موتور خودرو باعث شده تا تعمیر یا تعویض این بخش بسیار پرهزینه و پردردسر باشد. برای همین ، در این مقاله پنج مورد از کارهایی که باعث می شود تا موتور خودروی شما به نابودی کشیده شود را بیان می کنیم:

1. تاخیر در تعویض روغن موتور

حیاتی ترین کاری که برای حفظ سلامت موتور خودرو باید بکنید تعویض به موقع روغن موتور است. معمولا خودرو سازان مقدار مسافت طی شده مشخصی را اعلام می کنند که پس از آن تعویض روغن موتور الزامی است و تاخیر در انجام آن ممکن است آسیب جدی به موتور خودرو برساند. در حال حاضر بسیاری از خودروسازان روغن موتور های سنتتیک را پیشنهاد می کنند که البته قیمت بیشتری نسبت به سایر روغن موتورها دارند.

2. توجه نکردن به نشتی روغن

همانطور که گفته شد روغن موتور نقش حیاتی در سلامت موتور ایفا می کند پس بررسی کردن نشتی روغن موتور نیز بسیار مهم است. نشت کردن موتور باعث می شود تا روغن به میزان کافی به فضای میان قطعه ها نرسد و باعث فرسایش قطعات داخل موتور شود. برخی از شایع ترین مشکلاتی که می تواند به علت نشتی روغن موتور به وجود بیاید شامل خرابی دسته موتورهای لاستیکی، بوش‌های سیستم تعلیق و اجزای سیستم فرمان هستند.

3. اهمیت ندادن به چراغ اخطار روغن موتور

این چراغ در مواقعی روشن می شود که روغن کافی در موتور وجود نداشته باشد یا فشار روغن بسیار پایین یا بسیار بالا باشد که در صورت روشن شدن این چراغ شما می بایست در اولین فرصت خودرو را نزد تعمیرکار ببرید.

4. چک نکردن مایع خنک کننده

به توصیه کارشناسان به ازای هر 48 هزار کیلومتر یا هر 3 سال یکبار نیاز است که کل مایع خنک کننده موتور تخلیه شود و با مایع خنک کننده جدید جایگزین شود. این کار باعث حفظ سلامت موتور در دمای بالا و تحت فشار زیاد می شود. هیچ وقت فراموش نکنید که داغ شدن بیش از اندازه موتور خودرو بسیار خطرناک است و می تواند موجب نابود شدن موتور شود.

5. وارد شدن آب به داخل موتور

عبور از چاله های پر از آب یا رانندگی هنگام باران شدید و شرایط مشابه می تواند برای شما دردسر ساز شود. در صورتی که آب در این شرایط به منیوفولد ورودی هوا برسد و وارد موتور شود می تواند باعث کج شدن شاتون شود. در بعضی شرایط ممکن است میزان آب به حدی زیاد باشد که به داخل سیلندر هم برسد.

برچسب‌ها
مطالب مرتبط
۵ اشتباه رایجی که در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک نباید انجام داد

۵ اشتباه رایجی که در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک نباید انجام داد

سال ۱۹۴۰ خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک برای اولین بار توسط شرکت الدزمبیل بر روی اتومبیل قرار گرفت. در آن زمان که تراکم خودرو ها بسیار کم بود، این آپشن صرفا یک امکان تجملاتی به حساب میامد. اما رفته رفته با افزایش تعداد خودرو ها در دنیا، خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک طرفدار پیدا کرد و هم اکنون خرید خودرو ی شهری اتوماتیک برای بیشتر مردم اولویت به شمار می رود. اما به همان میزان که گیربکس های اتوماتیک راحتی و آسایش بیشتر برای راننده ها فراهم می کنند، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نیز هستند و در قبال تعمیرات، هزینه های سنگین تری نسبت به گیربکس های دستی می تراشند. در این مقاله به ۵ عملی اشاره کردیم که باید از انجام آنها اجتناب کرد تا عمر گیربکس اتوماتیک اتومبیل ما افزایش پیدا کند.
چگونه خودرو صفر کیلومتر را آب بندی کنیم؟ (قسمت دوم)

چگونه خودرو صفر کیلومتر را آب بندی کنیم؟ (قسمت دوم)

افرادی که خودروی صفر کیلومتر دارند به دنبال آب‫بندی خودروی خود هستند که این کار موجب حفظ و افزایش عمر موتور خودرویشان می‫شود. توصیه‫های متفاوتی برای آب‫بندی خودرو وجود دارد و اکثر شیوه‫های سنتی نیز به صورت تجربی شکل گرفته‫اند. در ادامه به نکاتی جهت آب‫بندی خودروی صفر کیلومتر اشاره می‫شود.
دلایل کم کردن روغن در موتور خودرو چیست؟

دلایل کم کردن روغن در موتور خودرو چیست؟

دلایل کم کردن روغن در موتور خودرو چیست؟
دیدگاهی بنویسید

پنج عملی که باعث خرابی موتور خودرو می شود

پنج عملی که باعث خرابی موتور خودرو می شود

به اشتراک بگذارید

حذف آگهی

قوانین

کاربر گرامی، لطفا جهت عضویت و ثبت آگهی در وب سایت دورهاتو ، قوانین استفاده از آن را به دقت مطالعه فرمایید. همچنین عضویت و ورود شما به معنای موافقت با قوانین اعلام شده در این سایت می باشد، و در صورتی که در قوانین مندرج، تغییراتی در آینده ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می نمائید که استفاده مستمر شما از سایت دورهاتو به معنای قبول هرگونه تغییرات می باشد.
تایید